[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedi Üşür Mü?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedi üşür mü? Cevap hem evet hem hayır! Kediler gerçekten soğukkanlıdır, yani kendi vücut ısısını üretemezler. Ancak sürüngenlerin, kuşların ve diğer soğukkanlı hayvanların aksine, kedilerin kendilerini sıcak tutmak için kürkleri ve iç yağ depoları vardır. Bir kedinin kürkü, etrafındaki havayı hapsederek soğuğu dışarıda tutmaya yardımcı olan bir yalıtım tabakası oluşturmaktadır.

Yavru kediler, daha az yağ dokusuna ve daha ince bir cilde sahip oldukları için yetişkin kedilere göre daha az ısı düzenleme yeteneğine sahiptir. Ek olarak, yavru kedilerin kulakları yetişkinlerden daha küçüktür ve bu nedenle onları ısı tasarrufu için yetişkinler kadar etkili kullanmazlar. Ayrıca yetişkin kedilere göre daha az ter bezlerine sahiptirler. Bu nedenle, yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında veya yüksek seslerden korkmak veya korkmak gibi stresli durumlarda yetişkinlerin yapabileceği kadar verimli bir şekilde terleyerek kendilerini soğutmazlar.

Kedi Üşür Mü?

Kedilerin Giysiye İhtiyacı Var mı?

Kedi üşür mü? Dahası kedilerin giysiye ihtiyacı var mıdır? Kedinizin üzerine asla özgürce hareket etme yeteneğini kısıtlayan veya kendi vücut ısısını etkili bir şekilde düzenlemesini engelleyen herhangi bir şey (ör. kazaklar) koymamalısınız. Bu, kedinizi yalnızca sıcak hava koşullarıyla karşılaştığında daha fazla rahatsız edecektir. Bu da genellikle aşırı soluma nedeniyle sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Kediler vücut ısılarını düzenlemede çok iyidirler ve insanları etkileyen soğuk algınlığı veya diğer rahatsızlıklara karşı duyarlı değildirler. Kediler sıfır dereceni çok altındaki sıcaklıklara tahammül edebilir ve kısa süreler için bile çöl ortamında olduğu gibi aşırı sıcakta hayatta kalabilirler.

Genel olarak, kedilerin mükemmel bir sıcaklık ve soğukluk hissi vardır ve mevcut hava koşullarına göre kendileri için doğru sıcaklığı ararlar. Ayrıca gölge aramak veya çok sıcak veya çok soğuk olabilecekleri bir pencereden uzaklaşmak gibi davranışlarını bu koşullara göre ayarlayacaklardır.

Kedi Üşür Mü?

Kedi üşür mü? Dahası kedimin üşüdüğünü nasıl anlarım? Kediniz üşüyorsa, ona bakarak ve vücut ısısını hissederek anlayabilirsiniz. Ancak kediniz saklanıyorsa veya emin değilseniz, üşümüş olabileceğine dair bazı işaretler:

  • Titriyor veya titriyor
  • Hızla nefes alıyor veya burnu yerine ağzından nefes alıyor
  • Cildinde, özellikle kulaklarının ve kuyruğunun uçlarında tüyler diken diken oluyor
  • Kulakları kafasına yaslanmış ve kendini daha küçük göstermek için kamburlaşmış olabilir

Kedi Üşür Mü? Kedinizin Üşümemesi İçin Yapacaklarınız

Kedinizin üşüdüğünü düşünüyorsanız, ona yardım etmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Kediler harika yaratıklardır, ancak anlaşılması her zaman en kolayı değildirler. Biz insanların yorumlaması zor olabilen, kendilerini ifade etme ve iletişim kurma konusunda kendilerine özgü bir yöntemleri vardır. Kedi sahipleri için en büyük gizemlerden biri kedilerinin soğuk olup olmadığıdır.

Kedi Üşür Mü?

Kedi üşür mü? Kedinizin üşüdüğünü düşünmenize neden olan birkaç belirti yaşıyorsanız, karşınıza farklı sorunlar çıkıyor demektir. Kedinizin üşüdüğünü anlamanın birçok farklı yolu vardır. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bir süveter giymenin ve fazladan battaniye hazırlamanın zamanı gelmiştir:

  • Kulaklar kafalarına karşı düz
  • Kuyrukları altlarına sıkışmış
  • Kontrolsüz bir şekilde titriyorlar veya titriyorlar
  • Serbestçe hareket etmekte zorlanırlar

Kediler hasta olduklarında ve kendi vücut ısılarını üretemedikleri zaman, yalıtım için kürklerine güvenirler. Ancak tüyü kirli veya keçeleşmişse havayı etkili bir şekilde tutamaz. Bu nedenle vücut ısısı normal olsa bile kedi üşür. Bununla birlikte, kedinizin kürkü temizse ancak yine de üşüyorsa, titreme veya hızlı nefes alma yoluyla ısı üretme yeteneğini engelleyen anemi veya hipotiroidizm gibi bir hastalığı olabilir. Böylece Kedi üşür mü? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt verdik.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.