[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kediden Salya Akmasının Nedenleri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediden Salya Akmasının Nedenleri

Kediden Salya Akmasının Nedenleri; Salya akmasına yol açabilecek unsurlar, ağız, dil ve yanakta oluşan yaralar, enfeksiyonlar ve aflar kedilerin ağzından salya akmasına neden olabilir. Bazı durumlarda ise darbe ve travmaya bağlı olarak salya akması olabilir. Kedilerin salya akıntı problemine zamanında müdahale edilmez ise ilerleyen zamanlarda kedide iştah kaybı ve kilo kaybı görülmesi olası sonuçlardır.

Kediden Salya Akmasının NedenleriKedilerin oral ağrı veya acı çekmeleri sonucunda yutkunmakta zorluk çekerler. Yutkunamama sonucu ağızda oluşan fazla tükürük dışarı doğru ağızdan çıkar. Bu ağız ağrılarının sayılamayacak kadar çok nedeni olabilir. Elbette ki diş ve diş eti hastalıklarından kaynaklı olarak kedilerde salya akıtma sorunu yaşanabilir.

Kediden sayla akmasının nedenleri arasına ağız yarası ile oral kanser gibi problemler de olabilir. Bundan dolayı şayet kedinizde salya akma sorunu varsa mutlaka vakit geçirmeden bu sorunun sebebini öğrenmeniz gerekir.

Toksik madde etkisi oluşturabilecek, zehirli bir madde yutmuş olabilir, tadı kötü bir şey yemiş olabilir. Özellikle tadında yakıcılık bulunan ve acı bir tada sahip ola ilaçların da kedilerde salya akmasına neden olduğunu ifade edebiliriz.

İlaçlarla Salya Akıtma Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

Kedilerde aşırı salya sorununu ortaya çıkaran bir diğer unsur ise ilaçlardır. İlaçlara her kedinin farklı bir yanıtı vardır. Bir kediye iyi gelen ilaç her kediye iyi gelecek diye bir kural yok, diğer kediye iyi gelen ilaç diğer başka bir kediye iyi gelmeyebilir, buda kedinin salya akıtmasına neden olur.

Yemek borusuna kaça yabancı bir cisim yemek borusunu kapatarak tükürüğün gidişatını engelleyerek tükürüğün ağızdan dışarı akmasına neden olmaktadır.

Kediler her ne kadar dayanıklı canlılar olsalar da ağızları oluşabilecek en ufak şeyden tepki alarak birçok hastalığa yakalanabilirler. Sokak kedileri her ne kadar daha fazla salya akıtsalar da evcil kediler de ağızlarından salya akıtabilirler.

Kediden Salya Akmasının Nedenleri; Ağızdan Salya Akıtma Durumunda Nasıl Davranılmalı?

Ağızdan salya akması gözlenmeli, geçmemesi durumunda hemen bir veterinere başvurulmalıdır. Bir ilaç sebebiyle oluşan ağız salyası durumunda ise ilacı yazan veteriner ile irtibata geçip bilgisi kesinlikle verilmelidir.

Kediden salya akmasının nedenleri sıraladığımız gibidir. Fakat bazı kedilerde bu durum kronik ağız bozukluklarından da kaynaklanabilmektedir. Ağızdan salya akıtan kedilerin yediklerine ve içtiklerine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kedinizin daha kötü olmaması için yiyebileceği her hangi bir şeyleri ve yutmakta zorlanacağı şeyleri ortadan kaldırmanız iyi olacaktır.

Salya akma nedeniyle veterinere götüreceğiniz kedinizin veterinere götürmeden önce doğru bilgi verebilmek için oluşabilecek nedenlere Kediden salya akmasının nedenleri başlığı adı altında doğru araştırma yaparsanız kedinizde salya akıntısı oluşturabilecek sebepleri veterinere doğru bir şekilde iletmeniz sonucu doktorlar zaman kaybetmeden kedinizin ihtiyacı olan tedaviyi hemen uygulama şansına sahip olurlar. Buda kediniz için erken teşhis olup doğru tedavi sonucu iyileşmesi için iyi olacaktır.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.