[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Evlerimizde yaşayan hayatımızı paylaştığımız bu sevimli kedilerin gün içerisinde çok fazla uyuması şüphesiz çoğu kedi sahibinin dikkatini çekmiştir. Kediler günde kaç saat uyur? sorusunun cevabını merak edenler muhakkak vardır.  Özellikle evlerinde kedi bakan kedi severlerin “kedimi ne zaman görsem sürekli uyuyor, hasta mı acaba?” Gibi cümleleri ile çok sık karşılaşırız. Kediler yaradılışları gereği gün içerisinde çok fazla uyur.

Uykuları derin gibi görünse de aslında çok hafiftir. Bir nevi gün içerisinde sık sık şekerleme yapan kediler, en ufak bir tıkırtı sesine bile hiç uyumamış gibi tepki verebilir. “Uyusun da büyüsün” ninnisi bir efsane değildir. Kedilerin uyuması onların gelişiminde ve sağlıklı büyümesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Sağlıklı bir kedi gün içerisinde ortalama 14 ile 16 saat arası uyumaktadır. Tabi ki bu süreç yavru kedilerde 18-20 saate kadar çıkmaktadır.

Kedileri Uyurken Görmek, Gerçekten Uyuduğu Anlamına Gelir mi?

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?Kedileri uyurken görmeniz, onların her zaman derin bir uykuda olduğu anlamına gelmez. Tam tersi kediler gün içerisinde çok nadir derin uykuya dalar. Kedilerin uykusu hafif olsa da dışarıdan baktığımızda onları çok derin uyuyor gibi düşünürüz. Özellikle en ufak seste hemen gözlerini açarlar ve yemek kokusu aldıklarında birden yanınızda bitiverirler. Hatta öyle bir durum olur ki kendi kendinize “daha az önce şurada mışıl mışıl uyumuyor muydu?” Diye sorabilirsiniz.

Her kedinin uyuma süresi yaşına ve hatta cinsine göre bile değişiklik gösterebilir. Örneğin yetişkin bir kedi ile yaşlı bir kedinin uyuma süresi aynı olmayabilir. Ama yine de bu süreyi ayırt etmek zordur. Çünkü evinizde tombik bir kediniz varsa onu hep uyuyor görebilirsiniz.

Kediler Günde Kaç Saat Uyur? Kedilerin Çok Uyuması Normal mi?

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?Kedilerin çok uyuması normal mi? sorusunun cevabı herhangi bir sağlık sorunu yoksa oldukça normal karşılanmaktadır. Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz gibi kediler gün içerisinde ortalama 6 ile 8 saat civarı hareketli ve uyanıktır.

Özellikle gündüzleri uyudukları için geceleri daha aktif bir şekilde hareketlidir. Bunun da sebebi içgüdüsel avcılık hissidir. Bu durum evde yaşayan bir kedi olduğunda daha da farklıdır. Özellikle kediniz veya kedileriniz gecenin bir yarısı siz uyurken sürekli gürültü yapıyorsa maalesef yapma oğlum, yapma kızım diye tepkiler vermek kaçınılmaz oluyor.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

5 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.