[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedilerde Yağlı Kuyruk Problemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Yağlı Kuyruk Problemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde yağlı kuyruk problemi tedavi edilmezse hem kedi için hem de kedi sahipleri için sıkıntılı bir sürecin yaşanmasına sebep olabilir. Kedilerin kuyruğunda bulunan supracaudal bezlerinin gereğinden fazla çalışması, bu hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle evinde birden fazla kedisi olanların daha dikkatli olması gerekir. Çünkü kedi sayısı fazla olduğunda takip etmekte güçleşir ve bazen herhangi bir sağlık probleminin geç fark edilmesine sebep olur. Kedilerde yağlı kuyruk sorunu çok sık duyulan bir rahatsızlık değildir. Çoğunlukla kısırlaştırma zamanı gelip de operasyon geçirmemiş erkek kedilerde daha fazla görülen bu hastalık, kısırlaştırılmış erkek ve dişi kedilerle de görülebiliyor. 

Kedilerde Yağlı Kuyruk Probleminin Belirtileri

Kedilerde Yağlı Kuyruk Problemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde yağlı kuyruk probleminin belirtileri konusu birçok kedi sahibi tarafından araştırılmaktadır. Özellikle böyle bir durumla ilk kez karşılaşan kedi severler bir hayli panik olabilir. Panik yapacağınız veya korkacağınız herhangi bir durum yoktur. Tedavisi oldukça basittir. Tedavi konusuna geçmeden önce yağlı kuyruk sendromunun belirtilerine göz atalım;

  • En önemli belirtisi kuyruk bölgesinin yapış yapış ve ıslak bir görüntü vermesidir. Yalnız bazı durumlarda sadece kuyrukta değil, kuyruğun bitiminde yani sırt bölgesine doğru da yapış yapış tüyler görebilirsiniz. 
  • Bir diğer belirti ise yapış yapış ve yağlı görünen bölgede haddinden fazla tüy dökülmesidir. Ayrıca ciddi tüy kaybı beraberinde başka deri hastalıkların da ortaya çıkmasına sebep olabilir.
  • Özellikle kısırlaştırılmamış erkek kedilerde ortaya çıkan yağlı kuyruk problemi, kedinin kötü koku yapmasına da sebep olabiliyor. 
  • Kuyruk dibindeki tüyleri ayırıp derisine baktığınızda siyah küçük noktalar görmeniz de bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. 

Kedilerde Yağlı Kuyruk Problemi Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde Yağlı Kuyruk Problemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?Kedilerde yağlı kuyruk problemi nasıl tedavi edilir? Sorusunun cevabını verecek olursak, öncelikle böyle bir durumla karşılaştığınızda korkmamanız gerekmektedir. Bilmeden yanlış bir şey yapmamanız için veterinerinize danışabilir veya direkt veterinere götürebilirsiniz. Çok ciddi bir sağlık sorunu olmadığı için kendi başınızı da tedavi edebilmeniz mümkündür. Öncelikle yapmanız gereken şey yağlı bölgenin temiz tutulmasıdır. Batikon gibi anti bakteriyel losyonlardan yararlanabilirsiniz. Gün içerisinde birkaç kere o bölgeyi temizlemeniz faydalı olacaktır. Tüyler kısa sürede kendini toparlayıp eski canlılığı kazandığında kedinizi her duruma karşı bir süre takip etmenizi öneririz. Birkaç gün içerisinde herhangi bir iyileşme görmezseniz,  o zaman veterinerinize gidip, gerekli tedavileri yaptırabilirsiniz. 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.