[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedimi Tıraş Ettirmeli Miyim? Kediler Nasıl Tıraş Edilir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedimi Tıraş Ettirmeli Miyim?

Günümüzde kedi bakımları çeşitlidir. Özellikle de tüylerini döken kedilerin bakımları arasında bazen tıraş etme işlemi de vardır. Son zamanlarda ise kedimi tıraş ettirmeli miyim? Sorusu ile sıklıkla karşılaşırsınız. Öncelik olarak tıraş etme işlemi için kedilerde genellemeler ile ifadeler kullanamayız. Çünkü kedilerin cinsi ya da tüy durumu gibi etkenlere göre tıraş etme işlemi gerçekleşir.

Kedilerde farklı tüy yapıları vardır. Her işlem aynı kedi türü için geçerli olmayabilir. Kedileri sahiplenir iken bir uzman tarafından kedilerin tıraş işlemleri hakkında bilgi alınmasında fayda vardır. Çünkü kediler hassas hayvanlardır.  Bu kapsamda kedilerin nasıl tıraş edildiğine dair bilgi sahibi olmak önem kazanmaktadır. İşte Kediler neden ve nasıl tıraş edilir? Sorusunun ayrıntılı yanıtları!

Kediler Neden Tıraş Edilmelidir?

Kedimi Tıraş Ettirmeli Miyim?Kediler kendilerini her zaman sevdirir. Fakat maalesef tüy dökme gibi sorunları olabilir. Özellikle de bazı cins kediler yapıları gereği çok fazla tüy dökerler. Bu durumda çevresinde ki insanları rahatsız eder. Uzun tüylü bir kedi cinsine sahipseniz kucağınıza aldığınızda tüm postunu üstünüze bıraktığını hissedersiniz. Çok fazla tüy döktüğü için bu durum canınızı sıkabilir. Her ne kadar kedimizi her gün veya haftada 2-3 kez tarasak bile maalesef tüy dökülmesini önlemeye yetmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda başka çaremiz kalmadığı için tıraş ettirmek zorunda kalabiliyoruz.

Tıraş etme işlemi bazen kedilerin sağlıkları için de tercih edilir. Özellikle de çevresindekilerin bu konuda biraz daha dikkatli olmaları gerekiyor. Kedilerin tüyleri belirli aralıklar ile taranması gerekir.

Tarama işlemi sırasında kedi kendisini tarattırmıyor ise; tüylerinin altında bazı sorunlar olabilir. Böyle bir durumda hemen bir uzman kontrolü dahilinde tüylerinin kısaltılması gereklidir. Çünkü derilerinin üstünde tüylerinin altında cilt hastalıkları olabilir. Bu yüzde de kedilerin canı tarandığında acıyabilir.

Kediler Ne Sıklıkla Tıraş Ettirilmeli

Maalesef kedinizi tıraş ettirdikten sonra tüyleri tekrar uzayacaktır. Ancak eskisi kadar tüy dökümü olmayacaktır. Bu tıraş işlemini 6 ay da bir uygulamanız gerekebilir. Bu şekilde tıraş işlemini uzadıkça kestirdiğinizde tüy dökülmesinin önüne geçmiş olursunuz. Kediler vücut sıcaklığını bu tüyler sayesinde belirler lütfen kış aylarında eviniz soğuksa kedinizi tıraş ettirmeyin.

Kedimi Tıraş Ettirmeli Miyim? Kediler Nasıl Tıraş Edilir?

Kedimi Tıraş Ettirmeli Miyim?Her kedinin tıraş edilme işlemi farklı olduğunu söyledik. Günümüzde ki pek çok kedi sahipleri tarafından merak edilen bir konu vardır. Peki, kediler nasıl tıraş edilmelidir? Uzman yardımları ile kedilerinizin tıraş edilme işlemleri gerçekleşmelidir.

Kedi severler olarak kedilerin sağlıkları ile oynamak istemeyiz. Bu yüzden de tıraş etme işlemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlar tarafından kediler tıraş edilmemelidir. Aksi bir durumda kedilere bilmeden zarar verilmiş olunur. Lütfen evde kimse kedisini kendi tıraş etmeye kalkmasın. Bu konu ile ile ilgili Pet kuaförleri ve veterinerlerden destek almanız uygun olacaktır.

Tıraş olma işlemleri sürecinde kediler tıraş makinesi ve sesinden korkar. Bu yüzden de kaçmaya çalışır. Eğer kediniz hırçın bir kediyse size veya etrafına korktuğu için zarar verebilir. Ayrıca Pet kuaförleri ve Veterinerler kedi tüylerinin hangi kısımlarının kesilip hangi kısımlarının kesilmeyeceğini bilir. Tıraş olma işleminde de bu durumdan dolayı uzmanlara ihtiyaç duyulur. Böyle durumlarda uzmanlar tıraş öncesin kediler sakinleştirici ilaç içirirler. Tıraş sonrasında da kedilerini kendilerine gelmesini sağlarlar.

ÖZETLE;

Kedi sahiplerinin merakla sordukları kedimi tıraş ettirmeli miyim? sorusuna; Kediniz çok fazla tüy döküyorsa; evet tıraş ettirebilirsiniz. Ancak kedinizin bir uzman tarafından ve doğru zamanda tıraş edilmesi gerekir. Kendinizi bilinçsizce tıraş ederseniz strese girmesine veya derisinde kalıcı hasarlar kalmasına sebebiyet verebilirsiniz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.