[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedinin Acı Çektiği Nasıl Anlaşılır?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedinin acı çektiği nasıl anlaşılır? Kedinizi son gördüğünüzden bu yana birkaç saat geçmişse ve endişelenmeye başlıyorsanız. Kedinizin bir hastalıktan veya yaralanmadan muzdarip olup olmadığını belirlemenize yardımcı olması için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz. Kedinin acı çektiği nasıl anlaşılır? Acı çeken bir kedi genellikle aşağıdaki belirtilerden bazılarına sahip olacaktır:

 • Kusma
 • İshal
 • Letarji
 • Aşırı nefes alma veya nefes alma
 • İştahsızlık veya hiç yemek yemeyi reddetme

Kedinin acı çektiği nasıl anlaşılır? Cevap her zaman açık değildir. Kediler çok sabırlı olabilir ve ağrılarını ve rahatsızlıklarını etkili bir şekilde tedavi etmek için çok geç olana kadar gizleyebilirler. Bir kedideki hastalığın ilk belirtisi genellikle görünüşü değil, davranışıdır.

Kedinin Acı Çektiği Nasıl Anlaşılır?

Kedinizin Açık Çekip Çekmediği Anlamanın Yolları

Kedinin acı çektiği nasıl anlaşılır? Kronik ağrısı olan kediler, hala aç olsalar bile, genellikle yemek yemeyi bırakır ve kilo verirler. Bu birçok nedenden dolayı olabilir, ancak yaygın bir neden, diş eti iltihabı veya periodontal hastalık gibi ağrılı bir diş rahatsızlığıdır.

Davranıştaki bir değişiklik, kedinizin ağzında bir sorun olduğunu da gösterebilir. Kendini temizlemeyi bırakırsa veya yemeğini çiğnemekte güçlük çekiyorsa, diş çürümesi veya diş kökü apsesi gibi bir ağız sağlığı sorununun işareti olabilir.

Kediniz aniden depresyonda veya içine kapanık görünüyorsa, insanlarda “demans” olarak da bilinen kedi bilişsel işlev bozukluğuna (FCD) sahip olabilir. FCD, 12 yaşın üzerindeki kedilerin yaklaşık üçte birini etkiler ve insanlarda Alzheimer hastalığına benzer bilişsel bozulmaya neden olur. Tedavi edilemez, ancak aşırı uyku ve yemek yeme ve oyun oynama gibi günlük aktivitelere ilgi kaybı gibi semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur.

Çoğu kedi acısını saklamakta iyidir. Bununla birlikte, kedinizin bir hastalık veya yaralanmadan muzdarip olup olmadığını belirlemek için arayabileceğiniz birkaç işaret vardır. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, kedinizi mümkün olan en kısa sürede veterinere götürmeniz önemlidir:

 • Letarji
 • Depresyon
 • İştah azalması
 • Çöp kutusunu kullanmamak
 • Ateş (yüksek vücut ısısı) veya titreme (düşük vücut ısısı)
 • Derin nefes alırken öğürme veya öğürme sesleri
 • Kaşıntılı cilt (aşırı kaşınma)
 • Nefes alırken hırıltı

Hasta olan veya bir hastalıktan muzdarip bir kediyi tespit etmek zor olabilir. Köpekler ve insanlar kendilerini iyi hissetmediklerini gösteren bir takım dışa dönük işaretlere sahip olsalar da, kediler o kadar belirgin değildir.

Kedinin Acı Çektiği Nasıl Anlaşılır?

Kedi Bakımında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Kedinin Acı Çektiği Nasıl Anlaşılır? Evcil hayvanınız kilo kaybediyorsa, muhtemelen onda bir sorun vardır. Kilo kaybı, gıda alerjileri veya parazitler de dahil olmak üzere birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Evcil hayvanınız aniden çok kilo alırsa ve sanki fazladan bir torba yiyecek taşıyormuş gibi görünüyorsa, tiroid bezinde bir sorun olabilir. Evcil hayvanınızın yeme alışkanlıklarında veya yiyeceklerle ilgili davranışlarında herhangi bir değişiklik fark ederseniz, veterineri aramanın zamanı gelmiş olabilir.

İştah değişikliği, insanlarda olduğu kadar kedilerde ve diğer hayvanlarda da erken bir hastalık belirtisi olabilir. Kediniz her zaman günde iki öğün yemek yemişse ve şimdi günde yalnızca bir kez veya daha az yerse, bu, onda fiziksel veya duygusal olarak (veya her ikisinde) bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Kediniz yemek yemeyi tamamen bırakırsa, böbrek yetmezliği veya şeker hastalığı gibi ciddi bir şeyin işareti olabileceğinden, bu hemen alarm zillerini çalmalıdır.

Kedinin Acı Çektiği Nasıl Anlaşılır?

Kedinizin enerjisi yok gibi görünüyorsa veya normalden daha az yiyorsa, bu bir şeylerin ters gittiğinin işareti olabilir. Kediler alışkanlık yapan yaratıklardır ve normalde her gün aynı saatte yemek yer, bu nedenle rutinleri değiştiyse bu bir şeylerin yanlış olduğunun işareti olabilir. Kedinin acı çektiği nasıl anlaşılır? Kedinizde acı durumuna dair şüpheniz varsa hemen veterinere gitmelisiniz!

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.