[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedinin Sağlıklı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedinin sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Kedinizin sağlıklı olup olmadığını belirlemenin ilk adımı, hayvanın fiziksel özelliklerine bakmaktır. Bazı iyi sağlık belirtileri arasında kedinin boyutu ve cinsi için sağlıklı bir ağırlık durumuna dikkat etmek gerekmektedir. Berrak ve parlak gözler, dik ve uyanık kulaklar ve serbestçe hareket eden bir kuyruk ile uyanıklık da kedinin sağlıklı olduğuna işaret eder.

Normal bağırsak hareketleri mevcutsa kediniz sağlıklı bir yaşam sürmektedir. Normal idrara çıkma durumu da sağlıklı olduğuna bir işarettir. (çöp kutusunun dışında idrar yapan kedilerin başka sorunları olabilir)  Bir kedinin görünüşü sahibi için önemli olsa da yanıltıcı olabilir. Sağlıklı görünen bir kedinin sağlığı kötü olabilir ve sağlıksız görünen bir kedi gayet iyi olabilir.

Kedinin Sağlıklı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Dikkat Edilecekler

Evcil hayvanınızın sağlıklı olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu gözlem yapmak ve sorular sormaktır. Kedinizin sağlıklı olup olmadığını belirlemeye çalışırken aramanız gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Gözler
  • Kulaklar
  • Burun
  • Ağız
  • Ağırlık

Gözler, çevrelerinde herhangi bir akıntı veya kızarıklık olmadan temiz olmalıdır. Kulaklar, akıntı veya koku olmadan temiz olmalıdır. Burun nemli ve pembe olmalı, yüzün veya başın herhangi bir yerinde kabuklanma veya kanama olmamalıdır. Son olarak, ağızda iyi miktarda tükürük bulunmalı ve ağız kokusu olmamalıdır.

Kedinin sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kedinin sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bir kedi için sağlıklı bir vücut ağırlığı, cinsiyetine ve yaşına bağlıdır. Örneğin, erkek kediler, avlanma içgüdüleri nedeniyle daha fazla kas kütlesine sahip oldukları için (ve dişi kedilerden daha iri oldukları için) dişilerden daha ağır olma eğilimindedir. Sadece kilo değil, vücut kondisyonu da önemlidir. Sağlıklı bir yetişkin kedi, görünür kaburgaları olan bir kum saati şekline sahip olmalıdır, ancak onları kürk mantosunun içinden görebileceğiniz kadar fazla olmamalıdır.

Kediler hastalıkları ve yaralanmaları gizlemede çok iyidirler. Bu, özellikle sağlık sorunları nedeniyle daha az aktif veya içine kapanık olabilen yaşlı kediler için geçerlidir. Kedinizin sağlıklı olup olmadığını söylemek zor olabilir, ancak dikkat etmeniz gereken bazı işaretler vardır. Kedinin sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Kedinizin sağlıklı olup olmadığını tam olarak anlamak için mutlaka kedinizin hareketlerini ve tepkilerini dikkatli bir şekilde takip etmek şarttır.

Kedinin sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kedinin Sağlıklı Olup Olmadığının İşaretleri Nelerdir?

Gözler, Kulaklar, Ağız ve Dişler, Ayaklar ve Pençeler, Deri, Kürk ve Davranış kedinizin sağlıklı olup olmadığını göstermek bakımından oldukça önemlidir. Kediler her şeyden önce harika evcil hayvanlardır, ancak aynı zamanda çok fazla dikkat ve özen gerektirirler. İyi bir sahip olmanın bir parçası, kedinizin sağlıklı olup olmadığını nasıl anlayacağınızı bilmektir.

Kedinin sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Her şeyden önce, kedinizin davranışı için neyin normal olduğunu bilmek önemlidir. Örneğin, kediniz her zaman aktif ve oyuncuysa ve şimdi zamanının çoğunu uyuyarak geçiriyorsa, bu bir hastalık belirtisi olabilir. Aynı şey iştah veya çöp kutusu alışkanlıklarındaki değişiklikler için de geçerlidir. Ayrıca kedinizin diş etlerinin rengine, gözlerine ve tüylerine de dikkat etmelisiniz. Bu alanlarda olağandışı değişiklikler fark ederseniz, kedinizin kendini iyi hissetmediğini gösterebilir.

Kedinin sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kedinizin sağlıklı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, yaşına ve aktivite düzeyine bağlı olarak en az yılda bir veya iki kez veteriner hekime kontrole götürmek, böylece daha önce gerekli aşıları ve diğer testleri yaptırabilmesidir. Bütün bu bilgiler ışığında kedilerin sağlıklı bir şekilde yaşam sürmeleri noktasında karşımıza farklı kriterlerin çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Böylece kedinin sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sorusuna yanıt verdik!

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.