[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kediyle Uyumak Sağlıklı Mı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediyle uyumak sağlıklı mı? Kedilerin çok uyudukları bilinmektedir. Bazen günde 16 saat kadar. Ama uykudayken gerçekten ne yapıyorlar? Ve kedinizin sizinle yatması önemli mi? Dahası kediyle uyumak sağlıklı mı? İşte detaylar!

Kedileri olan kişilerin, parazit Toxoplasma gondii’nin neden olduğu toksoplazmoz enfeksiyonu riskinin arttığını bildirmektedir. Yapılan araştırmalar kedi sahiplerinin üçte birinin hayatlarının bir noktasında parazitle enfekte olduğunu söylüyor. Kedinizden toksoplazmoz kapma riski yaşınıza ve daha önce hamile kalıp kalmadığınıza bağlıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, kedinizle yatmaktan kaçınmalısınız.

Kedinizle yatarsınız ve o da sizin üzerinizde uyur. Ama sağlıklı mı? Cevap, “sağlıklı” ile ne demek istediğinize bağlıdır. Kedilerle yatmak onlar için iyi mi diye soruyorsanız, cevap evet. Sahiplerine yakın olmaktan ve gün içinde bolca ilgi görmekten hoşlanırlar.

Kediyle Uyumak Sağlıklı Mı?

Ama sizin için güvenli mi diye soruyorsanız, cevap geceleri birlikte ne kadar zaman geçirdiğinize bağlı. Yatağınızı bir kedi arkadaşınızla paylaşmanın bazı sağlık riskleri vardır. Ancak bunlar birlikte ne kadar zaman geçirdiğinize ve ne tür bir kediniz olduğuna bağlı olarak değişir. Kediler günde 16 ila 20 saat arasında uyurlar. Ayrıca gündüz ve gece boyunca güç kestirmeleri ile tanınırlar.

Bir Kediyle Uyumak Riskli Mi?

Kediyle uyumak sağlıklı mı? Bazı insanlar bir kediyle uyumanın kanser veya başka hastalıklara yakalanma riskini artırdığına inanır. Ancak bunun doğru olduğuna dair bir kanıt yok. Aslında, bazı araştırmalar, evcil hayvan sahibi olan kişilerin, evcil hayvan sahibi olmayanlara göre daha sağlıklı olabileceğini, çünkü evcil hayvanların arkadaşlık ve rahatlık sağladığını bulmuştur. Bu, zihinsel sağlığı iyileştirebilen ve kan basıncını düşürebilen bir şeydir!

Kediler tipik olarak her gün yaklaşık 16 saat uyurlar. Çoğu kedi öncelikle geceleri uyur, ancak gün içinde ara sıra kestirir. Bir kediyle yatmak, kedi sahipleri arasında yaygın bir sorudur. Aslında, müşterilerden duyduğum en sık sorulardan biridir. Çoğu insan, kedinizle uyumanın riskleri olduğunu ve bu risklerden bazılarının oldukça ciddi olduğunu anlamıyor! Kedinizle uyumak hem sizin hem de tüylü arkadaşınız için riskli olabilir. İşte nedenlerinden bazıları:

Kediler, tükürük, dışkı ve idrar yoluyla insanlara bakteri ve parazitler bulaştırabilir. Buna Salmonella ve E coli gibi bakterilerin yanı sıra Toxoplasma gondii (kedi dışkısında bulunan bir patojen) gibi parazitler dahildir. Bu ajanların tümü, kedi tükürüğü veya dışkısı ile temas yoluyla insanlara bulaşabilir.

Kediyle Uyumak Sağlıklı Mı?

Kediler genellikle sırtlarında uyurlar ve bu da onları boğulmaya karşı savunmasız hale getirir. Kedi uyurken yuvarlanırsa, kendi vücut ağırlığı altında boğulabilir veya uyku sırasında birinin üzerine yuvarlanmasıyla ezilebilir (örneğin, iki kişi birlikte uyuyorsa). Kediler ayrıca yiyecek kaynaklarının yakınında uyumaya meyillidir. Bu da yakınlarda uyurken kazara zehirli maddeler yiyebilecekleri anlamına gelir.

Kedilerle Uyumak Güvenli Mi?

Kediyle uyumak sağlıklı mı? Dahası güvenli mi? Kedinizle uyumak ikinizin de rahatlamasına ve daha hızlı uyumasına yardımcı olabilir. Kedi için de iyidir çünkü onları sahibine yakın tutar ve güvende hissetmesini sağlar. Bir insan ve bir hayvan arasındaki bağ çok güçlü olabilir, özellikle de yavru kedi olduklarından beri birliktelerse. Uyku, uzun bir günün ardından yeniden şarj olma ve ertesi sabaha hazırlanma şansı sunar.

Kediyle Uyumak Saglikli Mi11

Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece, evcil hayvanınızla uyumak aslında her iki tarafın da sağlığı için iyi olabilir! Kediler genellikle günde 16-18 saat uyurlar. Bu nedenle sahibinin göğsüne ya da yatağına kıvrılarak biraz daha fazla göz yummak, kedilerin sadece uykuya dalmasına değil; aynı zamanda gece boyunca uykuda kalmasına da yardımcı olabilir. Böylece Kediyle uyumak sağlıklı mı? Sorusuna yanıt

Kedi beslemek sünnettir.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.