[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Bir kedinin tırnaklarını nasıl keseceğinizi öğrenmeye karar verdiyseniz, kesinlikle yalnız değilsiniz. Kedi sahipleri olarak çoğumuz evcil hayvanımızın tırnak sağlığı konusunda endişeliyiz. Kaşıdıklarında kendilerine zarar verirler ve genellikle kötü çizik izleri bırakırlar.

Kediler çok çabuk kaşınsalar da, yine de kedi tırnağının nasıl kesileceğini bilmelisiniz. Bu onların en doğuştan gelen içgüdülerinden biri olmasına rağmen, kediniz sizi incitmek veya yapmak istemediği bir şeyi yapmaya zorlanmak istemez. Yani bir Kedi Tırnağı çizilmeden nasıl kesileceğini öğrenmek sandığınız kadar zor değil.

Öncelikle tırnak uygun uzunlukta kesilmelidir. Tırnakların kedinizin pençeleri için yeterince uzun olduğundan emin olmak için evcil hayvanınızın üreticisine danışın. Veterinerinize götürdüğünüzde inceleyecek ve kedi tırnağının çizilmeden nasıl kesileceğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Daha yaygın seçeneklerden bazıları şunlardır:

Elektrikli makaslar birçok insan için popüler bir seçimdir. Bunlar, her türlü tırnak şekline uyacak çeşitli ataşmanlarla birlikte gelir. En iyi makaslar genellikle birkaç dişe sahiptir, bu da onların tırnağı kolaylıkla kesmelerini sağlar. Bu aletleri kullanmakta ustalaşmak zaman ve sabır ister ve hassas tırnakları olan kediler için önerilmez. Maliyet önemli olabilir, ancak harcadığı zaman ve çabanın buna değdiğini görebilirsiniz.

q1
Kedi Tırnağı

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir Normal Tırnak Makasıyla Mı?

Bir kedinin tırnaklarını tımar etmek söz konusu olduğunda, manuel makaslar genellikle en ucuz çözümdür. Elle kesme makineniz varsa, makas kullandığınız gibi kesmeyi deneyin. Onları kırpmak her zaman kolay değildir, ancak pratik yaparak bunda daha iyi olacaksınız. Manuel model pille çalışan bir kesme makinesini yirmi dolara kadar satın alabilirsiniz.

Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, kedi tırnağınızı bir çift tırnak makasıyla kesmek, yapmanız gereken bir şey değildir. Aslında, birçok uzman buna karşı tavsiyede bulunur. Bir çiviyi kırpmak son derece zor olabilir ve dikkatli olmazsanız tırnağınıza veya tırnağınıza zarar verebilir. Bir çiviyi uygun olmayan bir aletle kesmek kanamaya, enfeksiyona ve hatta yara izine neden olabilir. Ve kesme makineleri ucuz olsa da, düzenli olarak yenilerini satın almadığınız sürece bunları değiştirmeniz gerekecektir.

Sonunda bir kedi tırnağının nasıl kesileceğini öğrendiğinde, kedilerinin tırnaklarını nasıl kestiğine çok dikkat et. Deride veya tırnak yatağında kırmızı lekelere veya aşırı hasara dikkat edin. Bu koşullardan herhangi biri kendini gösterirse, tırnak yatağında kanamaya ve hatta enfeksiyona neden olabilir, bu özellikle ciddidir çünkü kedilerin tırnakları o kadar hassastır ki tek bir çizik ciddi bir enfeksiyon anlamına gelebilir.

Bazı insanlar bir kedinin tırnaklarını kesmenin zalimce olduğunu düşünür, ama aslında değil. Bir kedinin tırnaklarını kesmenin en iyi yanı, tırnaklarını yeniden nemlendirmeye ve içlerine sıkışmış olabilecek sert ve sağlıksız kalıntıları temizlemeye yardımcı olmasıdır. Sağlıklı bir tırnak daha güçlüdür ve kırılmaya karşı daha dirençlidir, bu nedenle sık kesilen tırnakların kırılma olasılığı daha düşüktür. Pençelerde sabun kalıntısı olmayacağı için temizliği de kolaylaştırırlar. Kedi sahibi olan herkes, bir kediyi iyi bakım teknikleriyle yıkamanın ne kadar kolay olduğunu ve tırnaklarını kestiğinizde kedilerinin ne kadar mutlu olduğunu size söyleyebilir.

Pençelerini güçlü ve sağlıklı tutmak için bir kedinin tırnaklarını düzenli olarak kesmek önemli olsa da, çok geriye çekmemelisiniz. Kediler doğal olarak üzerlerinde yürüyerek pençelerine baskı yapacaklardır, bu yüzden fazla geri kesmek istemezsiniz. Ayrıca klipslemeden önce doğru yerden kesim yaptığınızdan ve bölgenin temiz olduğundan emin olmalısınız. Kedinizin tırnağını elinize almamaya dikkat edin ve her zaman keskin bir makas kullanın.

Bir kedi tırnağının nasıl kesileceğini öğrenirken seçebileceğiniz birkaç farklı tırnak stili vardır. Tırnak yatakları, tırnak uçlarına yapıştırılan takma tırnaklar gibidir. Kedi tırnakları bu tarzda kesilebilir veya hatta düz kesilebilir. Yarım ay tırnakları tıpkı yarım aya benziyor. Bu tırnak tipi, kendilerini yaralayabilecekleri yüksek yerlere tırmanmayı veya tırmanmayı seven kediler için önerilmez. Tırnakları mobilyaların altına kolayca takılabilir ve kendilerini çizerlerse bu, yolda daha ciddi bir soruna yol açabilir.

Bir kedi tırnağının nasıl düzgün kesileceğini öğrenirken, eldeki görev için kullanılacak en iyi tırnak stilini nasıl tanıyacağınızı öğrenmeniz gerekecektir. Temel ile başlayın ve kedinizin tırnağının uzunluğu konusunda endişeleriniz varsa, yavaş yavaş tırnak yataklarına veya yarım ay stillerine doğru ilerleyin. Düzeltirken yaptığınız döküntüleri veya pislikleri temizlediğinizden ve kedinizin tırnaklarını çok uzun süre tutmadığından emin olun. Kedinizin tırnaklarını kestikten sonra, iyileşmesine ve gelecekteki enfeksiyonları önlemesine yardımcı olmak için biraz tırnak mantarı kremi sürün.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.