[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeğimi Her Gün Yıkamalı mıyım?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeğimi Her Gün Yıkamalı mıyım?

Köpeğimi Her Gün Yıkamalı mıyım?Köpeğimi her gün yıkamalı mıyım?  Bu sorunun cevabına geçmeden önce köpeklerin suya olan ilgisi hakkında biraz bilgi verelim. Köpekler, kedilerin aksine suyu fazlasıyla severler. Yağmur yağarken keyifli bir şekilde yürürler. Denizi gördüklerinde anında denize girip kırk yıllık yüzücüymüş gibi yüzerler. Köpek sahipleri onların suyu bu kadar fazla sevdiklerini bildikleri için her gün yıkama gereği duyar. Aslında durum hiç de böyle değildir. Köpeklerin suyu sevmesi demek onların her gün yıkanması manasına gelmez.

Köpekleri bu kadar sık yıkamak, onlara ciddi zararlar vermektedir. Köpeklerin derileri bizlerden oldukça farklıdır. İnsanlar için bile çoğu uzman gün aşırı yani iki günde bir banyo yapın der. Çünkü insanlarında saç derisi çok sık yıkanmaktan dolayı çok daha çabuk kurur ve bu da beraberinde bir takım deri hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olur.

Köpeğimi Hangi Sıklıkta Yıkamam Daha Doğru?

Köpeğimi Hangi Sıklıkta Yıkamam Daha Doğru?Köpeğimi hangi sıklıkta yıkamam daha doğru? Köpeklerin her gün yıkanmasının zararlı olduğunu söylemiştik. Çünkü köpeklerin derisi bizlerin derisi gibi hava almaz. Derilerinin gözenekleri olmadığı için terleme gibi bir durumda söz konusu değildir. Köpeklerin vücutlarında hem tüylerini hem de derilerini koruyan ince bir tabaka mevcuttur. Bu yüzden köpekleri her gün yıkamak doğru değildir. Yani köpeğinizi her gün yıkadığınız zaman onlar için üretilmiş olan şampuanların bir miktarda olsa kimyasal kalıntıları deri üzerinde kalır. Bu da zamanla tüylerin canlılığının bozulmasına ve dış etkenlere karşı koruyan ince tabanın da ciddi şekilde zarar görmesine sebep olur.

Köpeğinizi ekstrem bir durum olmadığı sürece yani ciddi bir çamura batma kirlenme gibi bir durum söz konusu olmadığı sürece ayda 1 yıkamak en iyisidir. Bu sayı çoğunlukla yaz ayları için geçerlidir. Kış aylarında ise köpeğinizin üşütmemesi ve hasta olmaması için 2 ayda bir yıkamanız onların temizlenmesi için yeterlidir.

Köpeğimi Nasıl Yıkamam Gerekir?

Köpeğimi Nasıl Yıkamam Gerekir?Köpeğimi nasıl yıkamam gerekir? Köpeğinizi yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Onu adeta bebeğinizi yıkıyormuş gibi yıkamaya özen gösterin. Unutmayın ki onlar oldukça hassas canlılardır. Onların derileri bizler gibi olmadığından onlara özel olarak üretilen köpek şampuanlarını kullanmanız gerekir. Asla ve asla evde kendinizin kullandığı duş jeli veya şampuanı köpeğinize sürmeyin.

Özellikle kafasını yıkarken kulaklarına su kaçmamasına büyük özen gösterin. Kulaklarına su kaçmaması için bir pamuk tıkayabilirsiniz. Eğer kulağına su kaçtığınızı düşünüyorsanız, yıkama işlemi bittikten sonra kulaklarını dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz. Yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Patiler peşinizi bırakmasın 🙂

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.