[get-banner]
Kedi BakımıKedi Sağlığı

Kediler Yaralarını Neden Sürekli Yalar?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Yaralarını Neden Sürekli Yalar?

Kediler Yaralarını Neden Sürekli Yalar?Kediler Yaralarını Neden Sürekli Yalar? Eminiz ki bu durumla karşılaşan birçok kedi sahibi bulunmaktadır. Bu sadece kedi sahiplerinin değil köpek sahiplerinin de sıklıkla karşılaştığı durumlar arasındadır. Ailemizin birer parçası olan sevgi yumaklarımızın zaman zaman ufak tefek yaralandıklarına şahit oluruz. Yaralanmalar olmasa bile hepimizin yaptırdığı kısırlaştırma operasyonu sonucu kedimizde ameliyat yarası meydana gelir.

Yaralanmalar ciddi boyutu gelmediği sürece basit solüsyonlar yardımı ile geçebilmektedir. Ciddi bir yaralanma olduğunda hiç vakit kaybetmeden en yakın veterinere gitmeniz gerektiğini muhtemelen hepimiz biliyoruzdur. Kediler fazlasıyla temiz hayvanlar olduğu bir gerçektir. Gün içerisinde sayısını takip edemediğimiz kadar kendilerini yalayarak temizlerler. Kedilerin yaralarını ısrarla yalamaya çalışmasının sebebi o yarayı yabancı görmeleridir. Nasıl ki eliniz kirlendiğinde hemen yıkayıp temizlemek istersiniz. Kediler için de durum aynıdır.

Kedilerin Yara Yerlerini Yalamalarının Sebepleri

Kedilerin Yara Yerlerini Yalamalarının SebepleriKedilerin çok meraklı olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Ne varsa başlarınıza meraktan gelmektedir. Akıl almaz değişik hareketleri ile zaman zaman kendilerini yaralayabilirler. Vücutlarının herhangi bir yerinde oluşan bu yarayı sürekli yalama ihtiyacı duyarlar. Hatta o yarayı ısırıp koparmak isteyenleri de gördüğümüzü söyleyebiliriz. Kedilerin yara yerlerini yalamalarının sebeplerini merak ediyor olabilirsiniz. Vücutta oluşan yaralar iyileşme sürecine girdikten sonra kaşınmaya başlarlar. Kediler bu kaşınma hissinden çok rahatsız oldukları için o bölgeyi hem yalayıp hem de aynı anda kaşımak isterler. Her ne kadar kedilerin ağzı hepimizden çok daha temiz olsa da yaralı bölgeyi sürekli yalamak demek o bölgenin sürekli ıslak kalması demektir. Bu durumda o yaranın çok daha geç iyileşmesine sebep olmaktadır.

Kedilerin Yaralarını Yalamamaları İçin Ne Yapabiliriz?

kedisesi yaralikedi 1 1Yaralarını yalamamaları için ne yapabiliriz? Kedilerin yaralı olan bölgeyi yalamamaları için veterinerler gereken önlemleri almaktadır. Her ne kadar kediler kadar köpekler de bu durumdan hoşlanmasalar da kafalarına bir başlık takılması gerekmektedir. O başlık sayesinde sevimli dostlarımız yaralarını yalayamazlar. Bu durum onlar için olduğu kadar sahipleri için de oldukça can sıkıcıdır. Yine de yaralı bölgenin enfeksiyon kapmaması ve daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için bu başlığın maalesef ki kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde sürekli başa dönmek ve tedavinin boşa gitmesi hem kedinizi hem de sizleri fazlasıyla yoracaktır. Tatlı ve muhteşem dostlarımızın hiçbir zaman yaralanmamasını diliyoruz.

Diğer bir yöntem de eğer yara vücut bölgesindeyse kediler için satılan kıyafetlerden alıp kısa süre giydirebilirsiniz. Böylece yaraya ulaşmalarını engelleyebilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, patili günler dileriz!

 

İlgili Mesajlar

1 nın 7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.