[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedilerde Görülen Ölümcül Hastalıklar

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Görülen Ölümcül Hastalıklar

kedisesi yaslikedi 2Kedilerde görülen ölümcül hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmamız onların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ailemizin birer parçası haline gelen kedilerimizi yakından takip ederek, ters bir durumla karşılaştığımızda müdahale etme şansımız olabilir. Tabi bazı durumlarda maalesef ki geç kalabiliyoruz. Bazı kediler hasta olduklarında bile son ana kadar bunu belli etmeyebilir. Özellikle birden fazla kediniz varsa takip etmekte de zorlanırsınız ve erken müdahaleye de geç kalmış olursunuz. Bunlar gerçekten çoğu kedi sahibinin yaşadığı ve oldukça üzücü durumlardır. Kedinizi gayet iyi, yemek yerken veya oynarken görebilirsiniz. Hemen ardından kötüleştiğine şahit olabilirsiniz ve onu çok kısa sürede kaybedebilirsiniz. Bu durumu yaşayan çok insan var. Gerçekten çok acı. Bu yüzden onları elimizden geldiği kadar hatta tuvaletine kadar yakından takip etmeliyiz.

Kedilerde Görülen Ölümcül Hastalıklar Nelerdir?

kedisesi yaslikedi 1Kedilerde görülen ölümcül hastalıklar arasında gençlik hastalığı ilk sırada gelmektedir. Bu hastalık yüzünden hayatını kaybeden kedilerin sayısı dünya genelinde de epey fazladır. Özellikle sokakta hayatta kalma mücadelesi veren canlarımız gençlik hastalığına daha çabuk yakalanıyor ve sonunda da melek olup gidiyor. Diğer ölümcül hastalıkları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Bütün bu hastalıklar zamanında tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor. Onlar maalesef ki insanlar gibi buram ağrıyor, şuram acıyor, karnım şiş gibi ifadeler kullanarak sorunlarını dile getiremiyor. Her ne kadar konuşamasalar da gözlerinden çoğu durumu anlayabiliyoruz. Özellikle yemek yemeyen, su içmeyen, oyun oynamayan, sürekli saklanan bir kedinin muhakkak ki bir sıkıntısı vardır. Bu yüzden bu belirtilere dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kedilerimizi Hastalıklardan Nasıl Koruruz?

kedisesi kedisevgisi 4Kedilerimizi hastalıklardan nasıl koruruz sorusunun cevabı aslında basittir. Onları yakından takip etmek, aşılarını mümkün olduğu kadar düzenli yaptırmak, kaliteli ve bir o kadar yararlı mama kullanmak, sürekli temiz su bulundurmak ve düzenli veterinere götürmek en önemli koruma yöntemleri arasında yer almaktadır. Ters giden bir durum olduğunda veya sizi de rahatsız eden herhangi bir belirti de hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmemiz gerekmektedir. Kendinizin müdahale edebileceği bir durum olduğunda ise önce sakin olmaya gayret edin, sonrasında da gerekli müdahaleyi yapın. Allah’ın bizlere emanet ettiği bu canlara her zaman çok iyi bakmalıyız. Tabi ki bazı durumlarda ne yaparsak yapalım hayatımızdan gidebiliyorlar. Böyle anlarda da kendimizi suçlamamamız gerekiyor.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.