[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedilerde Eklem Ağrısı Ve Belirtileri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Eklem Ağrısı Ve Belirtileri

Kedilerde zaman zaman karşılaştığımız eklem ağrılarını, nedenlerini bu yazımda size anlatacağım. Kedilerde eklem ağrısı ve belirtileri konusundan bahsedecek olursak, genel olarak yaşlı kedilerde görülen ve hayatlarını zor hale getiren bir rahatsızlıktır. Ağrıları azaltmak, daha rahatlamalarını sağlamak için, bazı değişiklikler yapılmalıdır.

Özellikle dirsek ve kalça bölgesini tutan ve eklemlerde iltihabın neden olduğu ağrılardır. Kedilerde eklem ağrılarının belirtilerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • Çevreyi araştırmamak
  • Kolay erişilebilen yerlerde uyumak
  • Bacaklarda sertleşme ve topallama
  • Daha az sıklıkta yükseltilerden atlama
  • İnsanlarla az iletişim kurma ve oynama
  • Herhangi bir yükseltiden atlamayı istememe
  • Hareket eksikliği nedeni ile büyümüş pençeler
  • Diğer hayvanlarla olan ilişkisinde agresif davranma

Bu belirtilerden birkaçını kedinizde görüyor iseniz muhtemelen eklem ağrısı çekiyor demektir. Peki, kedilerde eklem ağrısı teşhisi nasıl yapılır? İşte detaylar!

Kedilerde Eklem Ağrısı Teşhisi

Kedilerde Eklem Ağrısı

Eklem ağrıları 7 yaşının üzerinde olanlar için risk teşkil eder. Genel olarak yaşı genç kedilerde eklem ağrısından şüphe edilmez. Ama 7 yaş üzerinde ve yukarıdaki belirtileri taşıyor ise eklem ağrılarından şüphe edilebilir. Veteriner muayenesinden sonra eklemlerde sertlik, şişme, ağrı görülebilir. Tereddüt edilen durumlarda röntgen veteriner röntgen alır.

Genel olarak deneme tedavisi uygulanır. Antienflematuar ilaçlar başlanır ve kedinin durumu gözlenir. Eklem ağrısı için kan ve idrar testlerine her zaman gerek duyulmaz. Özellikle yaşlı kedilerde başka bir hastalık şüphesi oluştu ise daha farklı tedavilere gidilir.

Kedilerde insanlar gibi ağrıyı hisseder ve etrafa hissettirir. Belirtiler arasında ağrıyı en çok hissettiren kedideki davranış değişiklikleridir. Kediler genel olarak ağrı çekerken ağlamazlar ve sabırlıdırlar. Bu sebeple davranışlarını iyi gözlemlemek çok önemlidir. Çünkü hareketlerindeki değişiklik ile hastalıkları gözlemlenebilir.

Tedavi Yöntemleri

Kedilerde Eklem Ağrısı Ve BelirtileriKedinizin rahat ulaşabileceği ve yumuşak bir yatak hazırlanabilir. Böylelikle kendilerini daha güvende hissedebilir. Evde kedinizle oynamak isteyen başka bir evcil hayvan ya da çocuğunuz var ise bir süreliğine bunu engellemeniz gerekir. Çünkü keyifsiz ve halsiz olacağından oynamak istemez, saklanır ve kendine güvenini yitirmeye başlar.

Ev içerisinde rahat ettiği bir alan var ise oraya ulaşması için basamak koyulabilir. Hareket etmekte zorlandıklarından kedi tuvaleti alçak bir yerde olmalıdır. Kedilerin su ve mama kaplarına rahat ulaşıyor olmaları gerekir.

Kediler eskisi kadar atak olamadığından pençeleri törpülemekte güçlük çekerler. Bu sebeple düzenli olarak tırnaklar kesilmelidir. Eklem ağrılarında en büyük risk obezitedir. Kedinin kilo problemi var ise bu sorun çözülmeden eklem ağrısı problemleri çözülmez. Omega-3 ve Omega 6 yağ asitleri eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltacaktır.

Kedilerde eklem ağrıları ve belirtileri görüldüğünde, reçetesiz ağrı kesici ilaçlar verilmemelidir. Sonradan başka sağlık sorunlarına sebep olabilir. Kedilerin daha sağlıklı ve rahat yaşamaları için bu öneriler dikkate alınmalıdır.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.