[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedilerde Gıda Alerjisi Sebepleri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Gıda Alerjisi Sebepleri

Kedilerinde tıpkı insanlar gibi bazı besin maddelerine karşı alerjisi olabilir. Bu duruma dikkat edilmediği zaman daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Kedilerde gıda alerjisi sebepleri arasında en sık karşılaştığımız durum onlara verdiğiniz hazır mamadır. Kediniz için kullandığınız mamaların içerisinde onun rahatsızlanmasına sebep olabilecek besin maddeleri olabilir. Tabi ki bu durumu çözmek biraz zordur.

Kedilerde Gıda Alerjisi Sebepleri Hazır mamaların içerisinde birden fazla besin maddesi bulunmaktadır. Özellikle balık, sığır eti veya tavuk gibi besin maddelerine karşı kedinizin alerjisi olabilir. Süt ve süt ürünleri de aynı reaksiyonlara sebep olabilir. Bizler içinde durum aynıdır. Eskiden severek yediğimiz bir besin ileriki yıllarda bizlere zarar vererek, alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Kedinizin yediği mamalara karşı alerjisi olup olmadığını onu gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Kedilerde Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kedilerde Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?Kedilerde gıda alerjisi belirtileri bizlerde görülen belirtiler ile tıpa tıp benzerdir. Alerji rahatsızlığının nedenini bulmak biraz zor olduğu için kedinizin hangi besine karşı alerjisi olduğunu onları yakından takip ederek anlamaya çalışabiliriz. En sık görülen belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kedinizin gün içerisinde sık sık kaşınması ve kaşıdığı bölgelerde oluşan kızarıklıklar, en sık görülen belirtilerden biridir.
  • Kedinizin yediğini çıkarması ve sık aralıklarla kusması da ciddi bir gıda alerjisi olduğunu anlamına gelebilir. Yalnız bu durum mide bağırsak rahatsızlıklarından da kaynaklanabilir. Bu iki durumu ayırt etmek için veterinere gitmenizi önerebiliriz.
  • Kedinizin tuvaletini de yakından takip etmekte fayda vardır. İshal gibi bir durumla karşılaşırsanız, gıda alerjisinden şüphelenebilirsiniz.

Kedilerde Gıda Alerjisi Problemi Nasıl Çözülür?

Kedilerde Gıda Alerjisi Problemi Nasıl Çözülür?Kedilerde gıda alerjisi problemi nasıl çözülür? Sorunun kaynağını bulduğunuz zaman doğru bir beslenme şekliyle tabi ki de tedavi edilebilir. Kediniz yediği mamanın içerisinde yer alan herhangi bir besin maddesine karşı alerjik reaksiyon gösteriyorsa işe o mamayı değiştirmekle başlayabilirsiniz. Daha düşük tahıllı, kuzu etli veya hindili mamaları tercih edebilirsiniz. Tabi ki hangi mamanın daha iyi fayda sağlayacağını veteriner hekimiz söyleyecektir. Doğru bir beslenme ile kedinizi bu can sıkıcı durumdan kurtarabilirsiniz. Şunu da belirtmeden geçmeyelim; gıda alerjisi belirtileri daha ciddi hastalıkların belirtileri ile oldukça benzerdir. Kedinizde bu belirtilerle beraber iştahsızlık, yorgunluk, ateş gibi durumlarda varsa hiç vakit kaybetmeden veterinerinize gitmelisiniz.

 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.