[get-banner]
Kedi BakımıKedi Sağlığı

Kedi Maltı Nedir? Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedi Maltı Nedir?

Kedi Maltı Nedir?Kediler, belki de dünyanın en sevimli ve bir o kadar da ilginç canlılarından biridir. Onların anlam veremediğimiz hareketlerini izlemek bizlere mutluluk verir. Bu sevimli ve tatlı kedilerimizin sürekli olarak kendilerini temizlediklerine yani yaladıklarına şahit oluruz. Bu kadar yalanmanın sonu da haliyle fazla fazla tüy yutma anlamına gelmektedir. Kendilerini temizlerken yuttukları tüyleri ya kusma ya da dışkı yoluyla atarlar. Kedi maltı, tam da bu noktada çok işe yaramaktadır.

Yutulan tüylerin mide ve bağırsaklara zarar vermeden daha kolay bir şekilde çıkarılmasına büyük etki sağlar. Çünkü bu tüyler bağırsakları tıkama gibi büyük sorunlara sebep olabilir. Tüyleri midesinden atamayan kediler için bu durum son derece tehlikelidir. Tüyleri kusarak çıkaran kedilerimiz, yedikleri mamaları da haliyle kusmuş olur. Sokaktaki kediler dışarda bulunan bitkiler sayesinde sindirim sistemini düzenleyerek bunları doğal dışkı yoluyla atarlar. Evdeki kedilerin de bu tüy yumaklarını dışkılarıyla atmalarını sağlamak için kedi çimi (otu) veya kedi maltı kullanmamız gerekmektedir.

Kedi Maltını Ne Sıklıkla Kullanmalıyız?

Kedi Maltını Ne Sıklıkla Kullanmalıyız? Kediler, mevsim geçişlerinde bol bol tüy dökmekte ve bu tüylerin bir kısmını temizleyerek istem dışı yutmaktadır. Yutulan tüyler, midelerinde rahatsızlık hissine yol açtığı için kusarak çıkarmak isterler. Bu hem onların strese girmesine sebep olur hem de birçok mide rahatsızlığının ortaya çıkmasına sebep olur. Kedi maltı, bu yutulan tüylerin kolay bir şekilde çıkarılmasını sağlamaktadır.

Peki, kedi maltını ne sıklıkla kullanmalıyız? Kedi maltının düzenli bir şekilde hemen hemen her gün kullanılması önerilmektedir. Bu maltın çok lezzetli ve besleyici özellikleri olduğuna da belirtmeliyiz. Bu maltlar tıpkı diş macununa benzemektedir. Yani tüp şeklindedir. Kedinize her gün işaret parmağınızın üçte biri boyutunda yedirmeniz önerilmektedir. Bilinen herhangi bir yan etkisi olmadığı için içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kedi Maltını Sık Kullanmak Zararlı Mı?

Kedi Maltını Sık Kullanmak Zararlı Mı?Kedi maltını sık kullanmak zararlı Mı? Yazımızın içerisinde de belirttiğimiz üzere bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu yüzden gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Tabi ki eğer kedinizin ekstra başka bir rahatsızlığı varsa veteriner hekiminize danışarak, kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu maltlar birçok marka adı altında satılmaktadır. Önemli olan tabi ki içeriğidir.

İçeriğinde neler olduğunu muhakkak ki merak ediyorsunuzdur. Kedi maltlarının içeriği markaya göre değişmektedir. Çoğunlukla içerisinde tüyleri güçlendirici minareler, sebze çeşitleri, sıvı ve katı yağlar, biotin, kalsiyum, protein gibi maddeler bulunmaktadır. Her kedi aldığınız maltı hemen severek yiyecek diye bir şey yoktur. Piyasada bulunan maltları deneyerek de kedinizin hangisini daha iştahlı ve severek yediğini bulabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Patiler peşinizi hiç bırakmasın..

İlgili Mesajlar

1 nın 7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.