[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedilerde Görülen Beyin Hastalıkları

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Görülen Beyin Hastalıkları

Kedilerde görülen beyin hastalıkları oldukça sıkıntılı bir durumdur. Kediler maalesef ki ağrısı bile olsa bu durumu başarılı bir şekilde saklayabilen canlılardır. Bu şekilde yapmaları ne yazık ki özellikle beyin hastalıklarının teşhisinde gecikmeye sebep olmaktadır. Bu cümleyi biraz açmamız gerekirse; ciddi bir hastalığı olan bir kedinin yemek yemesinde veya oyun oynamasında hiçbir problem yoksa onun hakkında acaba hasta mı diye düşünmeyiz. Birçok hastalık hem hayvanlarda hem de insanlarda sinsi bir şekilde ilerler ve hiçbir belirti vermez. İşte böyle durumlarda canımızın içi olan kedimizi çok kısa bir sürede kaybedebiliriz. Sonrada nerede hata yaptım diye kendimizi suçlarız.

Kedilerde Görülen Beyin HastalıklarıBunları yaşamamak adına kedilerimizi yakından gözlemlememiz ve herhangi bir terslik durumunda onları veterinere götürmemiz gerekmektedir. İşin en kötü yanı ise çoğu hastalığın belirtisi birbirleri ile benzerdir. Bu da hem bizleri hem de hayvanlarımızı maalesef ki denek durumuna sokmaktadır. Ama ne yazık ki hastalıkların teşhisi için de bu durum gerekmektedir.

Kedilerde Görülen Beyin Hastalıkları Hangileridir?

Kedilerde nörolojik problemler çok üzücü bir durumdur. Evladınız yerine koyduğunuz kedinizin sıkıntılı bir süreç yaşaması eminim ki sizleri de derinden yaralar. Kedilerde görülen beyin hastalıkları şu şekildedir;

  • Kedilerde Lenfosarkoma yani sinir sistemi kanseri hastalığı en sık görülen beyin hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu hastalık beyinde tümör oluşumlarına sebep olmakta birlikte tümörün boyutuna göre tedavi belirlenmektedir.
  • Beyinde su toplanması, beyin hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu hastalık aynı zamanda kalıtımsaldır. Zamansız yaşanan kriz nöbetleri, farklı davranışlar belirtileri arasındadır ve en çok Siyam kedilerinde görülmektedir. Bu hastalığın en üzücü tarafı ise hiçbir şekilde tedavisinin olmamasıdır.
  • Sonradan ortaya çıkan beyin hastalıkları da bulunmaktadır. Kedinizin yüksek bir yerden kafa üstü düşmesi, araba çarpması gibi durumlar sonrasında sinirleri ciddi bir şekilde zedelenebilir.
  • Felç, menenjit, krizler, orta kulak enfeksiyonları gibi hastalıklarda beyinde görülebilen ciddi hastalıklar arasında yer almaktadır.

Kedilerde Görülen Beyin Hastalıkları Ölümcül müdür?

Kedilerde Görülen Beyin Hastalıkları Ölümcül müdür?Kedilerde görülen beyin hastalıkları ölümcül müdür? Sorusunun cevabına net bir şey söylemek mümkün değildir. Tedavisi hiçbir şekilde mümkün olmayan çok hastalık türü vardır. Ama yine de Allahtan ümit kesilmemelidir. Bu hayatta çoğu yaranın kapanmasını sağlayan tek şey sevgidir. Kaldı ki yaşamaz denilip yaşayan birçok insan ve hayvan vardır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda tedavisi yok denilip bir kenara çekilmek yerine savaşmanız gerektiğini unutmayınız. Kediler ve köpekler de bizlerin evlatları olduğuna göre onların iyi olması ve rahat yaşaması için elimizden geleni yapmalıyız. Kedinizde anormal garip davranışlar sezerseniz, aniden ortaya çıkan krizlere şahit olursanız mutlaka veterinere gitmelisiniz. Beyin taraması ve beyin tomografisi ile geç olmadan ölümcül bir durumun önüne geçebilirsiniz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.