[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedilerde Göz ve Kulak Hastalıkları

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Göz ve Kulak Hastalıkları

Kedinizi düzenli olarak baştan sona kontrol etmelisiniz. Kulaklarının içine bakmalısınız. İç kısım temiz ve pembe olmalı; yara, ağrı, akıntı, parazit veya pislik olmamalıdır. Kulakları kötü kokmamalıdır. Ayrıca gözleri de düzenli kontrol etmelisiniz. Kedilerin gözleri her daim nemli ve temiz olmalıdır. Göz kapaklarını nazikçe açarak göz kapağının iç rengini de kontrol etmelisiniz. Kedilerde Göz ve Kulak hastalıkları ile ilgili daha detaylı bilgi için makalemizi okumaya devam edin.

Kedilerde Göz Hastalıkları (Göz ve Kulak Hastalıkları)

Bozukluklar ve yaralanmalar, gözün veya göz kapaklarının yapılarını veya her ikisini birden etkileyebilir. Bir kedideki tüm göz problemlerinin bir veteriner tarafından derhal araştırılması gerekir, çünkü küçük bozukluklar bile tedavi edilmezse görmeyi tehdit edebilir.

Konjonktivite ve Göz Yaralanmaları

Konjonktivite hastalığında, kedilerin göz kapaklarının içini kaplayan ve gözlerin önünü kaplayan zarda şişlik ve kızarıklık vardır. Yaygın nedenler arasında tahriş, alerji veya iltihap yer alır. Berrak, beyaz veya yeşilimsi bir akıntı olabilir. Kedi hızla göz kırpabilir ve gözünü ovuşturabilir. Bir veteriner, enfeksiyonu temizlemek ve iltihabı hafifletmek için göz damlası kullanabilir ve kedinin gözü ovuşturmasını önlemek için bir Elizabeth tasması takabilir.
Gözdeki yaralanma veya birikinti, üçüncü göz kapağı ve konjonktivada iltihaplanmaya veya gözün ön tarafında korneanın mavileşmesine neden olabilir. Bir veteriner, yaralanma veya ülserasyonu göstermek için floresein boyası kullanabilir. Tedavi, bakteri enfeksiyonu varsa kalıntıların giderilmesi, ağrı kesici ve antibiyotikleri içerir.  

Göz ve Kulak HastalıklarıGörme Kaybı

Kedilerde görme kaybı ani (akut) veya kademeli şekilde gerçekleşebilir. Akut görme kaybının bir nedeni, göz küresinin içinde ağrılı bir sıvı birikimi olan glokomdur. Veteriner, basıncı düşürmek için göz damlası ve ilaç tedavisi verecektir. 

Kademeli görme kaybı ise kedilerde katarakt nedeniyle olabilmektedir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekir ve katarakt temizlenir. Yapay bir lens yardımıyla görüş düzeltilir.

Kedilerde Kulak Hastalıkları (Göz ve Kulak Hastalıkları)

Dış yaralanmalardan, denge sorunlarına neden olabilecek iç kulak bozukluklarına kadar çok çeşitli kulak problemleri kedileri olumsuz yönde etkileyebilir. Kediler ayrıca genetik problemler nedeniyle sağırlık sorunu çekebilirler.

Kulak kanadı genellikle kedi dövüşlerinde veya kaşınarak yaralanır. Isırıklar veya çizikler bir apseye (enfeksiyonlu, iltihaplı bir şişlik) veya bir hematoma (kanla dolu bir şişlik) neden olabilir. Daha az yaygın olarak, özellikle soluk renkli kulakları olan kedilerde cilt kanseri gelişebilir.

Kulak kanalının iltihaplanması genellikle yoğun kaşıntıya ve koyu renkli, mumsu, kokulu bir akıntının birikmesine neden olur. Diğer nedenler arasında bakteriyel enfeksiyonlar, alerji veya kulak kanalında bir tümör veya bir polip (etli büyüme) yer alabilir.

Veterineriniz kulak kanalındaki fazla birikintiyi veya akıntıyı temizleyebilir. Olası tedaviler arasında kulak akarlarını ortadan kaldırmak için “spot-on” bir tedavi, enfeksiyon için kulak damlası ve apse veya hematom drenajı yer alır.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.