[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Nasıl Eğitilir? Yavru Kedi Eğitimi

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Nasıl Eğitilir? Kedi Eğitimi

Kediler doğaları gereği aktif canlılardır ve zihinsel ve fiziksel refahı sağlamak için bol miktarda uyarılmaya ihtiyaç duyarlar. Kedilerle oyun oynamak, onlara iyi davranışları öğretmek ve onlarla iletişim kurmanın olumlu bir yoludur ve çok eğlencelidir. Bu yazımızda sizlere Kediler Nasıl Eğitilir? ve Kedi Eğitimi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kediler Nasıl Eğitilir?

Nazik ve etkili eğitim “iyi” davranışı ödüllendirmeyi ve “kötü” davranışı görmezden gelmeyi içerir. Asla caydırıcı olarak saldırgan yöntemler kullanmayın, örneğin kedinize bağırmak veya ona su püskürtmek gibi. Bu onu korkutabilir, davranışlarında bir bozulmaya yol açabilir ve aranızdaki bağa zarar verebilir.

Kedinizin eğitimini aşamalı olarak devam ettirin. Ona tırnaklarının kesilmesi veya bir araca binmesi gibi potansiyel olarak korkutucu durumlarda onun sakin kalmasını sağlamak istiyorsanız, bunu çok yavaşça yapmalısınız. Sakin kaldığında onu ödüllendirmelisiniz. 

Kedilerin avlanma, tırmanma, zıplama ve tırmalama gibi davranışları gerçekleştirmeleri doğasında vardır. Bu yüzden bunlara hazırlıklı olmalısınız. Kedinizi asla cezalandırmayın veya doğal davranışlarını engellemeyin, ancak tehlikeli bir şey yapma riski varsa fiziksel engeller kullanın. Ayrıca başka bir odada ilgi çekici bir ses çıkararak kedinizin dikkatini o yöne çekebilir ve onu durdurabilirsiniz.

 

Kediler Nasıl Eğitilir?
Kediler Nasıl Eğitilir?

Kedi Eğitiminde Tutarlı Olmalısınız

Bir yavru kediye karşı hoşgörülü olmak kolaydır, ancak sevimli davranışının yetişkin bir kedide kabul edilmeyebileceğini unutmayın. Örneğin, ellerinizde ve ayaklarınızda sert veya saldırgan oyunlar daha sonra daha agresif bir oyuna dönüşebilir. Ev kurallarını erkenden belirleyin, kedinizin gece yatak odanızda uyumasına, masalara oturmasına veya raflara tırmanmasına izin verip vermeyeceğinize karar verin ve kararınıza sadık kalın. Arada sırada bunları yapmasına izin verirseniz, kediniz ondan ne istediğinizi asla öğrenemez. 

Kedinizi Uyarın

Ev hayatı, bir kedinin doğal yırtıcı içgüdülerini boşa çıkararak, evinize kendini eğlendirmeye çalışırken zarar verebilecek sıkılmış bir evcil hayvan olmasına yol açabilir. Boyut, doku ve hareket bakımından gerçek avı taklit eden oyuncaklar sağlayarak kedinizin can sıkıntısını önleyin ve avlanma içgüdüsünü tatmin edin. 

Kedinize kendi başına oynayabileceği kedi oyuncakları vererek onun tek eğlence kaynağı olmadığınızdan emin olun. Hareket eden, ilginç bir dokuya sahip oyuncaklar büyük olasılıkla dikkatini çekecektir. Can sıkıntısını önlemek için düzenli olarak yeni oyuncaklar almalısınız.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

4 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.