[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedilerde Korona Virüs ve Tedavisi

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Korona Virüs

Kedilerde korona virüs var mı? Kediler korona virüs bulaştırır mı? Kedim korona virüs olur mu? Bu soruların yanıtlarını merak ediyorsunuz, yazımızı mutlaka okumalısınız!

Bulaşıcı hastalıklar geçmişte oldukça büyük tehlikeler doğurmuştur. Günümüzde korona virüsü de insanlar için oldukça büyük bir tehlike saçmaktadır. Bulaşıcı olan bu hastalık insanların ölümü ile sonuçlanabilecek durumlar ortaya çıkarmaktadır. Hastalığın bulaşıcı olması ise akıllara başka soruları getirebilmektedir.

Kedilerde Korona VirüsKedilerde korona virüs taşınması mümkün mü? Hayvanların yapısı bizden farklı olmaktadır. Bu nedenle bizde ölümcül olan bir hastalık onlara etki etmeyebilir. Yapılan araştırmalara göre kediler korona virüs taşımamaktadır. Aynı zamanda virüsün patlak vermesinin ardından farklı çalışmalar yapılmış olmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda kedilerde antikor üretiminin mevcut olduğu görülmüştür. Bu nedenle kedileriniz için korona virüs konusunda bir endişe duymanıza gerek yoktur. Ancak virüs devamlı olarak mutasyon geçirmektedir. Bu nedenle araştırmaları ve sonuçlarını takip etmek sizler için faydalı olacaktır.

Virüs kediye bulaşabilmektedir. Kediniz hiçbir belirti göstermeden korona virüsü vücudunda taşıyabilmektedir. Ancak söz konusu olan virüs hücreleri kedinizden size bulaşamamaktadır. Araştırmalar ile kesinleşmiş olan bu durum şimdilik hayvan sahiplerini mutlu eden bir gelişme olmaktadır. Hayvanınız uzun süreler boyunca virüs hücrelerini taşıyabilir.

Kedilerde Korona Virüs Belirtileri

Kedilerde Korona VirüsAraştırmalar sonucunda kedilerde virüsün taşınabildiği kesinleşmiştir. Peki kedimizin bu tarz bir virüse maruz kaldığını nasıl anlayabiliriz? Kediler korona virüs için bir antikor üretebilmektedir. Ancak bu antikor üretimi kesin bir kurtuluş sunmamaktadır. Bu nedenle kediler ikinci ve hatta üçüncü kez korona virüs hastalığına yakalanabilir.

Kedinizde bu tarz bir hastalığın bulunduğunu gözlem yolu ile anlamanız oldukça zor olmaktadır. Bu noktada mutlaka uzman veterinerlerden yardım almanız gerekmektedir. Alacağınız yardımlar farklı olabilmektedir. Bu tarz bir virüs endişesi duyulan hayvanlara ilk olarak kan testi yapılmaktadır. Ardından inceleme amaçlı röntgen çekilebilmektedir. Bu aşamalar konusunda veterineriniz ile iletişim kurabilirsiniz. Kendiniz yapacağınız işlemler kediye daha büyük zarar verebilmektedir.

Kedilere Korona Virüs Nasıl Bulaşır?

Kedilerde Korona VirüsKedilerin görüldüğü gibi virüse verdiği tepki bizim tepkimizden farklı olmaktadır. Bu noktada tedavi için farklı gereksinimler olabilmektedir. Sorgulanması gereken konuların başında ise virüsün nasıl bulaştığı konusudur. Bir kediye korona virüsün bulaşmasının en muhtemel olduğu an başka bir kedi ile temas olmaktadır.

Kedinizin başka bir kedi ile temas kurması virüsün bulaşması için yeterli olacaktır. Aynı zamanda kediniz son zamanlarda nefes alma zorluğu yaşayabilir. Bu kedilerde temas sonrasında ilk belirti olmaktadır. Bu tarz bir durumda endişeniz olması gayet normaldir. Solunum zorluğu kedinizin hayat kalitesini düşürecek önemli bir problem olarak karşımıza çıkar. Kedilerde korona virüs bu nedenlerden dolayı dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kedi Corona ve FIP virüsü ile ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.