[get-banner]
Kedi BakımıKedi Sağlığı

Sağlıklı bir kedi bakımı nasıl olmalıdır?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Elbette kedi sahibi olan herkesin isteği güzel kedilerimizin sağlıklı ve mutlu olmasıdır. Bunun için bizlerin üstüne düşen bazı görevler vardır. Aslında ufak detaylarla ilgilendiğimiz ve bunları unutmadığımız sürece kedimiz çok mutlu olacaktır. çoğunluğun bildiği kedi ile ilgili bakım tüyoları vardır ama bir de daha az kişinin bildiği ve kedilerimiz için oldukça sağlıklı olan bakım ile ilgili ayrıntılar vardır. Mutlu bir kedi birlikte yaşadığı hayat arkadaşını nasıl mutlu ediyorsa bizim mutluluğumuz ve ilgimiz de kedimizi aynı şekilde mutlu edecektir. Bunun için sağlıklı bir kedi bakımı için yapılması gerekenler konusuna geçmeden önce şunu belirtmek isterim ki; mutluluk bulaşıcıdır. Siz mutlu oldukça kediniz de muhakkak bu mutluluktan payını alacaktır.

 

Sağlıklı bir kedi bakımı için ne yapmak gereklidir?

Bilindiği üzere kediler çok temiz hayvanlardır ve sağlıklı bir kedi de sık sık kendini yalayarak temizler. Ama yine de hem kedilerimize yardımcı olmak hem de evimizde daha az tüy olmasını sağlamak adına kedilerimizi tarayabiliriz. Eğer kedinizin tüyleri kısa ise haftada bir ya da iki kere, uzun ise de iki ya da üç kere taramanız hem yeterli olacak hem de birlikte yapabileceğiniz güzel bir aktivite olacaktır.

Aslında kedilerin yıkanması çok önerilen bir durum değildir. Çünkü belirttiğimiz gibi kedilerimiz kendini temizleyebilecek kadar titiz hayvanlardır ama yine de çok nadir olmak şartıyla bazı durumlarda kedinizi yıkayabilirsiniz.

Kedi Bakımı
Kedi Bakımı

Titiz kedilerimiz tırnaklarını da hiç unutmaz ve sırf tırnakları kısa kalsın ya da temiz olsun diye etrafı tırmalarlar. Biz yine de kedimize yardımcı olmak adına tırnaklarını kesebiliriz. Kedinin alışması adına küçük yaşlardan itibaren tırnak kesme konusunda pratik yapmak gereklidir ki ilerleyen zamanlar içerisinde işimiz daha kolay olsun. Bu işlemin daha sağlıklı olması için kediler için özel olan tırnak makaslarını tercih etmek gereklidir.

Kedilerimizin sağlıklı ve uzun bir ömrü olması adına mutlaka tüm aşıları yapılmalıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olması durumunda da düzenli veteriner kontrollerine gitmeli, verilen ilaçlar kullanılmalı ve doktorun tüm söylediklerine uyulması gereklidir.

Hem kokusunun rahatsız edici olmasından hem de kedimizin sağlığı adına kedi kumu sıklıkla temizlenmelidir. Ayrıca değişmesi gereken süre içerisinde yenisi ile değiştirilmeli ve sık sık temizlenmesi gereklidir.

İlgili Mesajlar

1 nın 7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.