[get-banner]
Kedi Cinsleri

Bengal Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Merhaba bu yazımızda Bengal Cinsi Kediler Hakkında bilmeniz gereken bilgileri vermeye çalışacağız.

Bengal kedileri çoğu insana vahşi bir kedi olarak gelmektedir fakat aslında Bengal kedileri oldukça sıcak kanlı bir kedi cinsidir. Bengal kedileri ırk olarak 4 kuşağa ayrılmaktadırlar. Ataları Asya Leopar kedilerine dayanmaktadır. Asya Leopar ırkının nesli tükenme ihtimali ile karşı karşıya kaldığında genetik bilimciler tarafından diğer türler ile çiftleştirmeye başlanmışlardır. Çiftleştirildikleri kediler arasında Habeş kedileri ve British Shorthair cinsleri bulunmaktadır. Uzun yıllar süren nesli kurtarma çalışmaları sonucu tamamen diğer türlerden farklı ve değişik renklere sahip Bengal kedilerini ortaya çıkmıştır.

Bengal Kedilerinin Yapısal Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak sıcak kanlı ve meraklı olan kediler oldukça hareketlidirler. Orta irilikte vücutları vardır ve kaslı kıvrak bir yapıya sahiplerdir. Kulakları kısadır ve uçları genelde yukarıya doğru uzamıştır. Uzun ve ince kuyruğa sahip bu kedilerin ağırlıkları 3,5 ile 7 kilo arasında değişim göstermektedir. Eğer bebekken bu kediler su ile korkutulmazsa büyüdüklerinde oldukça iyi bir yüzücü olabilmektedirler. Fazlaca zeki olan Bengal kedileri onlara öğrettiğiniz her şeyi kolaylıkla öğrenebilecektir. Hareketli türlerden oldukları için onlarla oyun oynamanız size ısınması için büyük bir etken olmalıdır.

Bengal Cinsi Kedi
Bengal Cinsi Kedi

Bakımı Nasıldır?

Kendilerine has leopar desenleri sayesinde birçok insan tarafından istenmektedirler. Sahiplenmek isteyenler oldukça iyi araştırma yapması ve emin olması gerekmektedir. Çünkü Bengal kedilerinin bakımı biraz zor olabilmektedir. Bengal kedileri diğer türlere oranla çok daha zeki olduğundan araştırma yapmayı, bulundukları ortamı kurcalamayı sevmektedirler. Diğer kedilere oranla ise daha fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar. Eğer takvimi yoğun biriyseniz aranızdaki ilişkiyi düzeltmek için biraz çaba harcamanız gerekecektir. Aradığı ilgiyi bulamayan Bengal cinsi kediler depresyona girebilmektedirler. Sahiplerine adeta aşık olan kediler ilgi almak için her türlü yola başvurabilmektedirler.

Tüy bakımları ise oldukça kolaydır, haftada bir taranmaları yeterli olacaktır ama tüylerinin kesilmemesi gerekmektedir. Sosyal olan ve ilgiyi seven kediler çocuklu veya geniş aileler için çok iyi bir aile üyesi olacaktır. Lazer oyuncakları ve toplar sevebileceği oyuncaklardandır. Uyumayı çok sevmezler ama eğer sahipleri uyuyorsa onunla birlikte uyumak isteyeceklerdir. Yetişkin Bengal kedinizi ek gıdalar ile desteklemek sağlığını korumak açısından oldukça önemlidir. Yaş grubuna ve ihtiyaca göre mama seçilmesi yeterli olacaktır.

Oldukça titiz oldukları için mama kaplarının ve kum kaplarının temiz olmaması onlara ters bir durum olacaktır. Ortalama ömürleri ise 12 ile 18 yıl arasında değişiklik göstermektedir.
Yıl içerisinde iki kez kızgınlık dönemine girmektedirler. Bu dönemler ise ortalama bir hafta sürmektedir. Sakin olması adına isterseniz kısırlaştırabilirsiniz. Çoğu insan kısırlaştırmanın kötü bir şey olduğunu düşünse de aslında hayvanların hayat kalitesi için oldukça gerekli ve sağlıklı bir işlemdir.

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.