[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpeklerde görülen gençlik hastalığı diğer adıyla distemper son derece bulaşıcı olan ve dünyadaki çoğu köpekte görülebilen ölümcül bir hastalıktır. Köpeklerde bu durum aşılama ile çözülebiliyor olsa da birçok köpek hala bu hastalık sebebi ile hayatını kaybedebilmektedir. Kalabalık ve aşısız köpeklerin olduğu ortamlarda daha çok yayılım gösteren bu hastalık tedavi edilmez ise birçok köpeği yaşamdan koparmaktadır. Köpek gençlik hastalığına canine distemper adlı bir virüs sebep olmaktadır.

Morbillivirüs sınıfına ait olan bu virüs insanlarda görülen kabakulak hastalığına sebep olan virüsün de akrabası olarak adlandırılabilir. Gençlik hastalığı köpeklerin yanı sıra yaban gelinciği, çakal, kokarca, tilki, kurt ve rakun gibi hayvanları da etkileyebilmektedir. Canine distemper çok kolay bulaşan bir virüstür, bu da daha tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Bu virüs hapşırma, idrar, kan ve tükürük yolları ile bulaşabilmektedir. Mama ve su kaplarının birçok köpek tarafından ortak kullanılması da bu hastalığın yayılmasından büyük bir etken olmaktadır.

Genç aşılanmamış yavru köpekler ve ayrıca aşılanmamış yaşlı köpekler hastalığa karşı daha savunmasızdırlar ve kolayca hastalığı kapabilmektedirler. Hamile olan köpekler eğer bu virüse sahip ise yavrularına da bu virüsün geçme olasılığı bulunmaktadır.

Gençlik Hastalığı
Gençlik Hastalığı

Belirtileri Nelerdir?

Gençlik hastalığı solunum yolu, omurilik, beyin ve gastrointestinal sistem yani iç organlarda görülmek üzere birçok farklı semptom göstermektedir. Semptomlar köpekten köpeğe farklılık gösterebilir fakat hemen hemen aynı sonuca çıkarlar. Hastalığın seyri hafif ve ölümcül arasında değişebilmektedir. Temel belirtiler arasında ateş, göz ve burun akıntısı, iştahsızlık, ishal, kusma, öksürük, nefes darlığı, pati yastıkları ve burnun sertleşmesi, gözlerde iltihap ve bakteriyel enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Gençlik hastalığının nörolojik semptomları da vardır. Bu semptomların bazıları hiç görülmezken bazıları çok şiddetli olmakta hatta hastalıktan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Gençlik hastalığının nörolojik semptomları ise kas seğirmesi, felç, nöbetler ve hareketlerde koordinasyon kaybıdır. Bağışıklığı düşük olan köpekler ne yazık ki enfekte olduktan 2-5 hafta arasında hayatlarını kaybedebilmektedirler.

Gençlik Hastalığı Tedavisi

Bu ölümcül hastalığın spesifik yani kesin bir tedavisi henüz bulunmamaktadır. Güncel olarak uygulanan tedavi ise ortaya çıkan ikincil enfeksiyonları tedavi etmek olarak uygulanmaktadır. İshal ve kusmanın görüldüğü köpeklerde sıvı kaybının giderilmesi için sıvı verilmesi, burnun sürekli temizlenmesi de güncel tedavinin parçalarındandır. Hastalığın tedavisi olmamasına rağmen alınabilecek önlem yöntemleri bulunmaktadır. Yavru köpekler 45 günlük olduklarında distemper ve parvo virüslerine karşı aşılanmaktadır.

Yavru köpeklerin bu aşısı 2 aşamalıdır yani 60 günlük olduklarında diğer dozu da olmaları gerekmektedir. Yapılan bu aşı karma aşıdır ve her yıl tekrarlanması ile köpeğinizi bu hastalıktan ömür boyu korumak mümkündür. Sadece genç köpeklerin bu hastalığa yakalanacağı düşüncesi yanlıştır. Bütün köpekler yaşı ne olursa olsun bu hastalığa yakalanabilir. Hastalık yavrular da ise daha ölümcül olmaktadır.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.