[get-banner]
Kedi Sağlığı

D-Vitaminin Kediler İçin Önemi

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

D Vitaminin Kediler İçin Önemi

D Vitaminin Kediler İçin ÖnemiD Vitaminin Kediler İçin Önemi bir hayli fazladır. Nasıl ki bizlerde yeteri kadar D vitamini alamadığımızda başta kemik hastalıkları olmak üzere birçok hastalık ile uğraşmak zorunda kalıyoruz. Kediler için de durum bizler ile oldukça benzerdir. Onlarda D vitaminin eksik olması kanser gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bizler özellikle yaz aylarında belirli saatler aralığında güneşe çıkarak D vitamini eksikliğimizi bir şekilde gidermeye çalışıyoruz.

Tabi ki güneşten alınan D vitamini çok yüksek miktarda olmuyor ve bu yüzden ek takviye yapmak zorunda kalıyoruz. Kedilerde güneş altında yatmayı oldukça fazla severler. Ama onların güneşten aldığı D vitamini bizlerin aldığı kadar değildir. Bu yüzden beslenme şekillerinde değişiklik yapılmalı ve D vitamini alabilecekleri yiyecekleri de beslenmelerine eklemeniz gerekmektedir.

Kedilerde D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?D vitamini insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de oldukça önemlidir. D2 ve D3 olmak üzere toplam iki tür D vitamini bulunmaktadır. D2 vitamini sebzelerde bulunurken D3 vitamini özellikle kedilerimiz için oldukça önemlidir. Yağlı et ve karaciğer gibi besinlerde D3 vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Kedilerde D vitamini eksikliğinin belirtileri ise şu şekildedir;

  • Kas ve sinir sistemi üzerinde meydana gelen sorunlar
  • Konjestif kalp yetmezliği
  • Kemik erimesi
  • Kemik yumuşaması
  • Diş problemleri
  • Çabuk yorulma
  • Kas ve eklem ağrıları

Yukarıda yazdığımız belirtiler ne kadar tanıdık değil mi? Sanki bir insan için yazıyormuşuz gibi oldu ama kedilerimiz de bizler için birer insan gibi değil mi zaten? Onların sağlıklı ve uzun ömürlü olması için elimizden geleni yapmamız gerekir.

Kedilere D Vitamini Nasıl Verilir?

Kedilere D Vitamini Nasıl Verilir?Kedilere D vitamini nasıl verilir? Kedilere D vitamini vermek aslında son derece kolaydır. Beslenmesine dikkat ederek ve vitamin alabileceği besinleri ekleyerek D vitamini almasını sağlayabilirsiniz. Seçtiğiniz mamanın kaliteli ve sağlıklı içerikli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğal ortamda yetişmiş ve yakalanmış hayvanlarla beslenmesi D vitamini açısından son derece önemlidir. Doğal ortamda yakalanmış derken mamanın içeriğinin bu şekilde olmasına dikkat etmeniz gerektiğini vurgulamaktayız.

Arada ton balığı ve somon gibi ek gıdalarla beslemeniz, özellikle kemik ve diş sağlığı açısından da son derece önemlidir. Tahılsız mamalardan da tercih edebileceğiniz gibi ek olarak vitamin ve mineral tavsiyesi yapmayı da ihmal etmeyiniz. Tabi ki bütün bunları iyice araştırmanız çok daha yerinde olacaktır. Ayrıca güvendiğiniz bir veteriner hekimine danışarak da nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, patilerinizin bir ömür boyu sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerini dileriz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.