[get-banner]
Kedi BakımıKedi Sağlığı

Tahılsız Kedi Mamaları Sağlıklı Mı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Tahılsız Kedi Mamaları Sağlıklı Mı?

Can dostum için tahıl gerekli mi veya tahılsız kedi maması sağlık mı birçok kişi bu sorunun cevabını çok merak ediyor. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kedilerin beslenme temellerinin bilinmesi gerekir. Öncelikle kedilerin beslenme yapıları protein ve yağ üzerinedir. Tahıl kediler için ana besin kaynağı değildir. Dolayısı ile can dostunuza besin temin ederken protein ve yağ içerikli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu aşamada tahılın olmazsa olmaz bir besin kaynağı değildir.

Eğer besin tahıl içerikli tercih edilecekse de içeriğindeki tahıl oranı en minimum düzeyde olmalıdır. Minimum oran ise %1-2 oranına tekabül etmektedir. Aksi takdirde minin dostunuz sindirim sorunu yaşayabilir. Kedinizin sindirim sorunu yaşamasını istemiyorsanız aldığınız mamanın içeriğine dikkat etmelisiniz. Çünkü tahılsız mama demek değildir ki yüksek proteinli mama. Kedi maması tercihlerinde özenli davranmanız kedinizin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesini de mümkün kılar. Peki; gümüş mamasının içeriği nasıl olmalıdır? İşte ayrıntılar!

Kedi Mamasının İçeriği Nasıl Olmalıdır?

kedisesi kediesyalari 2Minik dostunuzun metabolizması diğer pek çok farklı hayvandan ve insanlardan farklı olarak çalışmaktadır. İlk görünüşte insanların beslendiği gibi beslenebiliyor gibi görünse de bu tarz bir beslenme alışkanlığı doğasına çok uygun değildir. İnsanların beslenme alışkanlıklarında tahıl büyük yere sahiptir. Ancak bu tahıl kediler için miktarına bağlı olarak zarar verici olabilmektedir.

Her ne kadar maliyeti düşük olduğundan uygun gibi görünse de kedinizin sindirim sistemine zarar vermektedir. Çünkü tahılların bileşeni büyük ölçüde karbonhidrattır. Can dostunuz ise protein ağırlıklı beslenmelidir. Proteinle beslenmek hem doğasına daha uygundur hem de kediniz sindirimini daha rahat sağlayacaktır. Bu noktada tahılsız kedi mamalarının son zamanlara sıklıkla tercih edildiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Peki, kediler için tahılsız mamalar neden tercih etmeliyiz?

Neden Tahılsız Kedi Maması Tercih Edilmelidir?

kedisesi kediler ne yerYüksek tahıl içeren kedi mamaları hemen sorun yaratmaz. Ancak hem orta hem de uzun vadede yol arkadaşınızda diyabetik sorunları meydana getirmektedir. Bu durumu insanlarla kıyaslayarak anlamaya çalışırsak devamlı ekmek tüketen birini düşünelim. Ekmeği içeriği buğday ve dolayısı ile karbonhidrattır. Kedilerde de durum tam olarak böyledir. Kedinize ha şeker yedirmişsiniz ha tahıl. İkisi de aynı ölçüde zararlıdır. Tahılsız kedi maması sağlıklı mı sorusunun en güzel cevabıdır.

Niteliği yüksek mamalarda mısırın, arpanın ve buğdayın bileşen oranı az tutulmaktadır. Bununla birlikte pirinç kullanımı da sınırlıdır. Arpa, buğday ve mısır yerine yüksek miktarda protein kullanılmaktadır. Dolayısı ile içerikte karbonhidrat varsa bile glisemik endeksi düşün bitkisel içeriklidir.

Proteinin yanı sıra sebze ve meyve eklenerek minik dostunuzun midesini ve dolayısıyla sağlığını koruyan tahılsız mamalar tercih edilmelidir. Kediniz doğru beslendiği zaman çok daha mutlu olacaktır ve bu mutluluk size yansıyacaktır. Doğru beslenme ile o mutlu siz mutlu….

 

İlgili Mesajlar

1 nın 7

2 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.