[get-banner]
Kedi Cinsleri

Burmese Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Burmese Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Burmese Kedi CinsiBurmese kedi cinsi, dünyada en bilinen kedi cinslerinden biridir. Burma kökeninden gelen bu sevimli kediler, hiç bitmeyen enerjileri ile dikkat çekmektedir. Yaramazlıktan asla vazgeçmeyen bu kedi türleri, sürekli hareket halinde oldukları için enerjilerine yetişmek biraz zordur. 1880’lü senelerden bu yana bilinen ve bakır kedi olarak da tanımlanan bu kedi türleri, eski zamanlarda tapınaklarda rahiplerden tarafından beslenilmiştir. Siyam kedi cinslerine benzemelerine rağmen onlardan farklı bir ırk olduklarını belirtmek isteriz.

Çok sevgi olmalarının yanı sıra son derece cana yakındırlar. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu kedi türleri çok yaramaz olduklarından eşyalarınıza zarar verme ihtimali de bir hayli yüksektir. Onu sürekli oyalamanız için ekstra oyuncaklar almanız gerekebilir. Özellikle çalışan biriyseniz, bu kedi türünü sahiplenmeden önce iyice düşünmelisiniz. Çünkü bu kedi türleri, hem çok oyuncu hem de ilgiyi sonuna kadar seven canlılardır. Bu yüzden de ona bol vakit ayırmanız şarttır.

Burmese Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Burmese KedisiBurmese kedi türleri son derece zeki canlılardır. Bu yüzden de verilen her eğitimi bir köpekmiş gibi en kısa sürede öğrenirler. Bu kedilerin en belirgin özelliklerinden biri çıkardıkları farklı seslerdir. Bu sesleri diğer kedi türlerinden de duyabilmeniz imkânsızdır. Çok farklı sesler çıkaran bu kediler, çoğunlukla hiç susmazlar ve sürekli iletişim halindedir. Gerçekten de çok ilginç bir kedi türü olduğunun farkındayız. Şimdi sizlere Burmese kedisinin özellikleri hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz;

  • Yüksek enerjiye sahip ve oyuncudurlar.
  • Yalnız kalmaktan büyük ölçüde nefret ederler ve sürekli ilgi beklerler.
  • Kısa ve oldukça parlak tüylere sahiptir.
  • Kahverengi, lila, çikolata, leylak gibi tonlarda renklere sahiptir.
  • Bu kedi türleri ortalama 16 ile 18 sene arası yaşamaktadır.
  • Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iletişimi son derece iyidir.
  • Sahiplerine adeta bir köpek gibi bağlıdırlar.
  • Sosyalleşmeyi seven bu kedi türleri, özellikle dışarıda dolaşmaktan büyük bir zevk almaktadır.

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Burmese Kedi CinsiBurmese kedisinin bakımı, çok zahmetli değildir. Diğer evcil hayvanlarda da olduğu gibi belirli aralıklarla veteriner hekiminize götürmeniz gerekmektedir. Tüyleri çok kısa olduğundan tüy dökme sorunu da fazla yoktur. Yine de ayda bir kere de olsa tüylerini uygun fırçalama tarakları ile taramanız iyi olacaktır. Kaliteli kuru ve yaş mama seçimi yapmanız da sağlıklı beslenmesi açısından son derece önemlidir.

Hassas cilt yapısına sahip olan bu kedi türleri bazı hastalıklara yatkındır. Özellikle gözleri ile ilgili birçok hastalığa yakalanma riskleri vardır. Bu yüzden düzenli olarak veteriner kontrollerine götürmenizi öneririz. Ayrıca hassas bir cilde sahip oldukları için cilt hastalıklarına da daha kolay yakalanabileceklerini bilmenizi isteriz. Bu yüzden burmese kedisi sahiplendikten sonra ilk yapmanız gereken şey veteriner hekiminize götürmek ve kontrol ettirmek olacaktır. Yazımızı burada noktalarken hepinize sağlık dolu ve mutlu patiler dileriz.

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.