[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedi Ev Tuvaletine Nasıl Alıştırılır?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedi ev tuvaletine nasıl alıştırılır? Kedilerin klozet eğitimi zor görülebilir fakat bu mümkün bir durumdur. Bazı eğitimler sonunda kediler evde klozet eğitimini almış ve artık tuvaletleri için ev klozetlerini kullanmaya başlarlar. Kedi klozet eğitimi için ihtiyaç duyulan iki malzeme vardır. Bu malzemelerden bir tanesi kedi klozet eğitim kiti bir diğeri ise suda çözünebilen kedi kumudur. Eğer bunlara sahipseniz ve bir de kediniz var ise sizin kedinizde kısa bir eğitimden sonra tuvalet ihtiyacı için evinizdeki klozeti kullanmaya başlayacaktır. Kediler için birçok markanın klozet eğitimi için stleri piyasada satılmaktadır. Peki, Kedi ev tuvaletine nasıl alıştırılır? Kedi kumu nasıl seçilmelidir?

Kedi Ev Tuvaletine Nasıl Alıştırılır?

Kedi Kumu Seçimi

Kedi kumu seçimi oldukça önemli bir noktadır. Kedi kumu seçerken dikkat edilmesi gereken husus kedi kumunun suda çözünebilen bir kedi kumu olmasıdır. Bunun nedeni ise eğitim sırasında klozetin içerisine büyük oranda kedi kumu kaçacaktır ve bu da evinizdeki klozete ve gidere zarar vermemesi açısından oldukça önemlidir. Diğer kedi kumları su ile birleşince topaklaşır ve giderin tıkanmasına neden olur. Bir diğer neden ise diğer kedi kumları eğer sizin giderinize zarar vermese dahi çevreye zarar vermektedirler. Fakat bir kötü nokta vardır ki suda çözünebilen kedi kumları her yerde bulunmamaktadır fakat artık günümüzde internet kullanımı o kadar arttı ki internet üzerinden sipariş verebilir ve birkaç gün sonra ulaşabilirsiniz.

Catnip kullanmak

Kedileri sadece tuvalet eğitimi için değil birçok şeye alıştırılacağı zaman catnip kullanılır. Kediler catnip kokusunu çok sevmektedirler. Bu nedenden dolayı bu koku kedilerin dikkatini çekmekte ve yeni alışacakları nesneye daha çabuk adapte olabilmelerini sağlamaktadırlar. Bundan dolayı almış olduğunuz tuvalet eğitim kitinin üzerine catnip sıkmak kedilerin daha çok ilgisini çekerek kolay uyum sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Kedi ev tuvaletine nasıl alıştırılır? Dahası eğitim konusunda nasıl bir yol izlenmelidir?

Kedi Ev Tuvaletine Nasıl Alıştırılır?

Eğitim Kitini Kullanmak

İlk olarak kedinin kum kabını klozetinin yanına koymanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise kedinin ortama daha çabuk alışması ve klozeti tanımasıdır. Bu sayede alışması gereken eğitime daha kısa sürede alışmış olacaktır. Kedi yerine alıştıktan sonra almış olduğunuz kiti klozetin üzerine yerleştirdikten sonra gidin üzerine her zaman koyduğunuz kadar kedi kumu koymanız gerekmektedir. Eğer kitin üzerine bir miktar catnip sıkarsanız kedinin alışma süreci daha da hızlanmış olacaktır. Kedinin böylelikle alışma süreci bir müddet sürecektir.  Kediniz klozetin üzerine tuvaletini yaptığında ödül maması vermeyi unutmamalısınız ki böylece kedinin alışması kolay olsun. Ardından kitin parçalarını yavaş yavaş sökülmesi gerekmektedir. Her parça yavaş yavaş ve tek tek söküldükten sonra kedi alışana kadar bu böylece devam etmelidir. Kedi ev tuvaletine nasıl alıştırılır? İşte detaylar!

Kedi Ev Tuvaletine Nasıl Alıştırılır?

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli

Kedinin tuvalet eğitimi için kedi kumlarının görünür bir yere konması gerekmektedir. Kum kutusu seçiminde ilk zamanlar kum kutusunun tek tarafı açık olan modellerinden tercih edebilirsiniz. Kedinin tuvalet eğitimini verirken kedinin her an gözlemlenmesi gerekmektedir. Bunun içinde sahiplerinin oldukça dikkat etmesi gerekir. Bu eğitim sırasında kedilerin stres altına girmemesine dikkat edilmesi gerekir. Kedilerin yanlış yaptıkları zamanlarda sahipleri tarafından bağırılmamalı ve azarlanmamalıdır. Cezalandırıldıkları zaman kediler anlamaz ve tuvalet eğitimini doğru bir şekilde öğrenmezler. Kedi ev tuvaletine nasıl alıştırılır? Dahası hangi teknikler tercih edilmelidir?

Kedilerde Tuvalet Eğitimi Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle kedilerin tuvalet eğitimlerine alışabilmeleri için kedinin kumuna alışması ve kedi kutusuna alışması gerekir. Kedi kutularının çok yüksekte olmaması kedilerin çabuk ulaşabilmeleri için önemlidir. Kedi kumlarının düzenli temizlikleri yapılmalıdır. Kedilerin alışma sürecinde onlara yardımcı olmak gerekmektedir.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

2 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.