[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedi Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedi günde kaç kez kaka yapar? Kedi besleyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında kedilerin günde kaç defa kaka yaptığı gelmektedir. Çünkü kedilerin günlük dışkı sayısı ve dışkı miktarı sağlıkları ile oldukça ilgilidir. Kedilerin dışkı sayısı kedinin yaşına, cinsine ve kilosuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda dışkı sayısı kedilerin beslenme şekline balı olarak değişebilir.

1 yaşından küçük kediler ortalama olarak günde iki defa dışkı yapmaktadır. Öte yandan 1 yaşından büyük ve olgun kediler günde en fazla 3 veya 4 defa kaka yapmaktadır. 5 ile 10 yaş aralığında bulunan kediler günde ortalama olarak 1 kere kaka yapmaktadırlar. Yavru kedilerin kaka yapabilmesi için ve dışkılamayı öğrenebilmesi için mutlaka ilk 3 ay annelerinin yanında olması gerekmektedir.

Aksi halde sindirim bozuklukları yaşayabilirler. Eğer kediniz günde 4’den fazla dışkı yapıyorsa mutlaka bir veterinere başvurmanız gerekmektedir. Fazla kaka yapan kedilerde mantar oluşumu çok sık görülen bir hayvan hastalığıdır. Öte yandan kullanılan mamalara ara verilmeli ve mutlaka ilaçlı sular içermektedir. Peki, Kedi günde kaç kez kaka yapar? Bununla birlikte kediler günde kaç kez beslenmelidir?

Kedi Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Kedi Günde Kaç Kez Beslenir?

Kedi günde kaç kez kaka yapar? Esasında bu soru beslenmeyle doğrudan ilgilidir. Kedileri beslemeye başlamadan önce mutlaka yapılması gereken birkaç önemli adım bulunmaktadır. İlk olarak kediye bir alerji tahlili yapılması gerekmektedir. Bu tahlil kedinin hangi besinlere alerjisi olup olmadığını belirlemektedir. Ardından tahlil sonucuna göre mama seçimi yapılmalıdır. Kedilerin günlük olarak beslenme miktarı oldukça önemlidir.

Kedilerin günlük beslenmesi doğrudan yaşlarına bağlı olup değişiklik göstermektedir. Beslenmeler kedilerin cinsileri ve diğer faktörlere bağlı olmaksızın şu şekilde olmalıdır. 8 ile 12 haftalık bir yavru kediniz varsa günde 4 kez beslenmesi gerekmektedir. Eğer canlı 3 ile 6 aylık arasında ise günde 3 kez beslenmelidir. 6 aydan sonraki her yaş grubunda ki canlılar ise günde 2 kez beslenmesi yeterli olacaktır. 8 haftadan daha az olan canlılar ise günde en fazla 5 kere beslenmelidir.

Kedi Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Beslenmelerinde kesinlikle kuru veya yaş mama kullanılmaması gerekmektedir. Her öğünde sadece süt verilmesi yeterli olacaktır. Öte yandan bir de yavru kediler beslenirken 1 öğünde özel vitamin ve protein bazlı sıvılar mamalara karıştırılmalıdır. Bu günlük beslenmeye uyulmadığı takdirde kedilerde düzensiz kilo alımlar meydana gelmektedir. Ayrıca fiziksel olarak gelişimleri tamamlanmamaktadır. Kedi günde kaç kez kaka yapar? Ve kedilere tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir? İşte detaylar!

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedi günde kaç kez kaka yapar? Kediler doğaları gereği oldukça temiz hayvanlardır. Doğada dahi toprağı kazdıktan sonra tuvaletlerini yapmaktadırlar. Dolayısıyla diğer evcil hayvanlar ile kıyaslandığında kedilere tuvalet eğitimi vermek oldukça kolaydır. Eğer annesi ile birlikte bir yavru kediniz varsa kedi sahibine hiçbir iş düşmemektedir. Annesi yavrusuna kum kabına tuvalet yaması gerektiğini öğretmektedir.

Kedi Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Öte yandan eğer tek başına bir kedi bakıyorsanız kedi kumunun olduğu yere ilk olarak canlı getirilmelidir. Sonrasında ise kum birkaç defa kedi sahibi tarafından eşelenmelidir. Canlı bu davranışı anlayacak ve bundan sonra tuvaletini kuma yapacaktır. Eğer bu işlemden sonrada tuvaletini yapmaz ise yapılacak adım şu şekildedir. Kedi tuvaletini yaptığı an olduğu yerden kumun üstüne getirilmelidir. Bu işlem canlının kuma alışması sağlanana kadar devam edilmelidir.

Bir zaman sora kedi tuvaleti geldiğinde kendiliğinden kuma gidecektir. Tuvalet eğitimi verilirken yapılan en büyük hataların başında ceza verilmesi gelmektedir. Eğer canlı tuvaletini kuma yapmazsa kesinlikle ceza verilememesi gerekmektedir. Aksi halde kumu ceza olarak görecek ve alışması oldukça uzun sürecektir. Böylece Kedi günde kaç kez kaka yapar? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermiş olduk.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.