[get-banner]
Kedi Cinsleri

En İyi Cins Kedi Hangisi?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

En iyi cins kedi hangisi? Kediler her zaman en sevimli dostlarımız arasında yer alır. Dolayısıyla kedi ırklarına olan ilginin günden güne artış gösterdiği biliniyor.  Burada hemen her kedi ırkının kendine özgü birtakım özellikleri içerdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Peki, en iyi cins kedi hangisidir? Esasında en iyi cins kedi hangisi? Sorusuna yanıt verirken; kedilerde altın oran kavramını ortaya çıkarmak gerekmektedir. İşte bu tür sorulara dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalar neticesinde birbirinden güzel ve sevimli kedilerin belirlenmesine dair birtakım kriterler oluşmuş durumdadır. Bu kriterlerin en önemlilerinden birisi olarak bilinen altın oran, en iyi kedi ırkının belirlenmesinde de tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde toplamda 46 kedi ırkı üzerinde sonuçlar elde edilirken, ülkemizden de bu listeye 2 kedi ırkının girdiği biliniyor. İşte 1,62’lik altın oran araştırmasına göre en sevimli kedi cinsleri;

  • Norveç Orman Kedisi
  • Russian Blue
  • Manx Kedisi
  • Ankara Kedisi
  • Van Kedisi
  • Himalaya kedisi
  • İran Kedisi

En İyi Cins Kedi

Norveç Orman Kedisi

Kendine özgü bir görünüme sahip olan Norveç Orman Kedisi, yumuşak tüyleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Yine bu kedi türünün en belirgin özelliğinin uzun ve sık tüylere sahip olmasını gösterebiliriz. Sert iklim koşullarına dayanma konusunda oldukça iddialı olan Norveç Orman Kedisinin, aynı zamanda hemen her koşula uyum sağladığı da biliniyor. Yine sağlıklarını uzunca süre koruyabilen bu tür kedilerin, sıcak hava koşullarında tüylerini döktükleri de biliniyor.

Russian Blue

Özellikle Mavi Rus Kedisi olarak da tanımlanan Russian Blue; kendine özgü özelliklere sahip olan bir kedi ırkıdır. Rusya coğrafyası kökenli olan bu kedi türünün, yumuşak ve gri renkli tüyleri bulunduğu biliniyor. Güçlü bir yapıya sahip olan Russian Blue; dünya genelinde en çok tanınan kedi türleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla en iyi cins kedi türleri arasında bu kedi de bulunuyor.

Manx Kedisi

Ortalama olarak 13 – 14 yıl kadar yaşayan Manx Kedisi, kısa kuyrukludur. Kimi zaman bu kedilerin hiç kuyruğu da bulunmaz. Esasında genel yapısı itibariyle tavşana benzeyen Manx Kedisi; tıpkı tavşanlar gibi zıplayarak yürümektedir. Bu kedilerin diğer kedilere göre farklı yürüyor olmaları, onlara dair çok sayıda farklı efsanenin yaygınlaşmasına da neden olmuştur.

En İyi Cins Kedi

Ankara Kedisi

Ortalama olarak 12 ile 18 yıl arasında yaşam süren Ankara Kedisi, uzun ömürlü kedi türleri arasında yer almaktadır. Ankara Kedisi, 4 – 5 kilo ağırlığına ulaşabilen ve boyları ortalama 60 santim kadar olabilen kedi türlerindendir. Bu kedi türü de en iyi cins kedi türleri arasında yer almaktadır.

Van Kedisi

En sıra dışı kediler arasında yer alan Van Kedisi, sadece Van Gölü Havası bölgesinde yaşamaktadır. Tam anlamıyla safkan bir kedi türü olan Van Kedisi, genetik olarak iki farklı renkte gözlere sahiptir. Bir gözü mavi renkli olan Van Kedisinin diğer gözü de kehribar rengine benzemektedir. Dolayısıyla Van Kedisinin en ilgi çeken kedi ırkları arasında yer aldıklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

En İyi Cins Kedi

Himalaya Kedisi

Uzun boyları ve mavi gözleriyle ilgi çekici bir kedi ırkı olan Himalaya Kedisi; Persian ile Siyam kedilerinin birleşmesinden oluşmuş bir kedi türüdür. İlk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde görülen bu kedi cinsinin 9 ile 15 yıl arasında yaşam sürdükleri de bilinmektedir.

İran Kedisi

Orta büyüklükteki kediler arasında yer alan İran Kedisinin bacakları kısadır. Basık ve kalkın burunları sayesinde diğer kedilerden kolaylıklar ayırt edilebilen İran Kedisi, aynı zamanda uzun süreli yaşam süren kediler arasında yer almaktadır. Böylece en iyi cins kedi hangisi? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermiş olduk.

İlgili Mesajlar

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.