[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Kaç Saatte Bir Yemek Yer?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler kaç saatte bir yemek yer? Aslında kediler çok yemek yemekten hoşlanmayan hayvanlardır. Az lakin sık sık yemeyi tercih ederler. Bu yüzden kedinizde bir anda artan bir iştah gözlemlediyseniz, bir veterinere danışmanızda fayda vardır. Çünkü bu çok yeme isteği bazı olumsuzlukların habercisi niteliğini taşıyabilmektedir.

Kediler genellikle 2 ile 3 saatte bir beslenmelidir. Bu zaman dilimi yavru kediler için geçerlidir. 2 haftalık ve daha büyük olan kedilerde bu süre 4 ile 6 saat aralığındadır. 3 haftalık sonrasındaysa 6 ile 8 saatlik ara uygun bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kediler kaç saatte bir yemek yer? Sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz.

Mesela kedinizdeki aşırı iştah, şeker hastalığına sahip olduğunun bir belirtisi olabilmektedir. Bu durumdaki kediler hem çok su içip ve yemek yiyip hem de zayıflamaya meyillidir. Bir diğer ihtimalde hipertiroid olmasıdır. Tiroit bezlerinin fazla hormon oluşturması sonucu kedide iştah yapar. Bunların dışında nadir görülen cushing sendromu, fazla kortizon üretilmesinden dolayıdır. Bu durumda kedilerde sürekli yemek yeme isteği oluşturur.

Kediler Kaç Saatte Bir Yemek Yer?

Kedi Çok Yemek Yerse Ne Olur?

Kediler bazı nedenlerden dolayı aşırı mama tükettikleri gibi çok yemeleri de bazı olumsuzluklara neden olur. Bu durum onlarda obeziteye yol açabilmektedir. Bu yüzden hareketlerinin kısıtlanma görülür. Kediler kaç saatte bir yemek yer? Sorusu kapsamında kedilerin, çok fazla yemek yemesinin zarlarının bulunduğunu da ifade edebiliriz.

Kediler Kaç Saatte Bir Yemek Yer? – Haftalık

Kedilerin sahip olduğu özelliklere göre onların beslenme durumlarında farklılıklar olabilmektedir. Örneğin yavru bir kedinin yetişkin bir kediden daha sık beslenmesi gerekir. İki haftalık bir yavru kediye 2-3 saatte bir yemek vermeniz gerekir. 3-4 haftalık yavru kediye 3 saatte bir verilmelidir.  4 haftalık yavru kedileriçin8 saatte bir olacak şekilde mama verilmelidir. Altı haftalık kedilere ise günde iki, üç defa olması makbuldür.

Yetişkin sıfatında yani bir senesini doldurmuş kediler için12 saat aralıklarla, günde iki defa kuru mama yeterlidir. Yaşlı kedilereyse daha çok özen gösterilmesi gerektiğinden, kedinizin durumuna göre sık sık beslenmesi gerekebilir ve veterinerden yardım almanız iyi olacaktır. Eğer kedi hamilelik dönemindeyse yeme durumu %50 artabilir. Bu durumda çok kilo almasını önleyebilecek şekilde sıkça ama az bir şekilde olması yeterlidir.

Kediler Kaç Saatte Bir Yemek Yer?

Kediler Günde Kaç Öğün Yemek Yer?

Kedilerin kendi özellikleri ve zamanla değişmeleri halinde beslenme düzenleri de değişir. Normal şartlarda genellikle6 aydan büyük ise onu sabah ve akşam olmak üzere iki kez besleyebilirsiniz. Eğer bir yaşındaysa günde bir kere bile yemek vermeniz de sıkıntı olmaz. Kediler kaç saatte bir yemek yer? Dahası kedilerin beslenme sıklığı nasıl olmalıdır? İşte detaylar

Kedilerin Beslenme Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Kediler kaç saatte bir yemek yer? Kedilere üç şekilde beslenme alışkanlığı kazandırılabilir. Lakin ilk etapta kediyi iyi analiz yaparak ona göre beslenme şekli oluşturmayı tercih etmelisiniz. Serbest beslenme şeklinde, belli bir saat yoktur. Kedinin kendi beslenme düzenini oluşturmasını sağlar. Lakin obeziteye yol açmaması için dikkat edilmelidir. Bunun nedenle kedinin kabına gün içinde yemesi gereken miktarı dökerek, bitince fazladan eklemeyecek şekilde kendisinin tasarruf etmesini sağlayabilirsiniz.

Kediler Kaç Saatte Bir Yemek Yer?

Saatli besleme düzeninde ise, adı üzerinde sadece belirli saatler geldiğinde mamanın verilmesidir. Son olarak karışık besleme düzeninde, kedi için çoğunlukla tercih edilen iki çeşitten biri kuru mamayı her zaman yiyebileceği şekilde, yaş mamayı ise günde iki defa olacak şekilde verme düzeneğidir. Bu sayede kedi her iki mamadan da yeterince besin almış olur. Ama her zamanki gibi dengeli olmasını sağlayıp, obeziteye olanak verilmemelidir.

Kediler Günde Ne Kadar Yemeli?

Kedilerin yiyebileceği miktar kilolarına göre belli olmaktadır. Ortalama olarak ele alırsak, bir kedinin 5kg ağırlığında olması durumunda günde 250 kalori yemesi gerekir.

1,5 kg ile 2,5 kg arasında olan kediler için 20-30 gram mama, 2,5 ile 4,5 kg arasında olanlar için 30-50gram mama, 4,5 ile 6,5 arasında olanlar için 50-70 gram mama yeterli olmaktadır. Böylece Kediler kaç saatte bir yemek yer? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıtlar verdik.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

3 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.