[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler İçin Hazır Gıdalar ve Ek Vitaminler

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler İçin Hazır Gıdalar ve Ek Vitaminler makalemize hoş geldiniz. Kediler doğası yapısıyla hem etçil hem de otçul  hayvanlardır. Bir sokak kedisi fare, böcek gibi sürüngen ve haşerelerden beslense de ev kedileri için aynı durumu söylemek mümkün değildir . Bu makalede ev kedilerin yaşayış standartlarına göre değişen beslenmelerini ve kullanılan mama çeşitlerini ele alacağız.

Son zamanlarda artan enflasyon ve faizlerden sonra ne yazık ki kedi gıdaları ve mama fiyatlarında oldukça fiyat artışı olsa da evdeki patili dostlarımız için bu fedakarlığı yapmak zorundayız.

Hazır Gıdalar ve Ek Vitaminler

kedisesi yas kedi mamasiYaş Mama: Kedilerin en çok sevdiği mama türlerinden olan bu mama çeşidi içinde faklı besin ve gıdalar vardır. İçinde et, balık, tavuk gibi farklı protein kaynağı besinler vardır. Bu et türleri yoğun kıvamlı bir sos halinde birbirine marine edilir. Kedinin beslenme ihtiyacı duyduğu tahıl, protein, karbonhidrat, yağ, sebze ve su gibi temel gıdaları hepsini içinde barındıran sağlıklı bir gıda maddesidir ve veteriner hekimler tarafından sıklıkla önerilen bir yiyecektir. Konserve halinde bulunur. Bu yaş mamaları haftada 100g için 1 veya 2 kez vermek kedinizin sağlığı açısından olumlu etkiler yaratacaktır. Yaş mamaları çok fazla vermek kedinizin dişinde tartar oluşması sebebiyle dişine zarar verir. Kedi diş bakımı yazımızı BURADAN okuyabilirsiniz.

Kuru Mama: Kedinin yavru veya yetişkin olmasına göre değişiklik gösteren bu mama çeşidi fiyatı ve miktarı sebebiyle en çok kullanılan mama çeşitidir. Tavuklu etli balıklı gibi farklı türleri vardır. Oldukça besleyici ve kedinin ihtiyacı olan protein karbonhidrat ve yağ değerlerini bu mamanın içinde bulabiliriz. Bu mamaları alırken dikkat etmeniz gereken fiyatından daha çok içeriğidir. En kaliteli mama en pahalı mama değildir. Kuru mama alırken içeriğindeki gerçek hayvan etlerinin miktarı önemlidir.

Jöleli Kedi Mamaları (Kedi Çorbaları): Islak mamaya benzeyen bir yapısı olan bu kedi mamaları genellikle yavru kediler için tercih edilse de fiyatı nedeniyle çok rağbet görmez içinde diğer mamalar gibi kedinin ihtiyacı olan protein, yağ, karbonhidrat, sebze ve su bulundurur.

Kedi Vitaminleri ve Maltlar

Kedi Vitaminleri: Kedilerin temel ihtiyaçlarına giren bu gıda oldukça önemlidir. Kedi vücudu da insan vücudu kadar temel vitaminleri almak zorundadır gerekli vitaminleri almazsa kedi çok kolay hastalanabilir ve bağışıklık sistemi çökebilir. Bunların yaşanmaması için vitamin macunları çok önemlidir multivitamin macunu olarak da geçen bu gıdaların içinde bağışıklık sistemini güçlendiren bir çok vitamin bulunur. İçeriğindeki taurine maddesi kedilerin göz ve kalp fonksiyonlarını destekler. Yine içinde bulundurduğu diyet lifleri kedilerin bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir. Özel içerikleri sayesinde kedinizin deri sağlığını korur güçlendirir. Özellikle veterinerler tarafından da sıklıkla tavsiye edilir.

Hazır Gıdalar
Hazır Gıdalar

Kedi Maltları: Hepimizin bildiği gibi kediler tüylü dostlarımızdan biridir. Tüylü olmaları sebebiyle kediler tüylerini döker ve tüylerini yalayarak yutarlar. Doğal ortamda yaşayan kediler bu yuttukları tüyleri dışarda bulunan otları yedikleri için (kedi otu) kolaylıkla dışkılarında atarlar. Evcil kediler midelerinde biriken tüy yumaklarını bu şekilde atamadıkları için onlara Kedi Maltı vermeniz gerekiyor. Kedi maltları biriken tüy yumaklarını dışkıyla atmaya yardımcı oluyor. Eğer kedinize malt veya kedi otu vermezseniz biriken tüy yumaklarını kusacaktırlar.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.