[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kediler Neden Horlar? Hastalık Belirtisi Midir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Neden Horlar?

Kediler Neden Horlar?Kediler neden horlar? Kedilerin horlaması kadar doğal bir şey yoktur. Onlarda insanlar gibi uyku esnasında horlayabilir. Özellikle tontiş kedilerde fazla kilolarından dolayı horlama durumuna daha sık rastlamaktayız. Kediler sadece horlamakla kalmaz, tıpkı bizlerde olduğu gibi derin uyku sırasında koşma eylemi gibi hareketlerde de bulunabilir. Hatta uyku esnasında aniden sıçrayan kedilere eminiz ki çoğumuz şahit olmuşuzdur.

Eğer kedinizin horlamasından endişe ediyorsanız, bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız, onu yakından takip edebilirsiniz. Kediniz horlama dışında herhangi bir hastalık belirtisi göstermiyorsa, yeme içmesinde herhangi bir problem yoksa endişe duymanıza gerek yoktur. Ama tersine horlamanın yanında hastalık belirtileri de varsa evet, o zaman endişe duymakta haklısınız. Yüksek ihtimalle solunum yolları ile ilgili bir rahatsızlık geçiriyor olabilir. Tabi ki en doğru teşhisi veteriner hekiminiz koyacaktır.

Kedilerin Horlaması Bir Hastalık Belirtisi mi?

Kedilerin Horlaması Bir Hastalık Belirtisi mi?Kedilerin horlaması bir hastalık belirtisi mi? Yazımızın içerisinde de bahsettiğimiz gibi horlama dışında ters giden bir durum yoksa korkmanıza gerek yoktur. Özellikle İran kedilerinde bu durum çok sık görülmektedir. Onların burunları biraz daha basık olduğundan horlamaya daha yatkındırlar. Aşağıda sıralayacağımız belirtilerden bir veya birkaçı kediniz de mevcut ise hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmenizi tavsiye ederiz. Minik tüy yumağınız hasta olmuş olabilir.

  • Yeme içme problemi, iştahsızlık
  • Hapşırma, öksürme, göz veya burun akıntısı
  • Hızlı hızlı nefes alma
  • Yüzünün şeklinin değişmesi, şişlik
  • Kedinizin sesindeki fark edilir değişiklikler

Yukarıda sıraladığımız maddelerin hepsi solunum yolu hastalıkları ile ilgilidir. Kediniz ciddi şekilde üşütmüş olabilir. Üst solunum yolunu tıkayan bir enfeksiyondan dolayı horlama durumunu yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca kediler için çok tehlikeli olan kanser belirtileri de bu şekilde gözlemlenmektedir. Kedinizin üst solunum yollarında Allah korusun tümör olabilir. Yapmanız gereken doğru şey hızlı bir şekilde veterinere gitmek olacaktır.

Kedilerin Horlaması Her Zaman Hasta Oldukları Anlamına Gelmez

Kedilerin Horlaması Her Zaman Hasta Oldukları Anlamına GelmezKedilerin horlaması onların her zaman hasta olduğuna işaret değildir. Yukarıdaki bölümde belirttiğimiz gibi hastalık belirtileri göstermeyen bir kedi için hastadır demek doğru değildir. Özellikle kilolu olan kedilerde bu durumun daha sık görüldüğünü söylemiştik. Tabi ki her kilolu kedi sağlıksız diye de bir durum yoktur. Kilolu olup gayet sağlıklı yaşayan birçok kedi vardır. Bu kedilerin uyuma pozisyonlarına göre horlaması da gayet normaldir. Ne zaman olağan dışı bir durumla karşılaşırsınız, işte o zaman hasta olduğundan endişe duyabilirsiniz. Her uyuduğunda horlayan bir kediniz varsa yine aynı şekilde panik yapmamanızı öneririz. Hepinize kedileriniz ile bol sevgi dolu ömürler dileriz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.