[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kediler Neden Kusar? Tedavisi Nedir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Neden Kusar?

Kediler Neden Kusar? Kedilerin kusması çok sık karşılaşılan ve sebebi çok farklı nedenlere dayanabilen bir durumdur. Kediniz kustuğunda bunun ilk olarak ne zaman? Hangi sıklıkta? Olduğunu gözlemlemeniz gerekir.

Tüy Yumağı Sebebiyle

Kediler kendilerini yalayarak temizler. Bu temizleme işlemi sırasında fazlasıyla tüy yutarlar. Tüy yumakları sindirim sistemi tarafından sindirilemediğinde kediler tüy yumaklarını kusarak çıkarır. Tüy yuttuğu için kusma refleksi ,kedilerde kusmanın en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Eğer kedinizin bu nedenle kustuğunu düşünüyorsanız, kedinize ,sindirimi düzenleyici malt macunlar ve kedi çimi verebilirsiniz.

Mama Sebebiyle

Sindirim nedeniyle oluşabilecek diğer kusma nedenleri ise mamayı hızlı yemesi, uygun mama seçiminin yapılmaması da olabilir. Özellikle mama değişimi yaptıysanız veya kediniz öğün atlayarak hızlı bir şekilde mamasını yiyorsa kusabilir. Kedinizin mamasının bayat/bozuk olması, özelikle ev yemeği veriliyorsa bozulmuş, çürümüş yiyecekleri yemesi de kusmaya neden olabilir.

Kediler Neden Kusar
Kediler Neden Kusar

Diğer Sebepler

Kediler ayrıca ilaç tedavileri sırasında, özellikle antibiyotik vs. gibi ilaçlara tepkisel olarak kusabilir.

Kediniz, midesinde hazmedemeyeceği bir madde olması nedeniyle de kusabilir. Bildiğiniz üzere kediler meraklı canlılardır. Ve bu merakları maalesef istenmeyen türde sonuçlarla sonuçlanabilir. Yerde buldukları ve yuttukları düğme, toka, lastik gibi yabancı cisimleri kusarak çıkarabilir. Özellikle mama kapları etrafında küçük materyallerin olmadığına emin olmalısınız.

Kedinizin kusmasının diğer nedenleri arasında ; üşütmesi yer alır. Özellikle havalar soğuduğunda kediniz üşütmeye bağlı olarak kusabilir.

Kedilerin strese girdiklerinde de kustukları bilinmektedir. Özellikle ortam değişikliği veya eve yeni bir evcilin gelmesi gibi durumlar kediler de stres yaratabilir ve kusmalarına neden olabilir.

Kedilerin kusma nedenleri bazen çok daha ciddi sorunların da habercisi olabilir. Bunlar; hormonla veya metabolik nedenlere bağlı olan tiroit bezinin fazla çalışması, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği veya diyabet, çeşitli bağırsak hastalıkları; mide hastalıkları(parazitler, mide tümörleri, ülser…)olabilir. Kedilerde ölümcül sonuçlara neden olabilecek diğer bir kusma nedeni ise ziraai veya kimyasal malzemelerden dolayı zehirlenmelerdir.

Sonuç olarak kedilerde kusmanın nedenleri çok basit olabileceği gibi oldukça ciddi bir problemin de habercisi olabilir. Bunun için kedinizi çok iyi gözlemlemeli, sorunun kaynağını bulmalı ve buna göre önlem almalı veya vakit kaybetmeden veterinerinize danışmalısınız.

 

 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

  1. Burak says:

    bu aydınlatıcı yazı için teşekkür ederiz..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.