[get-banner]
Kedi BakımıKedi Sağlığı

Kediler Neden Tüy Döker?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Neden Tüy Döker?

Merhaba kedisesi.com okurları. Bu makalemizde kediler neden tüy döker, kedilerin tüy dökmesini nasıl engelleyebiliriz konularını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Bir kedi sahiplendiniz ve kediniz aşırı şekilde tüy döküyorsa, bu sizin için sorun olabilir. Çünkü tüylerini her gün temizlemek size zor gelebilir. Kedilerin tüy dökmelerinin altında birçok farklı sebep olabilir. Kedinizin cinsiyeti, yaşı, kullandığınız mama, yaşadıkları stres, bulunduğunuz mevsimler gibi farklı sebeplere dayanabilir.

Kediler Neden Tüy Döker?Mama Sebebiyle Tüy Dökümü

Kediler de insanlar gibi dengeli beslenmelidir. Aşırı proteinli gıdalar kedilerde tüy dökümüne sebep olabiliyor. Ayrıca kediler bozulmuş, baya veya sofra yemeği ile beslenildiğinde tüy dökümü yaşanabilir. Kedinize mama seçerken dikkat etmelisiniz. Özellikle tavuk içerikli mamalar fazla tüy dökmesine sebep olabilir. Balıklı mamalar ise tüyleri besler ve tüy dökülmesini minimuma indirir. Tabi ki de mamanın üzerinde balıklı yazdığında sağlıklı olmuyor. Mamaların içeriğini dikkatlice okumanız gerekmekte.  Kedinize kaliteli mamalar vermeniz (ND, Acana, Royal Canin vb.) tüy dökümünü azaltacaktır. Bir de kesinlikle market maması vermemelisiniz. Market mamalarının içerikleri çok iyi değildir ve vücutları yeterli besini almadığında sadece tüy dökümüne değil farklı hastalıklara da yol açabilir.

Stres Sebebiyle Tüy Dökümü

Kedilerde tıpkı insanlar gibi strese girebilir. Sonuçta bunlar da bir canlı.. Çevresel faktörler (havai fişek, aşırı yüksek sesler), evdeki diğer evciller, yaşadıkları ortamın değişmesi, sizin onlara verdiğiniz tepkiler vs. strese girmelerine sebep olabilir. Strese giren kedilerde tüy dökümü olur ancak sürekli olmaz.

Mevsimler Sebebiyle Tüy Dökümü

Kediler de insanlarda olduğu gibi mevsim geçişlerinde tüy dökerler. Siz farkında olmazsınız belki ancak sizin de mevsim geçişlerinde saçlarınız dökülür. Bu olağan bir durumdur. Mevsim geçişi tamamlandıktan sonra tüy dökümü azalacaktır.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Öncelikle kedinizin tüy dökümünü minimuma indirmek için kedinizi haftada 2-3 kez kedi fırçası, kedi tarağı veya kedi eldiveni ile tarayıp ölü tüyleri temizlemeniz gerekmektedir.

Mama içeriğinde protein dışında gerekli vitamin ve minarelleri içerdiğinden emin olmalısınız.

Gereksiz yere kedinizin yaşadığı mekanı değiştirmemelisiniz.

Kedinize takviye gıdalar (Vitamin ve Minarel takviyeleri) vermelisiniz.

Kedinizi strese sokacak davranışlardan kaçınmalısınız.

Kediler Neden Tüy DökerTüy Yumağı Önleyici Tüy Dökülmesini Önler Mi?

Bu konuda kesin ve net cevap vermek istiyorum. Hayır tüy dökülmesini önlemez. Tüy yumağı önleyiciler kediler gün içerisinde çok fazla tüy döktüklerinden o tüyleri dışkıyla atmaya (kusmaması için) yardımcı olur. Onun dışında tüy dökülmesine herhangi bir faydaları yoktur.

İlgili Mesajlar

1 nın 7

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.