[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromu Nedir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromu Nedir?

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromu Nedir?Kedilerimizde tıpkı bizler gibi zaman zaman hastalanmaktadır. Hatta yakalandıkları bazı hastalıkların bizlerin geçirdiği hastalıklarla ne kadar benzer olduğunu söyleriz. Hâlbuki onlarla bizim genlerimiz arasında birçok fark bulunmaktadır. Bu yüzden de çok değişik ve ender görülen hastalıklara yakalanabilirler.

Kedilerde kırılganlık deri sendromu çok ender görülen ama tedavi edilmezse büyük sıkıntılara yol açan bir rahatsızlıktır. Vücuttaki kolajen üretimi ile bağlantılı olan bu rahatsızlık, kedilerin derisinin sağlıksız olmasına sebep olur. Kedinize dokunduğunuzda derisindeki yumuşaklık ve gevşeklik durumu bu hastalığın belirgin özelliklerinden olmasına rağmen yine de en doğru teşhis için veterinere gidilmesi gerekir. Bu rahatsızlığın zamanında tedavi edilmesi her hastalıkta olduğu gibi son derece önemlidir.

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromunun Önemli Belirtileri

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromunun Önemli BelirtileriKedilerin bakımına veya beslenmesine dikkat etmediğiniz zaman birçok hastalığa istemeden davetiye çıkarabiliyoruz. Her ne kadar bu durum istem dışı yaşansa da yine de biraz daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Kedilerde çok ender görülen bir hastalık olan kırılgan deri sendromu bir diğer adı ile Ehlers-Danlos sendromu tedavi edilmezse daha ciddi cilt problemlerine yol açabilir.

Kedilerde kırılgan deri sendromunun önemli belirtileri arasında en önemlisi gevşek bir deriye sahip olmalıdır. Elinizde dokunduğunuz anda bunu anlayabilmeniz mümkündür. En bilinen belirtileri arasında ise ciltte morarma ve en küçük çizikte dahi kolay yarılan deri diyebiliriz. Bu hastalığın özellikle yavru kedilerde ölümcül olabileceğini de belirtmek isteriz. Özellikle Himalaya kedilerinde çok sık görülen bu hastalık, sinsi bir şekilde ilerlediği için belirtilerini de geç fark edebilirsiniz.

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromunun Tedavisi

Kedilerde Kırılgan Deri Sendromunun Önemli BelirtileriKedilerde kırılgan deri sendromunun tedavisi konusunda net bir tedavi şekli maalesef ki yoktur. Hassas ve çabuk zarar görebilen bir cilde sahip olan kediler için yapılması gereken kısırlaştırmadır. Kısırlaştırma operasyonu sayesinde bu hastalığın diğer kedilere geçmesi de önlenmiş olur. Yazımızın başında bu durumun asıl sebebinin kolajen eksikliği olduğunu belirtmiştik. Bu eksikliği tamamen ortadan kaldıracak herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu yüzden eğer kediniz bu hastalığa yakalandıysa onu kısırlaştırmak en doğrusu olacaktır. Ayrıca hassas ve çabuk yaralanan bir deriye sahip olduğundan özellikle ucu sivri eşyaları ondan uzak tutmanız gerekmektedir.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.