[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedilerden İnsanlara Hastalık Geçer mi?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerden İnsanlara Hastalık Geçer mi?

Kedilerden İnsanlara Hastalık Geçer mi?Kedilerden insanlara hastalık geçer mi? Kedilerden insanlara maalesef ki bazı hastalıklar geçmektedir. Birçok kedi sahibi belki bunun aksini düşünebilir. Fazlasıyla temiz olan bu hayvanlardan bizlere nasıl hastalık geçer gibi soruları kendi kendinize sorabilirsiniz. Sevimli dostlarımızdan hangi hastalıkların bizlere geçtiğini bilmiyor olabilirsiniz.

Sokakta yaşamlarını sürdüren kediler nasıl ki hastalık kapıyorsa evde baktığımız kedilerimiz de hastalık kapabilir. Öncelikle kedilerimizin sağlıklı olması için aşılarını ihmal etmemeli ve doğru beslenmelerine özen göstermeyiz. Onların bakımını ihmal ettiğimiz zamanlar bazen olabilir. İnsan bazı durumlarda her aman her şeye yetişemiyor ne yazık ki. Hem onları hastalanmasına hem de sizlerin hastalanmasına sebep olan durumları çok iyi bilmeniz gerekir.

Bu Hastalıklar ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Kedilerden İnsanlara Geçen Hastalıklar Nelerdir?Bu hastalıklar nelerdir? Bu sorunun cevabını bu yazımızın içerisinde bulabilirsiniz. Kedilerin dışkılarından veya tırmıklarından sizlere hastalık geçebilir. Bunlar dışında tabi ki çok daha ciddi bulaşıcı hastalıklar vardır. Bunlar;

  • Kediniz özellikle sokak ile ev arası mekik dokuyorsa tırnaklarında birçok mikrobu barındırabilir. Bu tırnaklar ile sizleri tırmalaması sonucu sizde mikrop kapabilirsiniz.
  • Kuduz, bu en tehlikeli en bulaşıcı hastalıklardan biridir. İnsanların ölümüne dahi sebep olmaktadır. Eğer kedinizin ağzında köpük görürseniz, dengesiz bir şekilde davranırsa mutlaka acil olarak veterinere gitmeniz gerekmektedir.
  • Saçkıran, kaşıntı sonucu oluşan bir çeşit cilt hastalığıdır.
  • Toksoplazmoz, kedinin dışkısından geçen parazitlerdir. Bu hastalığın net bir belirtisi olmadığı için temizlik en büyük silahınızdır.
  • Salmonellez, yine kedilerin dışkısından insanlara geçen parazitlerdir. Özellikle kediniz çiğ et yiyorsa risk altında olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu yüzden çiğ et tüketmemesinde fayda var.

İnsanlara Geçen Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Kedilerden İnsanlara Geçen Hastalıklardan Korunma Yöntemleriİnsanlara geçen hastalıklardan korunma yöntemleri arasında şüphesiz ilki çok iyi bakımdır. Tuvaletlerini düzenli olarak temizlemediğinizde bakteriler ve mikroplara davetiye çıkarmış olursunuz. Bu yüzden tuvaletlerini gün içerisinde en az iki kere temizlememiz gerekmektedir.

Özellikle gündüzleri sokakta takılıp geceleri eve gelen bir kediniz varsa onu sevdikten sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Gerçi bu durum evde baktığımız kediler için de geçerlidir. Sonuçta onlarda tuvalete giriyor, kumlarını eşeliyor. Onları da sevdikten sonra ellerimizi yıkamamız şart. Bunlar dışında çok daha ciddi bir durumla karşılaştığınızda tabi ki ilk yapmanız gereken şey veterinere gitmek olacaktır.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.