[get-banner]
Kedi BakımıKedi Sağlığı

Kedilerde Kepek Sorunu ve Çözümü

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde kepek sorunu neden çok sık olur? Kedilerde kepek sorunu aslında çok ciddi bir problem değildir ama böyle bir durumla karşılaştığınızda bakımına daha fazla özen göstermeniz gerekmektedir. İnsanların da birçoğunda kepek sorunu vardır. Özellikle beyaz tüylü olan kedilerde kepek görmeniz biraz zor olabilir. Koyu tüylere sahip kedilerde ise kepek durumu daha çabuk belli olur.

Kedilerde Kepek Sorunu ve ÇözümüBu şekilde pul pul her yere yayılan kepeklerin görüntüsü oldukça rahatsız edicidir. Kediler için de rahatsız edici bir durum olduğu aşikârdır. Onların daha fazla kaşınmasına ve müdahale edilmezse cilt sorunlarının beraberinde ortaya çıkmasına sebep olur. Bu durum aslında başlı başına derinin kurumasından kaynaklanmaktadır. Bu durum bir nevi cilt hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Kepek Sorununa Yol Açan Sebepler

Kuru cilde sahip her insanda hemen hemen kepek sorunu bulunmaktadır. Sevimli dostlarımız için de aynı durum söz konusudur. Bu durum sadece cilt kuruluğundan kaynaklı değildir. Başka durumlarda bu sorunun ortaya çıkmasına etki etmiş olabilir. Kedilerde kepek sorununa yol açan sebepler şu şekildedir;

  • Yaz aylarında güneşin altında çok fazla kalan kedilerin ciltleri kurur ve bu durum kepeklenmeye sebep olur.
  • Aşırı şişman kedilerde tüylerinin bazı bölgelerini yeterince temizleyememesi yine kepeklenme sorununun bir başka sebebidir.
  • Kedilerin haddinden fazla yıkanması da ciddi bir sorundur. Çok sık yıkanan ve tam kurulanmayan kedilerin ciltlerinde de kepeklenme durumu yaşanmaktadır.
  • Omega 3 gibi vitamin eksikliği de kepeklenme rahatsızlığına yol açmaktadır.

Kepek Sorununu Ortadan Kaldırmak İçin Neler Yapılabilir?

Kepek Sorununa Yol Açan SebeplerSinirlerimizi bozan bu rahatsızlıkla başa çıkmanın birçok yolu vardır. Kedinizi özellikle düzenli taramanız son derece önemlidir. Tüylerin hava alması kepek sorununu çözmede oldukça etkilidir. Özellikle uzun tüylü kedilerin daha fazla taranması gerekmektedir.

Öte yandan vitamin tavsiyesi yapılabilir. Bunun için içeriği vitamin bakımından zengin olan mamaları kullanabilirsiniz. Kedinizi çok sık değil ama arada bir kedi şampuanı ile yıkamak ve çok iyi bir şekilde durulamak da bu sorunun önüne geçmenizde yardımcı olur. Eğer bütün bunlara rağmen hala kepek sorunu devam ederse veterinere gidebilirsiniz. Veterinerin vereceği özel solüsyonları kullanarak, bu can sıkıcı durumdan kedinizi kurtarabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

1 nın 7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.