[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedilerde Toksoplazma Nedir? Nasıl Bulaşır?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Toksoplazma, kısaca bir organizmanın neden olduğu enfeksiyondur. Bu organizma Gondii adı verilen bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bu nedenle enfekte ettiği canlılarda çok ender de olsa hastalığa sebep olabilmektedir. Tüm sıcakkanlı canlılarda görülebilmektedir, buna insanlarda dahil. Fakat kediler arasında çok yaygındır. Bu parazit, bazı kedilerde belirtiye neden olmaz. Sokak kedilerinde daha sık görülen bu parazitin nedeni avlanmaya bağlı beslenme olarak açıklanabilir. Kuru mama ile beslenen kedilerde görülme oranı bir hayli düşüktür.

Kedilerde Toksoplazma Nasıl Bulaşır?

Kedilerin kemirgen türü olan, ara konak adlı canlıda bulunan organizmayı yuttuklarından dolayı enfekte olurlar. Bu toksoplazma organizması kedilerin bağırsak sisteminde çoğalır. Bağırsak sisteminde çoğalma sonrası yumurtalar dışkıyla atılır. Bu yumurtalar çok dayanıklıdır yıllarca dışarda hayatta kalabilecek durumdadır. Çok sayıda yumurta yutulması durumunda enfeksiyon oluşur. Bu durum kedilerin bağışıklıklarını etkileyerek daha öteye yani iç organlara kadar yayılabilir. İç organlarda hastalık belirtisine neden olabilecek kadar hasar meydana getirebilir.

kedilerde toksoplazma

Toksoplazma Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Yaygın bir enfeksiyon olan toksoplazma çoğu zaman bir hastalığa sebep olmaz. Fakat bağışıklığı güçlü olmayan kedilerde çoğalabilir ve hasara sebep olabilir. Bu durumda toksoplazmanın belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler kedilerde göz, karaciğer ve akciğer hastalıklarına, ishale, nörolojik rahatsızlıklara neden olur.

Kedimin Toksoplazma Kapmasını Nasıl Önleyebilirim?

Kedinizin toksoplazma kapmasını önlemek sizin de enfeksiyondan korunmanıza yardımcı olur.

  • Kediniz kuru veya yaş mama ile besleyiniz.
  • Kedinizin asla çiğ et yemesine izin vermeyiniz.
  • Kedinizi evde besleyiniz. Dışarıya girip çıkmasına izin vermeyiniz.
kedilerde toksoplazma
Kedilerde Toksoplazma

Toksoplazma Tanısı ve Tedavisi

Toksoplazma genelde bir belirti göstermediği için tanı konması zor bir rahatsızlıktır. Kedinin enfekte olup olmadığını anlamak için kan tahlili yapılmaktadır. Sonrasında bu rahatsızlık bir dizi antibiyotik ile tedavi edilmektedir.

Toksoplazmanın İnsanlarda Etkisi

Kedilerde olduğu gibi insanlarda da belirti göstermeyen bu parazit, bağışıklığın zayıf olma durumunda grip benzeri belirtiler gösterebilir. Ancak Toksoplazma hamile kadınlara bulaştığında fetüse geçerek ciddi hasara yol açabilmektedir. Kısacası insanlar için yalnızca hamilelik döneminde risk taşımaktadır.

 

 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.