[get-banner]
Kedi Bakımı

İçeriği En İyi Kedi Mamaları Hangileridir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

İçeriği En İyi Kedi Mamaları Hangileridir? Şüphesiz ki kedilerimizi kendi çocuğumuz gibi sahiplendiğimizden yediğine, içtiğine, sağlığına dikkat ederiz. Kediler bakımları oldukça kolay evcil dostlarımızdır. Onların sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için en önemli faktörler Maması, Suyu ve Kumudur.

Minik dostlarımız da tıpkı bizler gibi, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için iyi bir beslenme düzenine ihtiyaç duyarlar. Onlara bu düzeni sağlamaksa elbette bizim görevimiz! Her kedi sahibinin göz atması gereken bu tüyolar sayesinde evcil dostumuzu en sağlıklı ve kaliteli besleyebileceksiniz. Evcil dostumuza ucuz mama alarak 3-5 kuruş kar ettiğimizi düşünürüz çoğu zaman, ancak ilerde sağlık sorunlarının bu mamaların fiyatından daha fazla veteriner ücreti olarak bizden çıkmayacağının garantisi yok! Bu sebeple lütfen durumunuz var ise kaliteli mama alın. Mama seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken hususları sizler için bir araya getirdik.

Kedimizin Yaşına Göre Mama Seçimi

kedisesi kediler tatli yer mi 2Kedi maması seçerken ilk önce kedinizin yaşını dikkate almalısınız. Çünkü kedi mamaları, yaş gruplarına göre ayrılır ve içerikleri birbirine göre farklılık gösterir. Örneğin yavru kediler, yetişkin kedilere göre daha kalorili, proteinli ve boyut olarak küçük mamalar tüketir. Bu sebeple ilk olarak kedinizin yaşına göre mama seçimi yapmalısınız.

Özellikle 1-4 aylık yavru kedi veya hamile kediniz varsa gebe kedilerin ve yavru kedilerin gelişimi bu süreçte çok önemlidir. Bu sebeple 1-4 aylık yavru kedinize uygun mama seçimi yaparak gelişimine önemli oranda katkıda bulunmuş olursunuz.

Kediniz 4 aylık olduktan sonra 1 yaşına kadar yavru kedi maması yani baby cat kedi mamaları kullanmalısınız. 1 yaşını doldurduktan sonra ise yetişkin kedi mamasına geçiş yapabilirsiniz. Eğer kedinizi kısırlaştırmışsanız 1 yaşından sonra kısır kedi mamasına geçiş yapabilirsiniz.

Önemli bir uyarı da bu geçişlerde birden değil de alıştıra alıştıra geçiş yapmanız kedinizin metabolizması için önemlidir.

Kedi Maması Alırken İçeriğine Dikkat Edin!

kedisesi ucuz kuru mama 1Kedi maması alırken ürünlerin içeriğine bakarak en sağlıklı mamayı kendiniz belirleyebilirsiniz. Bunun için size birkaç tüyo verelim;

Kediler etobur canlılardır. Bu sebeple mamalarındaki protein oranı oldukça önemlidir. Kuru mama için ideal protein oranı %30-40 arasında değişmekte.

Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içeriğinde kedilerde alerjiye neden olabilen mısır, mısır gluteni, soya, kurutulmuş arpa küspesi veya digest gibi maddeler bulunmamalıdır. Kedinizin bu besinlere ihtiyacı yoktur. Eklenen bu ürünler maliyeti düşürmek amacıyla eklenir ve minik dostunuzun sağlığına zarar verebilir. Birçok kedi mamasında bu ürünler fazlasıyla bulunur. Bu sebeple tahılsız kedi mamalarını tercih edebilirsiniz.

Kedinizin cinsi de mama seçiminde oldukça önemli faktördür. Royal Canin markasında olduğu gibi kedilerin cinsine göre üretilen mamalar kedilerin sağlıklı beslenebilmesini sağlar.

kedisesi kedi mamasi 1Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içeriğinde “kümes hayvanları ve türevleri”, “et ve türevleri” gibi ifadeler bulunmamalıdır. Ucu oldukça açık olan “et türevleri” birçok sağlıksız hayvan etini barındırabilir. Bu nedenle balıklı bir mamanın içeriğinde balık, tavuklu bir mamanın içeriğinde tavuk ve etli bir mamanın içeriğinde et yazması oldukça önemlidir. Ek olarak sağlıklı bir kedi maması başta Taurin olmak üzere birçok vitamin ve mineral bulundurmalıdır. Tabi ki herşeyin fazlası zarardır. Geğinden fazla vitamin ve mineralin de minik dostunuzun idrar yollarında tıkanmaya yol açabileceğini unutmamalısınız.

Seçtiğiniz mamaların kimyasal koruyucularla mı yoksa doğal koruyucularla mı muhafaza edildiği oldukça önemli faktördür. Mamaları daha uzun süre muhafaza edebilmek için kullanılan BHA, BHT, equitoxin, propyll galat gibi maddeler, minik dostunuzun sağlığına zarar verebilir. Bunlar yerine α-Tokoferol, E & C vitamini ya da ve biberiye özütüyle korunan mamalar tercih edebilirsiniz.

İçeriği ve Kalitesi En İyi Kedi Mamaları Hangileridir?

Bu listedeki mamalar bizim tecrübelerimiz ve araştırmalarımız sonucunda edindiğimiz bilgilerle derlediğimiz mamalardır. Kesinlikle hiçbir reklam, anlaşma vs. şeklinde yönlendirme amaçlı paylaşılmamıştır. Mamaların içeriğine bakarak kendiniz de kaliteli mamayı tespit edip kullanabilirsiniz.

Acana Kedi Maması:

Acana Kedi MamasıPiyasada bulunan bir çok kedi mamasında karbonhidrat ve tahıl bulunmaktadır. Bu nedenle Acana kedi mamaları Batı Kanada’nın çiftliklerinde yetişen hormonsuz tavuk ve yumurtalarla, Batı Kanada’nın derin soğuk sularında yakalanmış Kanada Göl alabalığı ve Kuzey Levreği gibi dondurulmadan ve koruyucu katkı maddesi içermeyen her gün taze olarak getirilen çok çeşitli ve en kaliteli hayvan içerikleri ile öne çıkmaktadır.

Kedilerin doğal beslenmesine uygun olarak protein değeri yüksek, karbonhidrat değeri düşük olan ve tahıl içermeyen wild prairie, Batı Kanada’daki British Columbiada yetişen ve idrar sertliğinin düşmesine yardımcı olan yaban mersinini de içeren yöresel meyve ve sebzelerin tam bir birleşimidir.

Acana, bağırsaktaki  ve vücuttaki toksinleri emmesi ve metabolizmayı hızlandırması için organik deniz sebzeleri ile hazım sistemini besleyen ve sağlıklı olmasını sağlayan kırmızı ahududu yaprağı,  kadife çiçeği gibi seçkin nebatiler ermektedir.

Somon ailesinin bir ferdi olan Göl alabalığı, kedinizin sağlıklı ve dayanıklı olduğunun dış göstergeleri olan dayanıklı deri ve tüy yapısına sahip olmasına katkı sağlayan faydalı yağ asitleri (EPA, DHA) açısından çok fevkalade bir kaynaktır. Sınırlı karbondidrata ve zengin proteine sahip olan Acana mamalar, yüksek fiyatıyla dikkat çekse de minik dostunuz için değer!

Orijen Kedi Maması

Orijen Kedi MamasıORIJEN CAT en yüksek oranda taze tavuk eti ve hindi eti, taze bütün yumurta ve doğal olarak yakalanan balıkları içerirken kediler için uygun olmayan hiçbir tahıl yada karbonhidrat içermez.

ORIJEN CAT tüm kediler için  yaşam güçlerini arttıran, sindirim sistemlerini yatıştıran karaciğeri güçlendiren insülin seviyesini kontrol eden karnıyarık otu, karahindiba çiçeği ve nane yapraklarınıda içeren doğal yeşillikleri iyi bir beslenme ile sağlığın korunmasında bir köprü olarak kullanır.

N&D Kedi Maması

kedisesi nd

%100 doğal malzeme kullanımı ile öne çıkan N&D kedi mamalarının birçok çeşidi vardır. N&D, düşük tahıllı ya da tahılsız mama olmak üzere iki seçeneğe sahiptir. N&D dünyada ve Türkiye’de en fazla satılan mamaların başında geliyor, Islak veya kuru mama ya da yavru ve yetişkinler için özel olarak üretilen birçok çeşidi bulunmaktadır; tavuklu & narlı, portakal & somonlu, yaban mersini & kuzu eti, elma & dana eti ve ördek eti vb.

Ürünlerinde GDO ve mısır kullanmaması nedeniyle kedi severler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. N&D Ünlü pet markası Farminanın alt ürünüdür.  Mamaları düşük tahıllı veya tahılsız olarak özenle üretilir aynı zamanda kılçıksız buğday, patates, yulaf, yumru köklü sebzeler ile besin değeri oldukça yüksektir. Fiyatı da Acana ve Orijen Mamalara oranla daha uygun olduğundan fiyat performans orantılı tavsiye edebileceğimiz en iyi mamadır diyebiliriz.

Hill’s Science Plan Kedi Mamaları

kedisesi hills

Hills markası oldukça eski ve çeşitli bir mama portföyüne sahip. Kısırlaştırılan, kısırlaştırılmayan, yavru, ergen veya yetişkin olmak üzere her yaş grubuna özel birçok mama çeşidi bulunuyor. Light olması nedeniyle obeziteye eğimli ve hareketsiz kedilerin düşük kalori ile beslenmesini sağlıyor. Aynı zamanda içerisinde bulunan L-Karnitin kilo alımını engelleyerek ideal kilonun korunmasına yardımcı olmaktadır.

Yüksek protein oranı ile patili dostunuz kısa sürede daha sağlıklı olabilir ve bağışıklığı güçlenir, Sindirim ve boşaltım problemleri, idrar yolları ve kilo sorunları gibi farklı rahatsızlıklara sahip olan kediler için özel ve zengin içeriğe sahip mamalar vardır, Tavuk, balık veya patates, kuzu eti, sebzeli gibi geniş bir ürün yelpazesi sunuyor,

Hill’s dahilinde 220’den fazla veteriner hekim, gıda ve beslenme uzmanı, teknisyeni ve araştırmacısı Hill’s evcil hayvan mamalarını geliştirmek için çalışıyor.

Evcil hayvanlarınızın yediği mamanın güvenliğinden emin olmak için tüm Hill’s evcil hayvan mamalarında her gün nihai güvenlik kontrolleri gerçekleştirilir.

Buna ek olarak, evcil hayvanlarınıza her pakette aynı ürünü sağlamak için, tüm bitmiş ürünler fiziksel olarak incelenir ve temel besin maddeleri açısından teste tabi tutulur.

Royal Canin Kedi Mamaları

kedisesi royal caninRoyal Canin, çok eski ve hayvanseverler tarafından bilinen bir mama olması sebebiyle birçok insan tarafından üst düzey bir mama olarak değerlendirilse de bu düşünce oldukça yanlıştır. Üst sınıf mamalar kadar kaliteli bir içeriğe sahip olmayan Royal Canin mamalar, ne yazık ki %100 güvenilir değil. Ancak bu durum Royal Canin mamaların kötü bir mama olduğu anlamına gelmiyor. Eğer bütçeniz üst düzey mamalara yetmiyorsa Royal Canin mama, orta sınıf mamalar arasında tercih edebileceğiniz en iyi mamalardan biridir.

Kedi sever pek çok kişinin adını sıklıkla duyduğu Royal Canin markası uzun yıllardır sektördeki varlığını sürdürüyor. Kedinizin her yaş dönemine uygun mamaların yanı sıra kedi cinsleri için de özel üretim mamaları bu markada bulabilirsiniz. Ürünleri %100 katkısız ve doğal değil ancak piyasada bulunan birçok markaya göre daha sağlıklı. Aynı zamanda orta sınıf mamalar içinde fiyatı da oldukça makul.

  • Yaş, kuru veya konserve mama seçenekleri var,
  • 1-4 aylık kediler için ayrı, 4-12 aylık kediler için ayrı, yetişkin kediler ve kısırlaştırılmış kediler için ayrı seçenekleri mevcut
  • Vitamin, mineral, yağ, lifler ve protein açısından oldukça zengin,
  • Kedilerin sağlığını ve kilosunu korumasına yardımcı olan bir mama,
  • Tavuklu, sığır etli, sebzeli veya tahılsız gibi çeşitleri bulunuyor.

Bizim siz okurlarımıza önerebileceğimiz mamalar bu şekilde. Tabiki de daha birçok mama markası var ancak sizin bu mamaların içeriğine bakarak tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Birde eğer bu mamalar bütçenizi aşıyorsa veteriner hekimlerde ve güvenilir petshoplarda açık mamalar satılmakta. Bu mamaların tazeliğinden (Son kullanma Tarihine Bakarak) emin olduktan sonra açık mama da satın alabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

2 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.