[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedileri Kısırlaştırmak Ömürlerini Uzatır mı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedileri Kısırlaştırmak Ömürlerini Uzatır mı?

Kedileri kısırlaştırmak ömürlerini uzatır mı? Kedilerin sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları açısından kısırlaştırma işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Kısırlaştırma zamanı gelmiş bir kedinin operasyon geçirmemesi ilerde daha büyük sorunların çıkmasına sebep olmaktadır.

Hem sokakta yaşayanlar kediler için hem de evde yaşayan kediler için kısırlaştırma işleminin kesinlikle yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle dışarıda yaşayan kediler için durum daha kötüdür. Daha sık doğum olması kaçınılmaz bir durumdur. Hele ki yeni doğan minik bebeklerin dışarıda yaşaması sokak şartlarında hiç de kolay değildir. Sokakta sayılamayacak kadar tehlike bulunmaktadır. Yavruların araba altında ezilmesi, araba çarpması çok acı bir durumdur. Bununla birlikte yeteri kadar beslenemeyen bu minikler kısa sürede birçok hastalık da kapmakta ve hayatlarını yitirmektedir.

Kedileri Kısırlaştırmak Ömürlerini Uzatır

Kedileri Kısırlaştırmak Ömürlerini Uzatır mı?Kedileri kısırlaştırmak bazı insanlar için çok cani bir hareket gibi görünebilir. Onlarında anne olma hakkı var gibi düşünceler birçok hayvan severin aklından geçmektedir. Evet, kısmen bu durum doğru olabilir ama onların asıl hakkı yaşamaktır. Hem sağlıklı hem de mutlu bir şekilde yaşama hakları vardır ve bu haklarını ne yazık ki birçok kötü insan eziyet ederek ellerinden almaktadır. Kedileri kısırlaştırma işleminin ömürlerini uzattığı doğrudur. Kısırlaştırılmamış bir kedi dışarıya ve çevresine karşı zamanla daha agresif ve daha mutsuz olur.

Öte yandan kısırlaştırma yapıldıktan sonra cinsel yolla virüs bulaşma riski en aza iner. Yumurtalık kanseri gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini de sıfırlar. Sağlık dışında bir kedi bazı durumlarda 10-15 tane yavru doğurabilir. Bu kadar yavrunun telef olmasının da önüne geçilmiş olur. Evde doğum yapan bir kedi için elbette ki durum aynı değildir. Her şeyden önce ona bakan bir ailesi var. Ailesi hem onun yavrularına bakabilir hem de sahiplendirebilir.

Kısırlaştırma işlemi yapmadığınızda kediniz kızgınlık döneminde size ve kendine eziyet olacaktır. Bu sebeple kedinizi kısırlaştırmayı kesinlikle öneriyoruz.

Kedileri Kısırlaştırmak İçin En Doğru Zaman

Kedileri Kısırlaştırmak Ömürlerini Uzatır mı?Kedileri kısırlaştırmak için en doğru zaman kedilerin cinslerine göre de değişebilmektedir. Genel olarak dişi kediler altı aylık olduktan sonra erkekler ise bir yaşını doldurunca kısırlaştırabilir. Erkeklerde kısırlaştırma işleminin geç olmasının sebebi idrar yol enfeksiyonlarına yakalanma riskinin daha fazla olmasıdır. Zamanından önce kısırlaştırma olduğunda idrarda kristalleşme durumu yaşanmaktadır. Bu durum o kadar sinsi bir şekilde ilerler ki siz daha ne olduğunu anlamadan onu kaybedersiniz.

Bazen de ne kadar dikkat ederseniz edin doğuştan gelen bazı hastalıklar sonucu kısırlaştırma işlemini yaptırsanız dahi yine kaybedersiniz. Bunlar gerçekten çok üzücü durumlardır. O yüzden kısırlaştırma zamanı gelen kedilerin bu operasyonu geçirmesi gerekmektedir. Sonrasında daha sağlıklı ve daha mutlu olan evladınızla bir ömür geçirebilirsiniz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.