[get-banner]
Kedi Bakımı

Kızgınlığa Giren Dişi Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kızgınlığa Giren Dişi Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Meşhur Mart ayının da gelmesi ile kedilerde beklenilen değişiklikler olmaktadır. Kızgınlığa giren dişi kedi nasıl sakinleştirilir gibi sorular kafanızı bulandırıyorsa bu sorunun cevabı oldukça basit olacaktır.

Kediler yaradılışları gereği diğer canlılar gibi belirli zamanlarda kızgınlığa girerler. Bu ayda kedilerde belirgin davranışsal farklılıklar olur. Dişi kedilerde; ulama, çığlık ve kıvranma hareketleri görülür. Ayrıca erkek kedilere kaçma gibi istekleri de bulunabilir. Kızgınlık dönemlerinde dişi kedileri sakinleştirmek için öncelikli bu durumu fark etmeniz gereklidir. Aksi takdirde kediniz size agresif davranışlarda bulunabilir.

İkinci adım ise kedinizi erkek kedilerden uzak tutmalısınız. Bu hareket kedinin zihinsel olarak sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Eğer evinizde erkek bir kedi varsa onu birkaç haftalığına evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Yan yana kalmaları sonucu daha vahşi hareketler sergileyecek olan kediniz muhtemelen o an çiftleşecektir.

Üçüncü adım da kedinizi sıcak bir yere oturtmalısınız. Sıcaklık kedinizi daha sakin bir yapıya sahip olmasında yardımcı olacaktır. Ancak tam anlamıyla kesin bir çözüm değildir ama denemekte fayda var.

Son adımda da elinizi hafif ıslatarak kedinizi okşayın kediniz böylelikle tüylerini yalayarak temizleneceği için dikkatini dağıtmış olursunuz ve bir sürede olsa onu rahatlatırsınız.

Bu önemli dört adım ile kediniz daha sakin bir yapıya sahip olacaktır. Sizlerin de içleri rahat bir şekilde bu dönemi atlatacaksınız.

Kedinizi eğer çiftleştirmiyorsanız en garanti ve sağlıklı yol kedinizi kısırlaştırmak olacaktır. Kedi Kısırlaştırma yazımızı okuyabilirsiniz. Sakinleştirici vermenizi tavsiye etmiyoruz. İlaçla sakinleştirmek yerine çiftleştirmenizi veya kısırlaştırmanızı tavsiye ederiz.

Kızgınlığa Giren Dişi Kedi

Kızgınlığa Giren Dişi Kedi ve Kızgınlık Dönemi

Kızgınlık dönemleri kediler için güzel geçebilir ancak size gösterdikleri davranışlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Daha sinirli ve hırçın tavırlar sergileyen kediler çiftleşerek sakinleşmektedirler. Erkek ve dişi kediler de aynı sakinleştirme metotlarını izleyerek kızgınlık dönemini çile dönemi olmadan atlatabileceksiniz.

Geceleri bile uyutmamaları ile bildiğiniz kedileri çeşitli aktiviteler kafasını dağıtabilirsiniz. Özellikle oynadığınız oyunun onu sinirlendirmemesi şartıyla. Yorulan kediniz değil çiftleşmek iki adım bile adım atmak istemeyecektir. Ayrıca gün boyu mama vermeyip gece de besleyebilirsiniz. Bu sayede kediniz yorgunluktan bir çare olacaktır.

Kısırlaştırılmış Dişi Kedilerin Sakinleştirilmesi

Dişi kediler erkek kedilere oranla daha uysal bir tutum sergiler. Ancak meşhur zaman gelince kedinizi tanıyamazsınız. Peki kızgınlığa giren dişi kedi nasıl sakinleştirilir? Kediler oldukça rahat bir yapıda oldukları için yine çözüm onu rahatlatmak olacaktır. Dünya yansa umurlarında olmayan hayvanlar bu dönemi atlatırken sahiplerine zorluk çıkartırlar.

Her ne kadar kedinizi kısırlaştırsanız da kediniz yine de çiftleşmek isteyebilecektir. Normal kediler gibi yine aynı belirtiyi gösterecek olan kedinizin bu durumu unutmasını sağlamalısınız. Bu aşamada ona fazla yaklaşmamalı ve daha da öfkelendirmemekte önemli.

Oyunlar oynayarak, onu diğer kedilerden izole ederek bu dönemi rahatlıkla atlatacaksınız. Kısırlaştırılmış kedilerinde bu dönemleri olması oldukça normaldir. Eğer bu durumu ilk kez yaşıyorsanız sakin kalmalı ve kedinin iyiliği için onunla ilgilenmelisiniz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.