[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Gün İçerisinde Ne Kadar Su Tüketmeli?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

kedisesi kedilerdesu 1

Su, genel olarak tüm canlılar için oldukça önemlidir. Su tüketiminin hayati önem taşıdığını bilmeyen yoktur. Kedilerde su tüketiminin önemi ve miktarı onların yaşayış tarzına göre farklılık göstermektedir. Evde yaşayan bir kedi ile sokakta yaşayan bir kedinin su ihtiyacında farklılık gözlemlenebilir. Kediler normalde yaşam dirençleri yüksek olan canlılardır. Bu durum su eksikliğinde ise tam tersine dönmektedir. Kediler vücutlarındaki sıvının sadece yüzde 10’unu kaybettiklerinde ciddi şekilde sağlıkları bozulabilmektedir. Kediler için suyun neden bu kadar önemli olduğunu aramızda bilmeyen veya detaylı araştırmayan olabilir. Kedilerin patileri haricinde başka hiçbir yerinde ter bezi bulunmamaktadır. Bu yüzden vücutlarında oluşan teri su içerek atmaları gerekmektedir. Özellikle yaz mevsiminde su ihtiyacı iki katına çıkmaktadır. Yazın kavurucu sıcağında susuzluk sadece kediler için her canlı için oldukça zor bir durumdur.

Kedilerde Su Tüketimi Neden Bu Kadar Önemli?

kedisesi kedilerdesu 3Kedilerde su tüketimi doğru miktar ile sağlanmadığı sürece bazı hastalıklara sebep olabilir. Evinizde baktığınız kedilerin gün içerisinde ne kadar su tükettiğini yakından gözlemlemeniz gerekir. Bu durum çok sayıda kedi bakanlar için kolay olmayabilir. Özellikle 4-5 kedisi olanlar takip etmekte zorlanabilir. Yine de elimizden geldiğince onların gün içerisinde ne kadar ve hangi sıklıkla su içtiklerini gözlemlememiz gerekiyor. Evde baktığımız kedileri çoğunlukla kuru mama ile beslemekteyiz. Kuru mamaların genelinde de tuz oranı yüksek olabiliyor. Bir kedi gün içerisinde 100 gram kadar kuru mama tüketirse vücuduna altığı tuzu ve toksinleri atabilmesi için yediği mamanın 4 veya 5 katı kadar su içmesi gerekmektedir. Tabi ki bu sistemi oturtmak özellikle özgür ruhlu kedilerimiz için oldukça zordur. En azından gün içerisinde yediği mamadan daha fazla su tüketmesine teşvik etmeniz gerekmektedir.

Kediler Gün İçerisinde Ne Kadar Su Tüketmeli?

kedisesi kedilerdesuKediler gün içerisinde ne kadar su tüketmeli? Sorusunun cevabını yazımızın içerisinde vermiştik. Yapılan birtakım çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlara baktığımızda sağlıklı bir kedinin gün içerisindeki su tüketimi mama miktarının en az 4 veya 5 katı olmalıdır. Tabi ki kedinizi sadece kuru mama ile besliyorsanız bu oran geçerlidir. Kuru mama dışında ek olarak yaş mamada veriyorsanız, su tüketme miktarının 5 katı olmasına gerek yoktur. Çünkü yaş mama yiyen kediler gerekli sıvı miktarını bu mama içerisinden alabilmektedir. Kedilerimize çok sık olmamak kaydıyla yaş mama verebiliriz. Yaş mama ile su ihtiyaçlarına da destek olmuş oluruz.

 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.