[get-banner]
Kedi BakımıKedi Sağlığı

Kedilerde Yapılması Zorunlu Olan Aşılar

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Yapılması Zorunlu Olan Aşılar makaleme hoş geldiniz. Aşı, en genel tanımıyla hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak için vücuda verilen, o hastalığın mikrobuyla hazırlanmış bir tür sıvıdır.

Hepimiz günümüzde özellikle yaşadığımız covit-19 salgını ile aşının biz insanlar için de ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu anladık. Bu durum evlerimizde bizlerle yaşayan canlarımız için de geçerli. Onların aşılanmasının hem evcillerimiz hem de bizler için gerekli olduğunu ve asla ihmal edilmemesi gerektiğini söylüyor uzmanlar. Kedilerin tüylerinin insan sağlığına zarar vermemesi ve kedi tüyü kistinin oluşmaması, kedilerimizin uzun ve sağlıklı bir ömrü olması için hayvan severler olarak aşılarının sorumluluğunu bilmeliyiz ve düzenli olarak takip etmekteyiz.

Öncelikle kediniz için mutlaka aşı karnesi çıkarttırmalısınız ve bu karneyi güvenli bir yerde saklayıp, düzenli takip etmelisiniz. Günümüzde çoğu veteriner takip sistemine kaydettiği hastaya mesaj yoluyla hatırlatma yapmaktadır. Veterinerinize böyle bir uygulaması olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bakalım kedimizin rutin ve zorunlu olarak yaptırmamız gereken aşıları nelermiş:

Kediler için yapılması zorunlu olan 3 temel kedi aşısı bulunmaktadır.

Kedilerde Yapılması Zorunlu Olan Aşılar Nelerdir?

Kedilerde Yapılması Zorunlu Olan Aşılar
Kedilerde Yapılması Zorunlu Olan Aşılar

1. Karma Aşısı 

Karma aşı,  kedilerde sık görülen viral enfeksiyonlardan korunmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. 2 ayını bitirmiş her kediye yapılması gereken ilk aşı olan kedi karma aşısı sonraki haftalarda bir tekrarı ile yapılır.  Karma aşı, 1 yaşını dolduran kedilerde senede 1 kere uygulanmaya devam edilir.

2. Kuduz Aşısı 

Kuduz aşısı, kuduza neden olan virüslere karşı kedileri korumaktadır. Kedi kuduz aşısı olabilmesi için en az 3 aylık olması gerekmektedir. Kuduz aşısını da senede 1 kere yaptırmaya devam etmeliyiz.

3.Lösemi Aşısı

Kedi lösemi aşısı en az 2 aylık kedilere uygulanmaktadır. Diğer temel aşılar gibi senede 1 kere uygulanmaya devam edilir. Temel görevi lösemi virüsüne karşı koruma sağlamaktadır ancak %100 lösemi koruması sağlamayacağı unutulmamalıdır.

Bu temel aşıların yanında kedilere yapılması gereken aşılar

1.Kedi İç parazit Aşısı

2.Kedi Dış Parazit Aşısı

Parazit aşıları aşı takvimimizde yer alan 6-8 haftalıktan itibaren başlayan ve sonrasında her 3 ayda bir, yaz mevsiminde her 2 ayda bir yaptıracağımız zorunlu olan aşılardandır.

Aşılardan Sonra

Kendini halsiz hissedebilir. Ateş ve iştahsızlık görülebilir. Bunların hepsi geçici ve normaldir. Eğer bu belirtiler 24 saatten uzun sürerse mutlaka onu bir veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.

İlgili Mesajlar

1 nın 7

2 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.