391
391 Beğeni

Merhaba bu yazımızda tüm kedi sahiplerinin aklına gelen soru olan Kedi Nasıl Yıkanır? Kedi Yıkanır Mı? sorusuna cevap aramaya çalışacağız. Elbette ki yıkanmak biz insanlar için gerekli ve rahatlatıcı bir işlem olsa bile kediler için bunu söylemek mümkün değildir. Özellikle kedilerinin bahçeye erişimi olan kedi ebeveynleri sık sık “Kedi nasıl yıkanır? Kedi yıkanır mı?” gibi sorular sormaktadır. Kedilerin büyük bir çoğunluğu suyu sevmez ve hatta suya yaklaşmazlar bile. Ancak patilerini kuru tutabildikleri sürece oturup saatlerce suyu izleyebilirler.

Kedi Yıkanır Mı? Kedileri Ne Zaman Yıkamalısınız?

Kediler oldukça titiz hayvanlardır. Bu sebepten genellikle sizin onları temizlemenize ihtiyaç duymazlar. Lütfen kediniz bir çamura düşmediyse veya kendini temizleyemeyecek kadar kötü bir durumda değilse onları yıkamayın! Fakat tabiki de kedinizi yıkamanız için haklı gerekçeler olabilir.  Kediler yaşlandıkça kendilerini temizleme yeteneği biraz yetersiz bir hale gelebilir. İlk paragrafta da bahsettiğimiz gibi dış ortama erişimi olan kediler sık sık kirlenme eğilimindedir. Kedisini yıkamak isteyen ebeveynlerin birçoğunun en büyük derdi kirli patilerdir. Kedi yıkanır mı sorusunun kısa ve öz cevabı; kediler yıkanmaktan hoşlanmasa da gerekli durumlarda yıkanabilir. Gerekli önlemleri aldığınız ve kedi yıkamanın püf noktalarına dikkat ettiğiniz sürece kedi yıkamak zararlı bir işlem değildir.

Kedi Yıkanır Mı?
Kedi Yıkanır Mı?

Ayrıca mevsim geçişlerinde kediler daha fazla tüy döktüğünden onları bu zaman dilimlerinde yıkamak faydalı olabilir.

Kedi Şampuanla Yıkanır Mı?

Kedinizi kesinlikle evde saçlarınız için kullandığınız şampuanlarla yıkamamalısınız. Kedinizi bu şampuanlarla yıkarsanız cildinde kuruluklar, cilt hastalıkları ve tüy dökülmelerine sebebiyet verebilirsiniz. Bunun sebebi de insan şampuanlarında bulunan pH değerlerinin kedilerin standartlarını karşılamamasıdır. Bu sebeple mutlaka pet şampuanı ile yıkamanız gerekmektedir. Bu şampuanları internette veya petshoplarda bulabilirsiniz.

Kedinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Hususlar!

Kedinizi yıkamadan önce kesinlikle hem kedinizim hem de sizin güvenliğiniz için bazı önlemler almanız gerekiyor. Kediniz muhtemelen suyu görünce korktuğu için sizin üzerinize atlamaya çalışacak veya elinizden kaçmak için can havli ile hareketlerde bulunacaktır. Kediniz eğer suyu sevmiyorsa sizi zorlu bir süreç bekliyor demektir. Ona korkmaması gerektiğini sakin bir ses tonuyla anlatmalısınız. Ona bağırırsanız daha çok korkacak ve size daha çok zarar verecektir. Kedinizi yıkamaya başlamadan önce kesinlikle havluyu kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun ve bu işleme başlamadan önce kendinize bir yardımcı alın yoksa tek başınıza işiniz çok zor olur. Suyunu ne çok sıcak ne de çok soğuk olarak ayarlamalısınız. Ve Hızlı hareket edip biran önce bu eziyete son vermelisiniz. Eğer kediniz elinizden kaçarsa onu bir daha zor yakalarsınız ve kaçtığında ortalığı dağıtacaktır. Çünkü gözü bir şeyi görmez!

 

Kedi Yıkanır Mı?
Kedi Yıkanır Mı?

Kedi Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir? Kedi Yıkanır Mı?

“Kedi yıkama esnasında en çok dikkat edilmesi gereken husus, kedilerin kafalarının ve kulaklarının kesinlikle suyla temas etmemesidir. Kedilerin kulakları vücutlarının en hassas noktalarından birisidir. Kedilerin kulakları kesinlikle suyun pH değerine uygun değildir ve kulaklarına su kaçtığı durumlarda kedilerde genellikle çeşitli enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı kedinizi yıkarken duvara sabitlenmiş duş başlığı kullanmamalı ve mümkün olduğunca kafasını suyla temas ettirmemelisiniz.”

Kedi yıkama esnasında kesinlikle iki kişi olmalıdır. Sudan nefret eden kedilerin hareketli yapıları kedi yıkama seansını bir eziyet haline getirebilir. Bu sebepten bir kişi kediyi sabit tutarken diğer bir kişinin kediyi şampuanlaması ve yıkaması çok daha kolay olacaktır. Kedinizi yıkarken suyu uygun bir sıcaklıkta tutmalısınız. Kedilerin vücut sıcaklığı 39ºC’dir, su sıcaklığını olabildiğince bu seviyeye yakın tutmalısınız. Kedileri soğuk suyla yıkamak hem hastalanmalarına hem de daha çok huzursuzlanmalarına sebep olabilir.

Kedinizi yıkadıktan sonra hiç oyalanmadan kurutma işlemine geçmelisiniz. Kedilerin ıslak kalması hastalıklara davetiye çıkartır. Eğer kediniz saç kurutma makinesinden korkmuyorsa ılık bir sıcaklık ayarında saç kurutma makinesiyle kedinizin tüylerini kurutabilirsiniz. Eğer saç kurutma makinelerinden faydalanamıyorsanız kedinizi havlularla olabildiğince kurutmalı ve sonrasında kedinizin sıcak bir odaya koymalısınız.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

391
391 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilgin Bilgin
0
Bilgin
Komik Komik
0
Komik
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Umursamaz Umursamaz
0
Umursamaz
Burak

2009 yılında Web dünyasına giren Burak; şimdilerde kedileri Pufi ve Lila'nın videolarını, fotoğraflarını çekiyor, onlar üzerinden edindiği deneyimlerini siz değerli kullanıcılar ile paylaşıyor. Burak birçok başarılı Web projesine daha imza atmayı hedefliyor.
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı