[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerde Doğum Süreci ve Köpekler Kaç Yavru Doğurur

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerde Doğum Süreci Hakkında Bilgi Edinelim

Her hayvanın gebelik süresi ve bu süreçte yaşamış olduğu durumlar farklı olmaktadır. Bu yazımızda köpeklerde doğum sürecini incelemek istiyoruz. Bu sevimli hayvanları özellikle de yavru iken sahiplendi iseniz aranızda çok güçlü bir bağ oluşmuş olacaktır. Yapmış olduğu her hareketi bilecek ve ne demek istediğini çok rahat anlayacaksınız. Köpeklerinizin gebelik süresi 56 ile 70 gün arasında değişmektedir.

Köpeğinizin kaç tane yavrusu olacağını, sağlık durumlarının nasıl olduğunu veteriner hekim sayesinde ultrasona girerek öğrenebilirsiniz.

Beslenmelerine Dikkat Etmelisiniz

Gebelik süresinde özellikle de gebeliğin son dönemlerinde köpeklerin çok iyi beslenmesi gerekmektedir. Yavruların en hızlı şekilde geliştiği dönem hamileliğin son ayları olduğu için özellikle de bu dönemde beslenmelerine çok daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.

Köpekler hamileliklerinin son zamanlarında oldukça fazla kilo alabilirler. Bu dönemde çok fazla uyumak isteyebilirler. Gebeliğin özellikle son 15 günü çok önemli olduğu için daha fazla mama yemek isteyecektir. Protein ve mineral desteği alması için yardımcı olmalı ve bu süreci en iyi ve rahat bir şekilde geçirmesi için yanında olmalısınız.

Köpeklerde Doğum Süreci
Köpeklerde Doğum Süreci

Köpekler Kaç Tane Yavru Doğurur

Köpeklerin kaç tane yavru doğuracakları cinslerine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak bir seferde 5 ya da 6 yavru olması çok normal bir durumdur.

Köpeklerde Doğum Süreci.. Bunu Biliyor muydunuz?

Köpeklerin doğumları ile ilgili ilginç bir durum vardır ki o da şudur. Bir dişi köpek iki farklı erkek köpekten aynı anda yavru doğurabilir. Eğer doğumdan sonra köpeğinizin sütü gelmezse küçük bir biberon ile yavruları beslemeniz gerekmektedir. Köpeklerin doğum zamanları kesin olarak bilinemez. Fakat anlayabilmeniz için sinyaller verecektir. Örneğin doğumdan bir gün önce köpeğiniz huzursuzlanacaktır. Rahat uyuyamayacaktır. İştahsız olur. Bu gibi belirtileri gördüğünüzde doğum yapma zamanının artık geldiğini anlayabilirsiniz. Köpeklerin doğumları uzun sürebilir. Bir gün birkaç yavru doğurup ertesi gün bir tane daha doğurabilir. Fakat ilk yavru ile son yavru arasında 24 saatten daha fazla bir zaman geçerse hiç vakit kaybetmeden veterinere götürmeli ve sağlık durumu hakkında bilgi almalısınız.

Köpeğinizin doğumunda yanında olmanız ona güven verir. Lütfen onu bu süreçte yalnız bırakmayın!

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.