[get-banner]
Kedi BakımıKöpekler Bakımı

Hayvan Sevgisinin Çocuk Gelişimindeki Önemi

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Hayvan Sevgisinin Çocuk Gelişimindeki Önemi

Hayvan Sevgisinin Çocuk
Hayvan Sevgisinin Çocuk

Hayvan sevgisinin çocuk gelişimi açısından çok önemli olduğu yapılan araştırmalar ile de anlaşılmaktadır. Çocukların duygusal alanda gelişmesini sağlayan bu sevgi sosyal alanlarında da çok daha mutlu olmalarında önemlidir. Hayvanlar atılıp satılabilir bir nesne değildir. Bunu küçük yaşta çocuklarınıza öğrettiğinizde gelişimi boyunca bunun bilincinde olacak ve sevimli dostlara bu şekilde yaklaşacaklardır.

Hayvanlar ile kurulan bağda duygusal ve toplumsal olarak bir ilişki bulunmaktadır. Günümüz çocuklarının bir oyuncak ister gibi hayvan istemeleri ve ailelerin de para karşılığı hayvan almaları çocuklara olumsuz mesaj vermektedir. Bu nedenle bunun yerine barınaklara birlikte giderek oradan size ihtiyacı olan bir hayvan seçmeniz çok daha doğru olacaktır.

Ahlaki Gelişimde Rolü Büyük

Özellikle bebekler ile hayvanların çok iyi anlaştıklarını birçok yerde görüyor ve şahit oluyoruz. Hayvanlar içgüdüsel olarak bebekleri korumakta ve onlara hiçbir zarar vermemektedir. Çocuğunuz biraz büyüdüğünde sevimli dostuna sahip çıkmayı onu beslemeyi onunla oynamayı bir görev edinecek ve bu da sorumluluk duygusunun gelişmesine katkıda bulunacaktır. Hayatın önemli bir kuralı olan sorumluluk duygusunun çocuğunuza aşılanması hayvan bakımı ve sevgisi ile çok daha kolay olacaktır.

Hayvan sevgisi, çocukların ahlaki boyuttan gelişimlerine de katkıda bulunan bir durumdur. Çocuklar hayvanlar ile aralarındaki bağı güçlendirince karşılarındaki kişiye de ilgi ve sevgi gösterdiklerinde çok daha fazla karşılığını alacaklarını öğrenecek ve bunu günlük hayatlarında da uygulayacaklar. Maneviyatlarının güçlendiğine şahit olacaksınız.

Merhametli Çocuklar Yetişsin

Hayvan Sevgisinin Çocuk
Hayvan Sevgisinin Çocuk

Hayvanlar da insanlar gibi üzülebilir, ağlayabilir, acı çekebilir. Bu gibi duygusal değişimleri fark eden çocuğunuzun manevi duyguları ve merhamet duygusu da gelişecektir. Bu sayede çok daha iyi niyetli bir birey haline dönüşecektir. Hayvanlar ile çocukların kurmuş oldukları bu bağ, arkadaşlık duygularının da gelişmesine katkıda bulunur.

Çocuklar bu sevimli dostlar sayesinde paylaşmayı öğrenirler. Ayrıca hayvanlar ile çocuklar arasındaki bağ, şiddet duygusunu da azaltmaktadır. Bu sayede çocuğunuz çok daha yumuşak huylu olabilir. Siz de çocuğunuzun sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız hayvanlardan uzak tutmak yerine sizin kontrolünüzde onlar ile bağ kurmasına izin vermelisiniz. Bu sayede çok daha merhametli ve sorumluluk duygusu gelişmiş yeni bir neslin ortaya çıkmasına da katkıda bulunmuş olursunuz.

İlgili Mesajlar

1 nın 7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.