[get-banner]
Kedi Sağlığı

Kedimin Gözü Görüyor Mu Nasıl Anlarım?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedimin Gözü Görüyor Mu Nasıl Anlarım?

Göz sağlığı, evcil hayvanların genel sağlığı bakımından çok önemlidir. Bir kedi sahiplenirken sahipleneceğiniz hayvan hakkında her şeyi bilmeniz aldıktan sonra ki zamanlarda doğru eğitim açısından çok önemlidir. Kör bir kedi sahiplenirseniz buna uygun eğitim vermeniz gerekmektedir. Peki, kedimin gözü görüyor mu nasıl anlarım? İşte bu sorunun ayrıntılı yanıtları!

Eğer sahipleneceğiniz kedi çok küçük ise bunu tek başınıza basit yöntemlerle anlamınız zor olacaktır. Kediniz 5-6 aylık ise mutlaka kedinizin hareketlerini gözlemlemelisiniz. Özellikle kedinizin etrafındaki eşyalarla ilişkisinin nasıl olduğuna ve dengeli olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Dikkatini çekecek bir eşya ya da nesneyi hareket ettirdiğinizde kediniz gözleri ile eşya ya da nesneyi takip ediyorsa kedinizin görme konusunda bir problemi yoktur. Tabii ki bu yeterli bir kontrol olmayabilir. Doğuştan bir göz bozukluğu olmasa da oluşabilecek herhangi bir soruna karşılık kedinizin bakımları ve aşıları düzgün ve devamlı yapılmalıdır.

Göz Etrafındaki Aşırı Çapaklanmaya Dikkat!

kedigozKedimin gözü görüyor mu nasıl anlarım sorusuna yanıt verdiğimize göre gelelim kedilerin genel olarak göz sağlığına, kedilerin gözleri de bizim gözümüz gibi çapaklanabilir, gözleri sulanabilir, alerji olabilir hatta daha ciddi göz sağlığı ile ilgili sorunlar yaşayabilirler. Kedimizin sonradan göz problemi olduğunu şu şekilde anlayabiliriz;

  • Gözlerini olması gerektiğinden çok kırpıyorsa,
  • Gözlerini ovuşturuyorsa,
  • Sizinde gözleriniz yanıp, kaşınıyor ise mutlaka kedinizi bir veterinere götürün.

Genel muayenesi yapılsın. Tabii ki her türlü göz sorunu bu şekilde belirti göstermez. Genel olarak kedilerin yaşadığı göz sorunları şöyledir;

  1. Katarakt
  2. Glokom
  3. İrritasyon
  4. Korneal ülser
  5. Konjonktivit
  6. Diğer göz enfeksiyonları

Başlıca nedenleri, virüs, mantar, parazit, yoğun kokuları olan spreyler, sigara dumanları, tozlar, göz yaralanmaları, kronik göz kuruluğu, tümörler… vb. bir çok unsur kedilerin göz sağlığı için zararlı sonuçlar doğurabilir.

Kedinizin Göz Sağlığını Önemsemelisiniz!

kedisesi fipKendimizde nasıl bir şeyimiz olduğunda veya rahatsızlandığımızda hemen doktora başvuruyorsak kedimiz veya başka evcil hayvanımız içinde aynı hassasiyeti göstermemiz gerekmektedir. Çünkü kediler tek başına hastaneye veya doktora gidemezler onların sizin ilginize ve hassasiyetinize ihtiyacı vardır.

Sadece evcil hayvanlarımızla değil, sokakta olan hayvanlar içinde elinizden gelen yardımı ve iyimserliği yapmanız tek bir kişiden başlayan iyiliğin yayılmasına sebep olabilir. Bir avuç mama ve bir kap suyu sokaktaki hayvanlara çok görmeyin, onlarında size ihtiyacı var tıpkı evcil hayvanınızın size duyduğu ihtiyaç gibi. Sokak hayvanlarına unutmayın, onlara yardım edin…

İlgili Mesajlar

1 nın 2

2 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.