[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerin Gözleri Neden Geceleri Parlar?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerin Gözleri Neden Geceleri Parlar?

Kedilerin Gözleri Neden Geceleri Parlar?Kedilerin gözleri neden geceleri parlar?  Kedilerin gözlerinin gecenin karanlığında bir yıldız gibi parladığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Bu durum sadece onlar için geçerli değil, köpek veya geyik gibi birçok hayvanın gözleri geceleri parlamaktadır. Peki, bunun sebebinin ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Kedilerin gözleri, ışığı yansıtma özelliğine sahiptir.  Bu özellik yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi birçok hayvanda bulunan bir özelliktir.

Kedilerin gözlerinin arka tarafında tapetum lucidum adıyla bilinen ince bir katman bulunmaktadır. Bu katman sayesinde kedilerin gözleri gecenin karanlığında parlar. Kedilerle insanların arasındaki en büyük farklardan biri bu ince katmandır. Çünkü bizlerde bu ince katman denilen şey bulunmamaktadır. Ancak bizimde gözlerimiz özellikle flaşla çekilen fotoğraflarda zaman zaman kırmızı görünebilmektedir. Yani ışığın az olduğu ortamlarda gözümüzün içine daha fazla ışık girmesi için göz bebeklerimiz büyür ve bu durumda gözlerin parlamasına sebep olur. Bu durum kedilerle benzerlik gösterse de, bizim gözümüz sadece fotoğrafta parlar, onların ise karanlıkta far gibi olur.

Kedilerin Gözleri Zifiri Karanlıkta Parlar mı?

Kedilerin Gözleri Zifiri Karanlıkta Parlar mı?Kedilerin gözleri zifiri karanlıkta parlar mı? Kedilerin gözleri zifiri karanlıkta parlamaz. Bilinenin aksine kediler zifiri karanlıkta göremezler. Kediler hiç ışık almayan bir alanda bulundukları zaman etrafı koklayarak yollarını bulurlar. Onlara yol gösteren ve çevredeki tüm nesneleri algılamasına yardımcı olan bıyıkları sayesinde karanlıkta yollarını çok rahat bir şekilde bulurlar. Ama gecenin karanlığında ve az ışıklı olan bir ortamda o ışığı gözleri adeta içine çeker ve bu durumda gözlerinin parlamasına sebep olur.

Biraz daha detaylı anlatmamız gerekirse; kedilerin gözlerine yansıyan ışık, mercek tarafından gözün arka tarafında bulunan retinaya yansır. İnce katman dediğimiz tapetum lucidum katmanı da göze gelen ışığı adeta ayna gibi yansıtır ve kedilerin gözleri parlamaya başlar.

Kedilerin Gözleri Karanlıkta Hangi Renk Parlar?

Kedilerin Gözleri Karanlıkta Hangi Renk Parlar?Kedilerin gözleri karanlıkta hangi renk parlar? Kedilerin gözleri ortamdaki ışığı yoğunluğuna göre farklı renklerde parlayabilir. Yazımızın içerisinde belirttiğimiz gibi bizlerin gözleri ışığın yetmediği ortamlarda flaşlı çekilen fotoğraflarda çoğunlukla gözlerimiz çoğunlukla kırmızı renkte görünmektedir. Kediler ve diğer hayvanlarında gözleri flaşlı bir fotoğrafta yani ışığın az olduğu ortamlarda farklı renklerde görülebilir. Tabi ki illa bunu flaşlı fotoğraf çekimi ile sınırlandırmamak gerek. Buradaki önemli olan şey bulundukları ortamdaki ışığın yayılmasıdır.

Kedilerin gözleri fotoğraflarda yeşil veya sarı renkte çıkabilir. Aynı şekilde zifiri olmayan karanlık ortamlarda da gözleri yine yeşil veya sarı renkte parlar. Yazımızı bitirmeden önce şu bilgiyi de sizlerle paylaşmak isteriz. Siyam kedilerinin gözleri yeşil veya sarı rengin aksine karanlıkta kırmızı renkte parlar. Allah’ın bütün canlıları bu kadar muhteşem ve özel yaratması gerçekten bir mucize. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, patili günler dileriz. 🙂

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.