[get-banner]
Kedi Cinsleri

Ragdoll Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Ragdoll Cinsi Kedi

Çok zeki ve akıllı Ragdoll Cinsi Kedi, doğru eğitildiğinde diğer kedi türleri’ nin öğrenemediği birçok komutu ve oyunu kolayıkla öğrenebilmektedir. Ragdoll Kedisi Özellikleri, Tarihi, Bakımı ile ilgili detayları bu yazımızda sizler için toparladık.

Ragdoll Cinsi Kedi

 • Geçmiş

  1960’lı yıllarda California’da üretilmiştir. Ragdoll ırkı oldukça güzel bir görüntüye sahiptir. Bu sebeple çok kısa sürede dünyada tanındı ve yaygınlaştı.

  Ragdoll kedileri hakkında çok ilginç spekülasyonlar vardır. Bu kediler üstünde deneyler yapıldığı hatta bu ırka insan genleri aktarıldığı savunulmaktadır.

  Ann Baker tarafından yetiştirilmiş Ragdoll ırkı ilk olarak 1993 yılında tanındı. Bu ırkın evrensel olarak tanınması ise 2000 yılında yayınlanan popüler bir dergide kapak olması ile başlamıştır.

 • Boyutu

  Her ırkta olduğu gibi erkeği daha ağırdır. Dişileri 4,5 – 7 kilogram arasında olan Ragdoll kedisinin erkeği 10 kilograma kadar çıkabilmektedir.

 • Kaç Yıl Yaşar?

  Bu ırk 12 ve 17 yıl hayatta kalabiliyor. Uzun yıllar yaşayabilmesi için yaşam koşulları ve bakım rutinleri önem taşır. İyi bakıldığında 17 yıl yaşayabilir.

Ragdoll Kedisi Özellikleri

Nadir bulunan bir ırktır ve özellikleri ve dış görünüşü, tatlılığı sayesinde oldukça değerlidir. Ragdoll kedisi özellikleri ‘ne gelmeden önce insanlar ile en iyi geçinen kedi ırkı da diyebiliriz. Ragdoll kelimesi “oyuncak bebek” anlamına gelmektedir. İsmini kucakta adeta bir oyuncak bebek gibi hareketsiz durduğu için almıştır.

 • Mavi gözlü olan bu ırk kaslı ve iri bir vücuda sahiptir.
 • Vücutlarının belirli yerlerinde daha koyu renkler bulunur.
 • Bu ırk insanlara çok düşkündür. Kucağa alındığında hemen kendini salar ve onu adeta bir bebek gibi sevmenizi bekler.
 • Oyunu sever ve çocuklarla da oldukça iyi anlaşır. Çocuklu aileler ile yaşamaya oldukça uygun olan bu kediler oyun esnasında çok nadir olarak tırnak çıkardıkları için küçük bir çocuğunuz var ise uyum sağlamada zorluk yaşamayacaktır.
 • Akıllı olmakla bilir. Doğru eğitilen bir Ragdoll kedisi her türlü oyunu öğrenebilir. Örneğin uzağa attığınız bir nesneyi bulup size getirebilir.
 • Ses tonları oldukça yumuşaktır.
 • Acıktıkları zaman size seslenerek yemek isterler.
 • Ödüllendirilmeyi sever. Güzel bir şey yaptığında sizden ödül bekler.
 • Kalp rahatsızlıklarına yatkındır. Kontrol ve bakımlarını ihmal etmemeniz gerekir.
 • Bahar aylarında tüt döker.
 • Aşırı hareketli bir yapıları yoktur. Tanımlamak gerekirse sakin grubuna girebilirler.

Ragdoll Cinsi Kedi

Ragdoll Kedisi Bakımı

Bakımındaki en önemli konulardan biri de düzenli olarak tüylerini taramaktır. Tarama işlemini yaparken uzun tüylü kediler için uygun olan kedi tarağını kullanın. Bazı kediler tüylerini taratma konusunda isteksiz olsa da tüy bakımı yapılırken herhangi bir sorun çıkarmazlar.

Düzenli tarama dışında kulak temizliğine de dikkat etmek gerekir. Kedilerde kulak temizliği ciddi bir iş olduğundan kedi kulak temizleyici pamuklarla eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız profesyonel bir yardım alıp bunu veteriner hekime yaptırmanızda fayda vardır.

 

Ragdoll Cinsi Kedi Diğer Özellikleri

Ragdoll Cinsi Kedi

Bu kedi ırkının ortalama ömürleri 13 ile 15 yıl arasındadır. Ragdoll genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ancak yine de bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmaya yatkındırlar. Çok enerjik olmadıklarından dolayı obeziteye yakalanabilirler. Eğer kedinizin uzun ömürlü ve sağlıklı bir ömür geçirmesini istiyorsanız dikkatli olmanız gerekir.

Tüm bunlara ek olarak bütün uzun tüylü kedilerde olduğu gibi tüy yumakları sorunu görülme olasılığı yüksektir. Kedilerde tüy yumağı sorunları sanılanın aksine ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden düzenli taramanın yanı sıra kedi maltı da verilmelidir.

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.