[get-banner]
Kedi BakımıKedi Cinsleri

Sphynx (Tüy Dökmeyen Kedi) Bakımı ve Özellikleri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri
Sphynx
Sphynx

Kazay üretilen Sphynx (Sfenks) kedileri, genetik mutasyon sonucunda dünyaya geldi. Kanada’da ortaya çıkan bu ırk, kürke sahip olmaması nedeniyle çok ilgi çekince, kontrollü olarak çoğaltılması için gerekli çalışmalar başlatıldı.
Özgün bir ırk olduğu doğduktan kısa süre sonra anlaşılan Sphynx kedileri, 1970 yılından itibaren sayıca çoğalmaya başladı.

Uluslararası kuruluşlar tarafından Sphynx olarak adlandırılan bu ırk, “Kanada Tüysüz Kedileri” olarak da bilinmekte.
Mısır’da, piramitlerin önündeki Sfenkslere benzetilen Sphynx kedileri ismini buradan almakta. Günümüzde tüm kedi kuruluşları tarafından tanınan Sphynx kedileri, aynı zamanda korunan ve kayıt altına alınan bir gen haritasına da sahip.

Sfenks
Sfenks

Sfenks kedisi boyutu ve ağırlığı itibari ile orta ile büyük boy arası sayılabilecek bir türdür. Yarasa benzeri büyük, dik ve sivri kulaklara sahiptir. Geniş aralığa sahip gözleri büyük ve yuvarlaktır. Göz rengi değişkendir bu türe özel bir göz rengi yoktur. Belirgin elmacık kemikleri vardır. Bu görüntüsü ile mısır sfenkslerini andırdığı için sfenks kedisi adını almıştır. Tüyleri yok denecek kadar azdır bu nedenle soğuğa karşı aşırı duyarlıdır ve haftalık olarak yıkanması gerekmektedir.

Bu egzotik tür, tüysüz kedi olarak anılsa da işin aslı göründüğü gibi değildir. Çıplak gözle zar zor görünen ama dokunduğunuzda hissedebileceğiniz tüyleri vardır. Görüntüsü ile ilgi ve merak uyandıran bu türün en göze çarpan özelliği kırışıklıklarıdır. Omuzlarının etrafında, kulaklarının arasında ve yüzünde derin kırışıklıklar vardır. Kısa tüylü olmasından dolayı diğer kedilere oranlar kırışıklıkları daha göze çarpar.  Sphynx kedilerinin Derisinde biriken yağları haftalık bir banyo ile temizlemeniz gerekebilir.

Sfenks kedisi, asil ve durgun gözükmesinin tam aksine bir maymun kadar akrobatik numaralar yapabilen yüksek enerjili bir kedidir. Denge oyunları, kapıya tırmanma, raflarda gezinme hatta sahibinin omuzuna bir papağan gibi oturma konusunda uzmandır.

Gösterişten ve ilginin üzerinde olmasından çok hoşlanır. Meraklı ve yaramazdır. Yüksek zeka seviyesi ile sahibini şaşırtır.

Bu türün dostluğu ve sıcak kanlılığı sahipleri tarafından çok kısa sürede benimsenir. Bir köpek gibi kuyruğunu sallaya sallaya sahibinin peşinde dolaşmak gibi huyları vardır. Diğer kedi türleri ve evcil hayvanlar ile iyi anlaşır.

Tam bir aile kedisidir. Sahibi ve evde yaşayan diğer bireyler ile teker teker farklı ilişkiler kurar ama herkesle sıcak kanlı ve sevimli bir arkadaşlık kurar.

Sphynx kedilerinin yaşam süresi diğer ırklara kıyasla biraz daha kısa. Ortalama 8-14 yıl arasında yaşadıkları bilinmekte.

Sphynx kedisesi4

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.