[get-banner]
Kedi Cinsleri

Ocicat Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Ocicat Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

kedisesi ocicat kedisi 4Ocicat kedisi, görüntüleri ile çok güzel olmalarının yanı sıra oldukça uysal ve sevimli canlılardır. Zaten tüm kediler sevimli ve muhteşem varlıklar değil mi? Bu kedi türlerinin tarihine baktığımız zaman 1964 senesinde kaza ile ortaya çıktıklarını görüyoruz. Minik bir leopara benzeyen bu kediler, yırtıcı görünüşlerinin aksine tamamen sakin yapıya sahip hayvanlardır. Çok büyük olmayan bu kedi türleri, çoğunlukla orta boylardadır.

Bu kedilerin en belirgin özellikleri köpeklere benzemesidir. Köpekler gibi sahipleri ile çok güçlü bir sevgi bağı kurmaktadırlar. Yani insanlarla iç içe olmayı seven ve sosyalleşmeyi seven kedi türleridir desek yalan olmaz. Köpek gibi olmalarının yanı sıra çokta zekidirler. Hayırdan anlayan nadir kedi türlerinden olduklarının altını çizmek isteriz. Evde yalnız bırakılmayı hiç sevmedikleri için özellikle yoğun çalışan biriyseniz, bu kedi türlerinden almamanızı tavsiye ederiz.

Ocicat Kedi Türünün Özellikleri

kedisesi ocicat kedisi 3Ocicat kedileri görünümleri gereği tekir kedileri ile karıştırılabilir. Çoğunlukla mavi-gümüş, kahve-gümüş, tarçın-gümüş gibi renkleri ile dikkat çekmektedir. Göz renkleri ise mavi dışında her tonda olabilmektedir. Peki, pırıl pırıl tüyleri ile dikkat çeken ocicat kedisinin özellikleri nelerdir? Bu kedi türünün özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Leoparı andıran bu kediler, aksine oldukça nazik, uysal ve cana yakındır.
  • Çocuklarla ve genel olarak insanlarla arası çok iyidir. Özellikle sahibi ile aralarında güç bir bağ vardır.
  • Kiloları genellikle 2,5 kg ile 7 kg arasında değişmektedir.
  • Ortalama yaşam süreleri 10 ile 15 sene arasındadır. Allah hepsine çok daha uzun ömürler versin.
  • Oyun oynamayı fazlasıyla severler. Bu yüzden ona çok fazla oyuncak almanız gerektiğini belirtmek isteriz.
  • Dünyanın en sağlıklı kedi türlerinden biri olduğunun özellikle altını çizmek isteriz.
  • Başka hayvanlarla kolay bir şekilde yaşayabilir ve bu durumdan hiç rahatsız olmazlar.

Ocicat Kedisinin Bakımı Nasıldır?

kedisesi ocicat kedisi 2Ocicat kedisinin bakımı, konusuna gelecek olursak; onların bakımı düşünülenin aksine çok daha zor değildir. Her kedi türünde olduğu gibi haftada en az bir kere tüylerini taramanız gerekmektedir. Tüyleri çok kısa olduğundan ve çok fazla tüy dökmediklerinden ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur. Her canlıda olduğu gibi rutin veteriner kontrollerini aksatmamalı ve tüm aşılarını eksiksiz yaptırmanız gerekir.

Türüne uygun kaliteli bir mama ile beslenmesi çok önemlidir. Sevilmekten çok hoşlandıkları için günün büyük bir bölümünü onunla geçirmeniz onun kendini güvende ve mutlu hissetmesini sağlayacaktır. Enerjik kedi türleri arasında yer aldığı için ona oyun için de bol zaman ayırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yazımızın sizlere faydalı olacağını umuyor, hepinize patili günler diliyoruz.

 

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.